Finanse i księgowość to obszar, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu większości organizacji. I nic w tym dziwnego, ponieważ zarządzanie finansami, bieżące monitorowanie wydatków i przychodów firmy, a także dokładne prowadzenie księgowości są niezbędne do sprawnego funkcjonowania każdej działalności gospodarczej. Między innymi z tego właśnie powodu osoby specjalizujące się w pracach związanych z finansami i księgowością cieszą się dużym zainteresowaniem pracodawców. Planujesz rozwój swojej kariery zawodowej w tym obszarze? Zastanawiasz się, na co zwrócić największą uwagę oraz od czego zależą stawki wynagrodzenia w finansach i księgowości? Odpowiadamy.

 

jak rozwijać karierę w finansach i księgowości?

Na zawodowy sukces w obszarze finansów i księgowości składa się kilka czynników. Oto najważniejsze z nich:

 

odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje

Dyplom uczelni wyższej, zwłaszcza kierunków takich jak ekonomia, finanse czy rachunkowość, to w przypadku wielu pracodawców podstawowy wymóg stawiany przed kandydatami aplikującymi na stanowiska w obszarze finansów i księgowości. Nie bez znaczenia są również odpowiednie certyfikaty i kursy – nie tylko te ściśle związane z finansową obsługą firmy, ale także znajomością programów i systemów finansowo-księgowych. Posiadanie tego rodzaju certyfikacji może znacząco zwiększyć atrakcyjność CV osoby chcącej piąć się po szczeblach kariery w obszarze finansów i księgowości.

Warto jednocześnie pamiętać, że zdecydowanie ważniejsze od formalnego wykształcenia w tym kierunku są posiadane przez pracowników praktyczne umiejętności i doświadczenie.

 

umiejętności techniczne

We współczesnym, coraz bardziej ucyfrowionym świecie finansów, coraz istotniejsze są umiejętności techniczne pracowników. Biegła obsługa programów do analizy danych, arkuszy kalkulacyjnych czy oprogramowania księgowego to dziś absolutna konieczność, by skutecznie i sprawnie wykonywać zadania związane z obsługą finansową organizacji.

 

doświadczenie

Pracownicy posiadający praktyczne doświadczenie, zwłaszcza w niszowych obszarach lub branżach, są szczególnie cenieni przez pracodawców – ma to odzwierciedlenie zwłaszcza w zarobkach i wysokiej konkurencji o ich umiejętności. Nie inaczej jest w dziedzinie finansów i księgowości. Właśnie dlatego, chcąc rozwijać swoją karierę w tym obszarze, warto postawić na stały rozwój cennych doświadczeń oraz na konkretną specjalizację.

W przypadku pracowników, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę w finansach i księgowości, doskonałym rozwiązaniem będą praktyki zawodowe, staże czy praca asystencka w działach finansowych lub księgowych organizacji. W ten sposób można zdobywać doświadczenie nie tylko poprzez wykonywanie konkretnych zadań, ale również naukę wprost od starszych stażem specjalistów.

 

kompetencje miękkie

Tuż obok wykształcenia, doświadczenia i umiejętności technicznych niezwykle ważną cechą pracowników pragnących rozwinąć skrzydła w księgowości i finansach jest wysoki poziom umiejętności miękkich, takich jak skuteczna komunikacja, negocjowanie, zarządzanie czasem, zdolność do rozwiązywania problemów czy praca w zespole. To umiejętności, które warto posiadać, ponieważ pracownicy finansowi – zwłaszcza na wyższych stanowiskach – powinni być w stanie w zrozumiały sposób przekazywać specjalistom z innych działów skomplikowane informacje finansowe oraz harmonijnie współpracować zarówno z członkami zespołu, jak i innych pionów organizacji.

 

gotowość do ciągłej nauki

Finanse i księgowość to obszar, który stale się rozwija i ewoluuje. Zmieniają się przepisy podatkowe, standardy rachunkowości oraz technologie używane w tych dziedzinach. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby być z nimi na bieżąco i inwestować w ciągłe doskonalenie się, uczestnicząc w szkoleniach i kursach oraz zdobywając nowe certyfikacje.

