Co to jest back-end?

 

Back-end to termin z zakresu IT. Odnosi się do tworzenia aplikacji mobilnych i stron internetowych. Mówiąc najprościej, back-end jest tym, co jest obecne na serwerze, jednak nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Otwierając witrynę WWW czy aplikację, użytkownicy nie mają więc do niego dostępu w bezpośredni sposób. To back-end odpowiada jednak za zarządzanie systemem stron i za całe zaplecze techniczne, dlatego pełni kluczową funkcję. Bez niego aplikacje webowe czy mobilne nie mogłyby działać we właściwy sposób.

Back-end jest więc ważną częścią stron i aplikacji. W jego ramach odbywają się różnorodne procesy. Najważniejsze zadania to m.in. obsługiwanie, zapisywanie i obrabianie danych, a także odszyfrowywanie i aktualizowanie rekordów znajdujących się w ich bazach. Back-end odpowiada też za przekazywanie informacji do front-endu pomocą API (application programming interface). Jest więc bardzo złożony.

Front-end a back-end – jakie są różnice?

 

Tworzenie stron i aplikacji nie opiera się tylko na back-endzie. Równie istotny jest front-end. Warto wiedzieć, czym się charakteryzuje, ponieważ jest on nierozerwalnie połączony z zagadnieniami backendowymi. Jaka jest zatem różnica między front-endem a back-endem? Jak już wiadomo, ten drugi jest „niewidoczny” dla oka – odpowiada za techniczną stronę działania aplikacji lub strony internetowej i zajmuje się m.in. zapisywaniem i obrabianiem danych. Z kolei front-end widać od razu – pozwala on użytkownikom na interakcje oraz odnosi się do interfejsu i elementów graficznych danej strony czy aplikacji. Są one zaciągane właśnie z back-endu. W praktyce stanowią to, co jest widoczne na ekranie komputera, telefonu, laptopa czy tabletu. Bardzo upraszczając, można więc powiedzieć, że back-end jest rdzeniem strony lub apki, natomiast front-end jej zewnętrzną częścią.

Przeczytaj też: Kim jest front end developer i jak nim zostać?

1

kto to jest back-end developer?

Back-endem zajmuje się programista specjalizujący się w językach programowania pozwalających na realizację technicznego zaplecza stron. Jest on odpowiedzialny za tworzenie kodu, dzięki któremu witryna lub aplikacja działa we właściwy sposób. Dzięki niemu jest też ona funkcjonalna pod kątem technicznym.

Back-end developer tworzy więc silniki aplikacji webowych i mobilnych, a także programuje bazy danych służące przechowywaniu danych na serwerze i dba o ich działanie. Ponadto odpowiada za bezpieczeństwo funkcjonowania oraz wysoką jakość i wydajność tworzonych przez siebie programów. Często jego działania wykraczają poza proces samej produkcji. Po stworzeniu danego projektu musi on wówczas obserwować, czy wdrożone przez niego funkcjonalności działają we właściwy sposób. W razie potrzeby programista poddaje je zoptymalizowaniu.

Jakie obowiązki ma programista back-end?

Zakres obowiązków programisty back-end jest złożony. Konkretne, codzienne zadania zależą od projektu, którym się zajmuje, oraz od tego, czego oczekuje od niego przedsiębiorstwo, dla którego pracuje. Wśród głównych obowiązków back-end developera znajduje się jednak zazwyczaj:

 • dbałość o rozwój i odpowiednie rozbudowywanie witryn WWW lub aplikacji mobilnych,
 • współudział w całokształcie procesów przygotowywania oprogramowania,
 • zapewnianie funkcjonalności wdrażanych rozwiązań,
 • optymalizowanie programów, wprowadzanie poprawek i naprawianie ewentualnych błędów,
 • przeprowadzanie testów związanych z wdrożonymi zmianami,
 • bieżące rozwiązywanie pojawiających się problemów,
 • sprawowanie opieki nad bazami danych,
 • dbałość o bezpieczeństwo tworzonego kodu,
 • przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji technicznej oraz niezbędnych raportów,
 • współpraca z innymi członkami zespołu i działu IT.

Stopień trudności i skomplikowania codziennych zadań, a także zakres odpowiedzialności back-end developera, uwarunkowany jest także stopniem jego stanowiska. Osoby początkujące będą oczywiście stawać przed nieco mniej wymagającymi wyzwaniami – dopiero pod wpływem praktyki i zdobywania doświadczenia i nowych kompetencji, a także pięcia się po szczeblach kariery, ich obowiązki się poszerzą.

2

jak wygląda praca jako back-end developer?

Back-end developer wykonuje typową pracę w biurze przed komputerem. Często więc pracuje stacjonarnie i odpowiada za wypełnianie codziennych obowiązków w siedzibie pracodawcy. Zazwyczaj jest częścią zespołu projektowego. Tworzą go nie tylko back-endowcy, lecz także inni specjaliści IT odpowiadający za finalne powstanie produktu. Są to przede wszystkim front-end developerzy, UX/UI designerzy, administratorzy, testerzy i inni (np. fachowcy od Qualitu Assurance). W ramach zespołu na jednym stanowisku może być obsadzona jedna osoba lub kilka – wszystko uzależnione jest wielkością firmy, jej potrzebami oraz charakterem realizowanych projektów. Na czele grupy specjalistów stoi też project manager, który odpowiada za koordynację całości prac nad danym zleceniem.

