Mimo zmian na rynku rekrutacja pracowników specjalizujących się w obszarze IT nadal jest sporym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli poszukujemy osób z doświadczeniem, ekspertów, seniorów czy też kandydatów na stanowiska, które są mocno niszowe. 

Z jakimi wyzwaniami w rekrutacji IT muszą liczyć się dziś pracodawcy, poszukujący programistów, testerów oprogramowania czy specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa? I co zrobić, by przezwyciężyć najczęściej występujące w tym obszarze trudności? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

document check

dowiedz się, jak przezwyciężyć wyzwania rekrutacji it. poznaj proste rozwiązania dla firm.

pobieram

1. Problemy z pozyskaniem najbardziej doświadczonych specjalistów IT

Coraz większa złożoność projektów wymagających wsparcia informatycznego sprawia, że najbardziej poszukiwaną grupą pracowników IT są obecnie specjaliści z największym na rynku doświadczeniem w tym obszarze. Organizacje potrzebują przede wszystkim specjalistów IT na stanowiska na poziomie seniorskim oraz średniozaawansowanym, które wymagają sporej wiedzy, doświadczenia, samodzielności, zrozumienia biznesu oraz rozbudowanych umiejętności – np. w projektowaniu zaawansowanej architektury IT czy komunikacji z klientem.

Niestety, sprostanie temu zapotrzebowaniu nie jest proste, co wiąże się z kolejnym wyzwaniem, z jakim muszą dziś mierzyć się rekruterzy: z trudnościami z pozyskaniem do firm specjalistów IT z największym, wieloletnim doświadczeniem. Zwłaszcza tych, którzy specjalizują się w wąskich dziedzinach IT lub wyróżniają się znajomością niszowych języków programowania. O ile początkujących pracowników, aspirujących na stanowiska juniorskie, można pozyskać relatywnie sprawnie, rekrutacja specjalistów na poziomie mid, seniorskim oraz eksperckim, czyli najbardziej doświadczonych profesjonalistów, jest znacznie trudniejszą sprawą. Takie osoby najczęściej nie poszukują aktywnie pracy. A jeśli to robią, mają zazwyczaj do rozważenia wiele konkurencyjnych, lukratywnych ofert zatrudnienia. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe lata nie przyniosą w tej kwestii znaczących zmian. Najlepsi specjaliści IT będą wybierali pracę w firmach, które zaproponują im najlepsze warunki współpracy.

To wszystko wiąże się dla pracodawców z niestandardowym wyzwaniem rekrutacyjnym: koniecznością skutecznego namierzenia i dotarcia do tej grupy pracowników, zdobycia jej zainteresowania, a następnie efektywnego przekonania do zmiany pracodawcy.

 

2. Niedobór pracowników

Mimo że popyt na usługi tej grupy zawodowej jest tak duży, liczba doświadczonych, wyspecjalizowanych profesjonalistów IT wciąż jest zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania pracodawców.

Na polskim rynku pracy, wg wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, pod koniec 2022 roku brakowało ok. 147 tys. wykwalifikowanych specjalistów IT, aby ich udział wśród wszystkich pracowników w Polsce był taki sam, jak w Unii Europejskiej. Powodem tego niedoboru jest m.in. zbyt wolny napływ na polski rynek pracy nowych absolwentów kierunków informatycznych – odnośnie do tempa, w którym rozwija się gospodarka.

Niedobór specjalistów IT na polskim rynku pracy ma swoje źródło także w coraz większej popularności pracy zdalnej. Znaczący wpływ na silne upowszechnienie się tego modelu współpracy wśród profesjonalistów IT miała pandemia. Obecnie wielu polskich pracowników specjalizujących się w tym obszarze pracuje dla zagranicznych pracodawców, którzy nie mają swoich centrów kompetencji w naszym kraju, a dzięki zaawansowaniu technologii pracy zdalnej mogą łatwiej zatrudniać naszych rodzimych specjalistów. Atrakcyjność tego rodzaju ofert zatrudnienia polega nie tylko na możliwości elastycznej pracy zdalnej, ale również na możliwości otrzymywania wypłaty w zagranicznej walucie, co w czasach inflacji jest istotną korzyścią dla wielu pracowników.

 

Man smiling while sitting behind his desk, computer screens displaying programming code.
Man smiling while sitting behind his desk, computer screens displaying programming code.

3. Konkurencja skutkująca presją płacową

Specjaliści IT są obecnie jedną z najbardziej pożądanych grup pracowników na rynku. Wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się również w najbliższej przyszłości. Przemysł technologiczny rozwija się bardzo szybko, co prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na profesjonalistów z doświadczeniem w zakresie IT. Jednocześnie zarówno małe, jak i duże firmy – niezależnie od branży, w której działają – poszukują specjalistów IT, aby rozwijać i skutecznie utrzymywać swoje systemy informatyczne, zadbać o cyberbezpieczeństwo organizacji, skuteczniej analizować dane, a także wprowadzać do biznesu nowe rozwiązania technologiczne. Mimo zmieniającego się rynku nadal istnieje duża konkurencja o pracowników IT, która połączeniu z wysoką inflacją oraz zmianami podatkowymi skutkuje wciąż dużą presją płacową na rynku IT.

 

Pokonaj trudności i wyzwania związane z rekrutowaniem pracowników z branży IT

Chcesz poznać więcej wyzwań, z jakimi zmagają się i będą walczyć w najbliższym czasie firmy prowadzące rekrutacje na stanowiska w obszarze IT? Szukasz skutecznych metod pozyskiwania do organizacji najbardziej utalentowanych profesjonalistów IT? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, koniecznie zajrzyj do naszego najnowszego przewodnika po skutecznej rekrutacji IT: „Jak przezwyciężyć wyzwania rekrutacji IT? Proste rozwiązania dla Twojej firmy”. 

Kliknij tutaj, aby pobrać materiał.

document check

dowiedz się, jak przezwyciężyć wyzwania rekrutacji it. poznaj proste rozwiązania dla firm.

pobieram
o autorze
elwira marczak
elwira marczak

Elwira Marczak

regional manager randstad professionals, south region at randstad polska