Raport płacowy: sprawdź nasze prognozy na 2024 rok

https://info.randstad.pl/raport-placowy-2024-spotkanie-online
img_12607.jpg
img_12607.jpg

jakie są stawki w finansach i księgowości?

Zarówno wielu pracowników aplikujących na stanowiska finansowe i księgowe, jak i pracodawców planujących zatrudnić tego rodzaju specjalistów zastanawia się, jakie stawki obowiązują obecnie na tych stanowiskach.

Stawki w finansach i księgowości zależą od wielu czynników, w tym m.in.:

  • poziomu wykształcenia kandydata
  • doświadczenia zawodowego i posiadanych przez pracownika certyfikatów
  • specjalizacji pracownika. Pracownicy posiadający specjalistyczne umiejętności, takie jak zarządzanie ryzykiem finansowym, analiza inwestycyjna czy specjalizacja w dziedzinie podatków, mogą często liczyć na wyższe stawki. Te umiejętności są często poszukiwane i cenione przez pracodawców.
  • lokalizacji, w której znajduje się firma. Stawki w dziedzinie finansów i księgowości mogą różnić się w zależności od regionu i miasta. Duże metropolie często oferują wyższe zarobki niż mniejsze miasta lub obszary wiejskie. Wynika to z różnicy w kosztach życia oraz dostępności specjalistów.
  • wielkości organizacji. Przykładowo, praca w dużym dziale finansowym korporacji często może oznaczać wyższe zarobki niż praca w małej firmie. Ponadto, firmy o ugruntowanej pozycji na rynku często płacą lepiej niż nowo powstałe start-upy.
  • branży, w której działa organizacja.

 

podsumowanie

Rozwój kariery w obszarze finansów i księgowości zależy przede wszystkim od odpowiedniego wykształcenia, praktycznego doświadczenia oraz umiejętności technicznych i miękkich. Z kolei stawki w tym sektorze są kombinacją wielu czynników, w tym wykształcenia i doświadczenia kandydatów czy lokalizacji firmy i branży, w której działa. Jedno jest pewne: osoby, które inwestują w ciągłe doskonalenie się i rozwijają swoje umiejętności, mają największe szanse osiągnąć sukces i wysokie wynagrodzenie w obszarze finansów i księgowości.

pracodawco — ciekawią Cię najnowsze trendy dotyczące wynagrodzeń w obszarze finansów i księgowości?

Dopasowanie siatki wynagrodzeń do aktualnych wymogów rynku może być niełatwym zadaniem. Szczególnie w sytuacji, w której firma po raz pierwszy zatrudnia specjalistów w obszarze finansów i księgowości lub stoi przed wyzwaniem zatrzymania w swoich szeregach najlepszych talentów. Aktualne dane na temat stawek, jakie oferują pracownikom finansów i księgowości firmy w całej Polsce, zebraliśmy w najnowszej edycji naszych raportów płacowych Randstad, które można odebrać za darmo tutaj.

Raport płacowy: sprawdź nasze prognozy na 2024 rok

https://info.randstad.pl/raport-placowy-2024-spotkanie-online
o autorze
Irmina Maciaszek
Irmina Maciaszek

Irmina Maciaszek

regional director professionals w randstad polska

Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w rekrutacji, które zdobyła m.in. w międzynarodowych firmach doradztwa personalnego. Od początku kariery jest związana z rekrutacjami w obszarze szeroko pojętych finansów, księgowości, audytu i ryzyka oraz doradztwa biznesowego. Jej główną specjalizacją są stanowiska wyższego szczebla i kadry menedżerskiej w obszarze finansów. Od kilku lat zajmuje stanowisko Dyrektora Regionalnego odpowiedzialnego za rekrutacje specjalistyczne i managerskie w centralnej Polsce.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się