Bieżące informacje o tym, jak kształtuje się wysokość wynagrodzeń na lokalnym rynku pracy, odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju firmy. Dlaczego przedsiębiorcy powinni wiedzieć, jak kształtują się wynagrodzenia w regionie, w którym działają? W którym województwie zarabia się najwięcej, a w którym najmniej? Co warto zrobić, by być na bieżąco z najnowszymi danymi na temat stawek wynagrodzeń, bezrobocia i demografii na lokalnym rynku pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w artykule.

dlaczego przedsiębiorca powinien wiedzieć, jak kształtują się wynagrodzenia na lokalnym rynku pracy?

Wiedza o wynagrodzeniach na lokalnym rynku pracy przede wszystkim pomaga pracodawcom efektywnie zarządzać firmą. Pracodawcy, którzy są świadomi standardów płacowych, są w stanie łatwiej tworzyć atrakcyjne oferty pracy, dzięki którym szansa na przyciągnięcie do firmy najlepszych pracowników na rynku znacznie wzrasta. Ale konkurencyjne wynagrodzenie to nie tylko magnes na talenty. To również silny argument, by zatrzymać w organizacji najlepszych pracowników. Potwierdzają to chociażby wyniki najnowszego badania Randstad Employer Brand Research 2024 – zbyt niskie wynagrodzenie jest najczęstszą motywacją do zmiany miejsca zatrudnienia dla co drugiego pracownika, a 73% respondentów uważa atrakcyjną pensję za najważniejszy czynnik decydujący o wyborze pracodawcy. Nic więc dziwnego, że sprawiedliwe i konkurencyjne rynkowo wynagrodzenia mają również znaczący wpływ na motywację i zaangażowanie pracowników. A dzięki temu wzrasta ich efektywność i satysfakcja z pracy.

Znajomość lokalnych standardów wynagrodzeń ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Umożliwia precyzyjne planowanie budżetów i efektywne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Dzięki tej wiedzy pracodawcy mogą lepiej alokować środki na wynagrodzenia i inne inwestycje związane z rekrutacją oraz rozwojem pracowników.

Bieżąca wiedza o wysokości płac zarówno na lokalnym, jak i krajowym rynku pracy może pełnić również rolę narzędzia, dzięki któremu łatwiej zajrzeć w przyszłość. Przyglądając się danym na ten temat, można m.in. przewidywać rynkowe trendy. I z wyprzedzeniem reagować na zmiany oraz dopasowywać do nich strategię przedsiębiorstwa.

ile wynoszą stawki wynagrodzeń w Polsce?

W najnowszej edycji raportów o rynku pracy Randstad obejmującej czwarty kwartał 2023 roku przyjrzeliśmy się między innymi stawkom wynagrodzeń w Polsce w podziale na województwa. Gdzie zatem zarabia się najwięcej, a gdzie – najmniej?

Wśród województw, w których przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw okazało się najwyższe, pierwsze miejsce zajęło województwo mazowieckie. W grudniu 2023 r. średnia pensja brutto wynosiła w tym regionie nieco ponad 9 tys. zł., co oznacza, że wzrosła o blisko 8% rok do roku. W samej Warszawie stawka ta była wyższa w porównaniu z całym województwem o 519 zł brutto.

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Śląsk z płacą na poziomie 8911 zł brutto.  Podobnie jak w województwie mazowieckim, jest to wzrost o blisko 8%. W stolicy regionu, Katowicach, stawka była nieco wyższa i wynosiła 9 177 zł brutto.

Podium rankingu zamknęło województwo dolnośląskie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w ciągu roku wzrosło tu o 9,6% i wyniosło w grudniu 2023 r. ponad 8670 zł brutto. Jednak w samym Wrocławiu było w tym czasie minimalnie niższe (8 660 zł brutto).

Tymczasem województwa z nieco niższą miesięczną stawką (oscylującą wokół 8100 zł brutto), to woj. pomorskie i małopolskie. Z kolei w środkowej części naszego zestawienia znalazły się: województwo łódzkie (7567 zł brutto), zachodniopomorskie (7301 zł brutto), opolskie (7274 zł brutto), lubelskie (7172 zł brutto) i lubuskie (7121 zł brutto). A regiony, w których średnie wynagrodzenia były niższe niż siedem tysięcy złotych brutto, to kolejno: kujawsko-pomorskie (6987 zł brutto), wielkopolskie (6981 zł brutto) i podlaskie (6891 zł brutto). Na samym dole zestawienia znalazły się: województwo warmińsko-mazurskie (6638 zł brutto), podkarpackie (6579 zł brutto) i świętokrzyskie (6509 zł brutto).

Różnica między płacami oferowanymi w województwie mazowieckim, będącym liderem zestawienia, a stawkami uzyskiwanym w województwie, gdzie odnotowano najniższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce, czyli w woj. świętokrzyskim, wynosiła 2521 zł.

Pomimo regionalnych różnic w wysokości wynagrodzeń, w całej Polsce zaobserwowaliśmy wzrost stawek brutto w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten trend może wynikać z kilku czynników: m.in. z podniesienia wysokości płacy minimalnej, z którym mieliśmy do czynienia aż dwukrotnie w ubiegłym roku czy rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników w części branż i wynikającej z tego trendu presji płacowej.

focus

zyskaj pełny pakiet informacji płacowych dla Twojego regionu

pobierz raport

raporty Randstad: wiarygodne źródło wiedzy o rynku pracy

Regionalne różnice w wynagrodzeniach, które widzimy w powyższych danych, pokazują wyraźną różnorodność rynku pracy w Polsce. Właśnie dlatego, by dopasowywać swoje działania do zmian, jakie na nim zachodzą, przedsiębiorcy powinni śledzić nie tylko ogólnopolskie trendy płacowe, rynkowe i demograficzne. Ale także uważniej przyglądać się lokalnym kierunkom zmian. A tego rodzaju informacje warto czerpać z wiarygodnych, sprawdzonych źródeł – takich jak nasze kwartalne raporty o rynku pracy.

Raporty płacowe Randstad to kopalnia wiedzy nie tylko o wysokości wynagrodzeń w regionach, ale również źródło informacji o tym, które branże zanotowały w poszczególnych województwach najwyższe, a które najniższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto oraz w których sektorach zaobserwowaliśmy wzrost, a w których spadek stawek. Dane o wynagrodzeniach wzbogacamy informacjami o demografii, stopie bezrobocia, możliwościach inwestycyjnych, potencjale edukacyjnym, wynagrodzeniach i trendach panujących na rynku pracy. A wszystko to uzupełniamy eksperckimi komentarzami ekspertów Randstad, które ułatwiają analizę prezentowanych informacji. Raporty przygotowujemy na podstawie najważniejszych danych makroekonomicznych Głównego Urzędu Statystycznego i wyników ogólnopolskich badań Instytutu Badawczego Randstad.

zyskaj pełny pakiet informacji płacowych dla Twojego regionu

Najnowszą edycję raportów rynku pracy Randstad z danymi za czwarty kwartał 2023 r. pobierzesz zupełnie za darmo. Zapraszamy!

Pobierz raport dla Twojego województwa

focus

zyskaj pełny pakiet informacji płacowych dla Twojego regionu

pobierz raport
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się