Ostatnie miesiące przyniosły dynamiczny wzrost wynagrodzeń w branży IT. Jednym z kluczowych czynników kierujących tą zmianą, było rozpowszechnienie pracy zdalnej, co otworzyło nowe możliwości zarówno dla kandydatów, jak i pracodawców, którzy dzięki temu mogą zaangażować do procesu kandydatów z całej Polski. Zapewniło to również dostępność ofert pracy dla zagranicznych firm i otrzymywanie pensji w bardziej konkurencyjnych walutach. Zmiany pod względem warunków życia w Polsce i rywalizacja o wykwalifikowanych specjalistów w 2022 roku spowodowały wzrost wynagrodzeń na poziomie zbliżającym się do 15%.

hand

umów się na spotkanie i odbierz raport płacowy

wypełnij formularz

na czym zależy kandydatom?

Kandydaci coraz częściej zwracają uwagę na proponowane wynagrodzenie oraz formę umowy. Coraz większą popularność zyskuje praca na podstawie umowy B2B. Wspomniane czynniki - wraz z możliwością pracy zdalnej i informacjami na ile ciekawy jest projekt, do którego mieliby dołączyć - stanowią cztery główne aspekty, które kandydaci biorą pod uwagę  przy wyborze nowego pracodawcy.

co planują pracodawcy?

Tymczasem jak wynika z 46 edycji badania Plany Pracodawców, który przygotował Instytut Badawczy Randstad, 46% przedsiębiorców – niezależnie od inflacji czy spodziewanego kryzysu energetycznego - zamierza podnieść wynagrodzenia pracownikom. Wpływ inflacji jest widoczny natomiast w planowanych poziomach podwyżek. Jednak jedynie w 4% firm planuje się podwyżki przynajmniej kompensujące inflację, czyli powyżej 16%. Blisko 60% firm zamierza zwiększyć pensje od 4% do 10%. Kolejne 23 proc. firm planuje podwyższyć wynagrodzenia poniżej 4%. 

Dla pracowników jednak niemal równie ważnym czynnikiem jak poziom wynagrodzeń jest rozwój zawodowy. Stworzenie warunków do podnoszenia kwalifikacji zawodowych pomoże zarówno zatrzymać wartościowych pracowników, jak i przynajmniej częściowo zniwelować presję płacową. Według Instytutu Badawczego Randstad (na podstawie 50 edycji Monitora Rynku Pracy, badania przeprowadzanego co kwartał), w Polsce w przypadku kandydatów IT nadal częściej dochodzi do zmiany pracodawcy aniżeli stanowiska w ramach tej samej organizacji. W Q4 2022 r. 26% badanych kandydatów IT  zdecydowało się na zmianę pracodawcy podczas, gdy możliwość zmiany stanowiska w ramach tej samej firmy zadziała się u 24% badanych. Zaopiekowanie tego tematu i wdrożenie działań mających na celu rozwój zgodny z planami i oczekiwaniami pracownika może pozwolić na zmniejszenie rotacji w przypadku pracowników z obszaru IT i po części zaopiekować ciągle bardzo wysokie zapotrzebowanie na specjalistów IT.

Please use these images in the context of inclusion projects
Please use these images in the context of inclusion projects

Ostatnie lata to okres niskiego bezrobocia i „rynku pracownika”. Firmy wiedzą, że znalezienie spełniających wymagania pracowników nie jest proste, stąd, podobnie jak w pandemii, będą starały się utrzymać zatrudnienie, dopóki to będzie możliwe.

W 2023 roku, wraz z postępującą inflacją oraz zmianami podatkowymi, można spodziewać się jeszcze większej presji płacowej na rynku IT. Przedsiębiorcy, którzy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy zamierzają pozyskać nowe kadry, powinni więc przygotować się na rosnące oczekiwania kandydatów zarówno te finansowe, jak i związane z charakterem pracy czy formą zatrudnienia, czy współpracy. Możliwość zaangażowania kandydatów z całej Polski oraz otwartość na współpracę b2b (czy to bezpośrednio czy za pośrednictwem zewnętrznego partnera jak Randstad) pozwala zaangażować znacznie większą grupę kandydatów aniżeli w sytuacji, gdy te możliwości są mocno ograniczone, a rynek wyraźnie ich oczekuje.

hand

umów się na spotkanie i odbierz raport płacowy

wypełnij formularz

kto ma największą szansę na podwyżki płac?

Na podobnym wysokim poziomie, jak miało to miejsce w 2022, będzie kształtowało się zapotrzebowanie na Developerów- zarówno Frontend jak i Backend. Z uwagi na fakt, że coraz więcej firm decyduje się na rozwiązania chmurowe cały czas na znaczeniu zyskują  takie stanowiska IT jak: Cloud Engineer, Cloud Architect czy Cloud Administrator. 

Jako, że dane są i pozostaną w najbliższych latach najważniejszym punktem wielu organizacji, a sprawne budowanie rozwiązań służących ich przetwarzaniu będzie jednym z głównych celów firm, to specjaliści Data Scientist, Data Engineer w 2023 roku mogą spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na swoje usługi. 

Trzecim obszarem, o którym nie można zapominać podczas analizowania trendów na 2023 rok, jest bezpieczeństwo danych oraz ochrona systemów przed atakami hakerskimi, co jest powiązane m.in. z sytuacją geopolityczną. Zapewnienie bezpieczeństwa wymaga jednak od organizacji zaangażowania odpowiednio wykwalifikowanych osób. Również sama praca zdalna wiąże się z koniecznością ochrony systemów, a co za tym idzie zbudowania w firmie jak największej odporności na kradzieże danych, które potrafią całkowicie sparaliżować funkcjonowanie biznesu, doprowadzić do strat materialnych oraz utraty wiarygodności wśród klientów.

jakie wymagania finansowe mają kandydaci?

Jak wynika z trzeciej edycji raportu płacowego, które przygotowała firma Randstad, najlepiej płatne role IT to stanowiska seniorskie w obszarze: cloud, security, devops czy app development (w przypadku takich stanowisk, jak architect czy senior engineer, mówimy o przedziale 30 000 - 40 000 PLN) oraz wszelkie role z obszaru managementu, tj. data center director czy security director. Wśród developerów najwyższych oczekiwań finansowych można się spodziewać przy językach java, .net, scala czy python oraz przy fullstack developerach (średnio poziom 20 000- 30 000 PLN).

Znajomość oczekiwań kandydatów i pracowników, zarówno płacowych jak i pozapłacowych, pozwoli lepiej zarządzać firmą w dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej. Pomocne może być w tym skorzystanie ze wsparcia firmy zajmującej się w rekrutacją specjalistów, która zna rynek IT, dostępność konkretnych kompetencji, a także ma doświadczenie w specjalistycznych rekrutacjach i dysponuje pulą kandydatów.

hand

umów się na spotkanie i odbierz raport płacowy

wypełnij formularz
o autorze
elwira marczak
elwira marczak

Elwira Marczak

regional manager randstad professionals, south region at randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się