Kiedy zmiany w prawie podatkowym i inflacja wywołują niepewność wśród pracowników, pracodawcy, którzy chcą przyciągnąć talenty ze swojego sektora powinny postawić na budowanie w nich poczucia bezpieczeństwa. Jeśli z kolei firmy planują utrzymać pracowników mimo rosnącej niepewności – powinny wiedzieć, w jakim stopniu proponowane zarobki są konkurencyjne. Niezależnie od tego, czy głównym celem jest pozyskanie nowych pracowników, czy utrzymanie obecnych, świadoma polityka płacowa jest kluczem do skutecznych działań.

Realia na rynku pracy zmieniają się bardzo szybko – na zmiany wymuszone przez pandemię nakładają się efekty Polskiego Ładu, którego ostateczny kształt wydaje się być niepewny, jak i rosnąca inflacja. Utrzymanie pracowników i pozyskanie nowych wymaga znajomości trendów w zatrudnieniu. Badania pokazują, że planom rekrutacyjnym przedsiębiorców nie odpowiada podobna chęć zmiany pracy po stronie pracowników. Świadoma i dobrze zaplanowana polityka płacowa jest kluczowym składnikiem długofalowej polityki HR, zwłaszcza w kontekście braków kompetencyjnych.

Bądź na bieżąco z trendami w obszarze wynagrodzeń i sięgnij po raport płacowy 2022.

candidate
candidate

poczucie bezpieczeństwa

Wyniki badania Randstad Employer Brand Research pokazują, że rośnie waga stabilności zatrudnienia jako istotnego aspektu oceny miejsca zatrudnienia. Choć nie jest to aspekt bezpośrednio związany z płacami, to sugeruje on, że jednym z ważniejszych czynników motywujących decyzje pracowników – potencjalnych kandydatów – jest poczucie bezpieczeństwa. Powinni o tym pamiętać pracodawcy zwłaszcza z sektorów, w których znalezienie kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach jest wyzwaniem. Choć wydaje się, że okres zmniejszającej się rotacji na rynku pracy powoli mamy za sobą, to wciąż sektory takie jak finanse i księgowość, HR, nowoczesne usługi dla biznesu SSC/BPO, a przede wszystkim IT mają kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Problemem też bywa wypełnienie wolnych stanowisk inżynieryjnych.

zasady świadomej polityki płacowej

Dobrze i świadomie prowadzona polityka płacowa jest istotnym narzędziem budowania poczucia bezpieczeństwa w pełnym niepewności świecie. Wpływa ona nie tylko na konkurencyjność pracodawcy w oczach potencjalnych kandydatów, ale też na postrzeganie przedsiębiorstwa w oczach obecnego zespołu. Tym samym może przyciągnąć talenty i zredukować rotację w zespołach, a co za tym idzie – obniżyć koszty.

O kilku fundamentalnych zasadach warto przy tym pamiętać.

znaj trendy w swojej branży

Są wskazówki, które, choć wydają się oczywiste, warto powtarzać i ta należy do tego zbioru: rozpoznanie sektora jest warunkiem koniecznym skutecznego pozyskiwania kandydatów. Sposoby skutecznego dotarcia są bardzo istotne, ale dotyczy to w szczególności wysokości wynagrodzeń, bo ten czynnik jest wymieniany jako najistotniejszy powód zmiany pracy. Nie bez znaczenia jest też to, że sami kandydaci i pracownicy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, jak wyglądają stawki w ich sektorze i na ich stanowisku. Świadomość tego, w jakim stopniu oferowane przez firmę płace są konkurencyjne względem reszty branży, jest kluczowe. Niezwykle ważny jest też lokalny kontekst, ponieważ zarobki, które uchodzą za adekwatne w jednym miejscu, mogą nie odpowiadać oczekiwaniom pracownikom z innego miejsca kraju.

jawność nie szkodzi

Ujawnienie stawki wynagrodzenia już na etapie tworzenia ogłoszenia o pracę to coraz częstsza praktyka i coraz więcej potencjalnych kandydatów oczekuje takiej informacji w ofercie. Oczywiście nie chodzi o to, żeby wyznaczać je co do złotówki, warto jednak rozważyć, czy podanie widełek i jasnych kryteriów, od których wysokość uposażenia będzie zależeć, nie wpłynie pozytywnie na ilość aplikacji kandydatów i wizerunek pracodawcy.

Ujawnianie zarobków już na etapie publikowania oferty może być ważnym elementem employer brandingu. Z jednej strony taka informacja może zachęcić wahających się kandydatów do złożenia podania o pracę w nowym miejscu. Z drugiej, może uspokoić obecny zespół, wskazując na przejrzystość w polityce płacowej, która w kontekście niepewności jest istotna.

co poza płacami?

Chociaż wysokość zarobków to wciąż zasadnicze kryterium przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy, to nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na taką konkurencję i uleganie presji płacowej. Takim przedsiębiorstwom pozostają dwa wyjścia. Pierwszym z nich są pozapłacowe benefity i możliwości rozwoju zawodowego, którymi mogą przyciągać potencjalnych kandydatów – lub przekonywać obecnych pracowników do pozostania w firmie. Kolejną opcją jest praca zdalna z innego regionu kraju. Jak pokazują wyniki 45. edycji Monitora Rynku Pracy, taki tryb wykonywania obowiązków zawodowych według ponad połowy ankietowanych pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. W jednej trzeciej przypadków pozwala też pracować za stawki wyższe niż średnie obowiązujące w regionie. Aby być w stanie ocenić, jak bardzo skorzystanie z tych strategii jest potrzebne, konieczna jest znajomość obowiązujących na rynku stawek.

Prowadzenie planowanej i świadomej polityki płacowej jest kluczowym elementem efektywnej strategii HR. Pozwala na racjonalizację wydatków tak, aby skutecznie zdobywać nowych pracownikach i ograniczać rotację pracowników. 

Umów się na spotkanie z naszym ekspertem, na którym omówisz szczegółowo aktualne potrzeby kandydatów i odbierzesz bezpłatny raport płacowy z prognozą wynagrodzeń na pierwsze półrocze 2022 roku z podziałem na regiony.

umów się z nami na spotkanie online, by odebrać darmowy raport płacowy 2022
o autorze
Magdalena Błaszczyk-Moryń
Magdalena Błaszczyk-Moryń

Magdalena Błaszczyk-Moryń

operational director professionals w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się