Decyzja zapadła. Zamierzasz zmienić pracę. Za Tobą już etap dopracowywania swojego CV i pierwsze telefony z zaproszeniami na rozmowę kwalifikacyjną. Na pewno dokopiesz się wielu informacji na temat Twojego potencjalnego pracodawcy, ale czy wiesz, że możesz się też wiele dowiedzieć na temat Twojego przyszłego szefa.

Dobry przełożony może sprawić, że Twoje życie zawodowe będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Dlatego tak przydatne może okazać się wyczucie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, czy Twój szef będzie liderem i mentorem, którego szukasz. Jest na to kilka patentów.

wsłuchaj się w pytania, aby poznać priorytety

To, czego chce się od Ciebie dowiedzieć  Twój przyszły szef, może dać Ci obraz tego, jaki będzie. Na przykład pytanie o Twoje przyszłe cele zawodowe i drogę do ich osiągnięcia, pokazuje, że przełożony już zastanawia się nad Twoim ewentualnym rozwojowym zawodowym w firmie.

Zdaniem związanej z magazynem Forbes ekspertki od marki osobistej, LaKishy Greenwade, świetny lider/szef jest żywotnie zainteresowany Twoim rozwojem i ścieżką kariery. W przypadku jeśli brakuje mu rozeznania w tym, jak może wspierać Twoje doskonalenie, musisz szybko uciekać z tej ślepej uliczki. 

Jeśli natomiast Twój rozmówca pyta o to, jak spędzasz swój wolny czas, weekend, wakacje, może to oznaczać, że Twój szef będzie dbał o Twój osobisty komfort – uważa publicysta i trener kariery Terri Tierney Clark. Gdy szczególnie zależy Ci na równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, to właśnie tego pytania warto szczególnie nasłuchiwać.

Tierney Clark dodaje także, że jeśli Twój przyszły szef potrzebuje do zespołu potencjalnego lidera lub kogoś, kto precyzyjnie podąża według instrukcji, z pewnością zapyta o momenty w karierze zawodowej, gdy przyszło Ci wyjść z własną inicjatywą lub poprosi o bardzo szczegółowe opisanie Twoich obowiązków. Zwróć na to uwagę, jeśli w perspektywie chcesz podjąć się bardziej kierowniczych obowiązków.

zapytaj o to, jak szefuje

Najbardziej podstawowym sposobem na to, aby sprawdzić, czy menedżer będzie dobrym liderem, jest po prostu spytać go o to. Jeśli nie obawiasz się bezpośrednich pytań, dowiedz się, jaki jest preferowany styl zarządzania Twojego przyszłego szefa. Czy Ci pasuje? Były redaktor naczelny portalu Lifehacker.com Alan Henry podkreśla, że dzięki takiemu pytaniu uniknąć można wiele stresu. Warto też sprawdzić, z jakim typem osób najlepiej współpracuje się potencjalnemu przełożonemu.

Jeśli wolisz subtelniejsze rozwiązania, zapytaj o doświadczenie menedżera. Dowiedz się, czy ma podobną ścieżkę kariery do Twojej. Jeśli tak, to jest większa szansa, że Wasza współpraca będzie przebiegać  bez problemów. Jak podkreśla felietonistka Anne Fisher, może być trudno komunikować się z kimś, kto nigdy nie był w Twojej skórze lub podobne zadania wykonywał tak dawno temu, że zapomniał zupełnie, jak to jest.

Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozmówca zadaje pytania. Czy czyni to z szacunkiem i cierpliwością, czy jest znudzony i przejawia wyższość. Brak umiejętności komunikacyjnych to częsta cecha złych szefów – podkreśla publicysta i ekspert ds. zaangażowania pracowników Kevin Sheridan.

Dlatego dobrze jest uważnie oceniać zdolności komunikacyjnego potencjalnego szefa w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli przekazuje informacje w sposób jasny i zwięzły oraz wsłuchuje się dokładnie w to, co mówisz, to dobra prognoza dla przyszłej współpracy.

zwróć uwagę na to, co niewypowiedziane

Skupić warto się także na tych aspektach rozmowy kwalifikacyjne, które samej rozmowy nie dotyczą. Na przykład, jeśli Twój potencjalny szef w trakcie spotkania nie może odkleić się od ekranu telefonu – nawet jeśli ma to związek z jego obowiązkami służbowymi – może nie być osobą, z którą chcesz mieć do czynienia. 

Odzwierciedla to bowiem ich typ zachowania. Według badań Baylor University szefowie, którzy bawią się nieustannie swoimi telefonami w trakcie spotkań z pracownikami, ryzykują utratę zaufania i zaangażowania swoich podwładnych. Chyba nie chcesz trafić do zespołu, w którym wszyscy są zniechęceni i czują się niedowartościowani.

Potencjalni współpracownicy są zresztą bardzo cennym źródłem informacji, które może pomóc Ci w weryfikacji, czy trafisz na dobrego szefa. Spróbuj zaobserwować, jak potencjalny menadżer z nimi rozmawia – jest przyjazny czy szorstki? Założyciel firmy konsultingowej IGEOS, Valerio Pascotto, sugeruje, że należy przyglądać się temu, na ile szef jest wrażliwy na to, jak wpływa na innych.

Jeśli czujesz, że rozmowa kwalifikacja wypadła nieźle, może poprosić Twojego potencjalnego szefa o rozmowę z ludźmi z jego zespołu, z którymi możesz w przyszłości pracować. Gdy jest niechętny temu pomysłowi, powinno Ci to dać do myślenia. Czy ma coś do ukrycia? Może napięte relacje ze swoimi podwładnymi?

W Stanach Zjednoczonych jeden na dwóch dorosłych obywateli rezygnuje z pracy z powodu szefa. Widać więc jak ważna jest ta kwestia. Można rzucić na nią nieco światła już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i przekonać się, jakiego rodzaju liderem jest Twój potencjalny menadżer. Zanim będzie za późno.

Tekst powstał na podstawie artykułu Eveline Kramers „How to tell a bad boss from an interview?” opublikowanego w serwisie Randstad.com.