Programista back-end może być także członkiem zespołu back-end developerów i na co dzień współpracować z większą grupą pracowników zatrudnionych na tym samym stanowisku, co pozwala mu m.in. wymieniać się z nimi wiedzą i doświadczeniami. Oprócz tego należy też wówczas do standardowego zespołu pracującego nad projektem.

W praktyce struktura organizacyjna zależy od ustaleń konkretnego przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby pamiętać, że back-end developer zawsze musi ściśle współpracować z innymi specjalistami, przede wszystkim front-endowcami.

Praca jako back-end developer może być jednak wykonywana zdalnie. Wówczas komunikacja między fachowcami odpowiadającym za dany projekt przebiega w formie online. Takie rozwiązanie jest często proponowane przez pracodawców, ponieważ programiści cenią sobie swobodę i dużą dozę elastyczności.

aktualne oferty pracy
3

ile zarabia back-end developer?

Back-end developer to bardzo dochodowy zawód. Osoby, które obejmują takie stanowisko, mogą liczyć na naprawdę dobre zarobki i to już na początku kariery. Wraz ze zdobywaniem nowych umiejętności i doświadczenia kwota wynagrodzenia oczywiście rośnie. Warto przy tym podkreślić, że wpływ na wysokość pensji ma też rodzaj podpisywanej umowy (B2B jest pod tym względem bardziej opłacalne). Zgodnie z danymi średnie zarobki prezentują się następująco:

 • junior back-end developer – przy zatrudnieniu na umowę o pracę pensja oscyluje w granicach 6000-8000 zł brutto, a w przypadku B2B 6000-10 000 zł netto (+VAT),
 • regular/mid back-end developer – przy zatrudnieniu na umowę o pracę zarobki wynoszą między 10 000 a 15 900 zł brutto, a przy B2B 13 000-19 000 zł netto (+VAT),
 • senior back-end developer – w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę wynagrodzenie może wahać się między 14 500 a 20 000 zł brutto, a w sytuacji B2B 17 700 zł-23 700 zł netto (+VAT).

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za nofluffjobs.com

Oczywiście na ostateczną wysokość wynagrodzenia ma również wpływ rodzaj firmy, w której pracuje back-end developer, a także to, gdzie się ona znajduje i jaką ma wielkość. Na najwyższe zarobki można liczyć w dużych, międzynarodowych przedsiębiorstwach informatycznych lub zajmujących się produkcją oprogramowania, które są zlokalizowane w miastach wojewódzkich.

Dodatkowe świadczenia dla back-end developerów

Back-end developerzy są doceniani przez pracodawców również poprzez otrzymywanie atrakcyjnych benefitów pozafinansowych. Mają one motywować pracowników i zwiększać ich satysfakcję z zatrudnienia. Zazwyczaj programiści dostają takie udogodnienia, jak możliwość skorzystania z prywatnej opieki lekarskiej, różnego typu karty i karnety sportowe lub na kulturę, ubezpieczenie na życie, a jeśli pracują stacjonarnie – chociażby wyjścia integracyjne. Ważnymi i popularnymi benefitami jest też szansa na ciągłe rozwijanie się w ramach wewnętrznych i zewnętrznych szkoleń i kursów opłacanych przez firmę.

Dowiedz się, które czynniki świadczą najczęściej o atrakcyjności pracodawcy

4

jak zostać back-end developerem?

Osoby, które myślą o wykonywaniu zawodu back-end developera, mają kilka możliwości rozpoczęcia przygody z tą dziedziną. Jedną z nich jest ukończenie studiów informatycznych na poziomie licencjackim lub magisterskim. Należy jednak pamiętać, że sam dyplom szkoły wyższej nie wystarczy. Studia są kompleksowe i dostarczają wiedzę z różnych obszarów. Oczywiście jej zdobycie stanowi duży plus, jednak trzeba pamiętać, że najważniejsze jest doskonalenie umiejętności praktycznych z konkretnego zakresu. Już w trakcie nauki warto więc dokształcać się na własną rękę i realizować swoje projekty, z których można będzie później stworzyć portfolio.

Wiele przedsiębiorstw nie wymaga jednak studiów wyższych. Przyszły back-end developer może zatem kształcić się samodzielnie. Pomocna jest literatura branżowa, poradniki, materiały video oraz blogi i fora dla programistów. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i mieć w sobie dużo samozaparcia – samodzielna nauka może zająć sporo czasu.

Jeszcze inną możliwością jest udział w kursach i warsztatach – zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Za najbardziej złożone szkolenia trzeba zapłacić. Pozwalają one na zdobycie szerokiej wiedzy i szlifowanie zdobytych kompetencji w praktyce pod opieką doświadczonych mentorów. Choć ich koszt nie jest niski, szybko może się zwrócić. Poza typowymi szkoleniami, ciekawą opcją są bootcampy.

5

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy jako back-end developer. 

thank you for subscribing to your personalised job alerts.