Czy to już najwyższy czas, aby zmienić coś w swoim życiu zawodowym? Takie pytania często pojawiają się na początku roku, gdy już za nami noworoczne podsumowania i postanowienia. Decyzja do łatwych nie należy, ale warto co jakiś czas sprawę przemyśleć, przeanalizować wszystkie za i przeciw, bo możemy dzięki temu uniknąć stresu, a jednocześnie znaleźć pracę, w której lepiej się odnajdziemy i lepiej będziemy zarabiać.

W tej sprawie nie jest łatwo zaufać swojemu rozsądkowi i nie dopuszczać emocji do głosu. To dlatego, że w obecnym miejscu pracy możemy czuć się komfortowo lub kierować się silną lojalnością wobec aktualnego pracodawcy. Pamiętajmy jednak, że mogą też istnieć  oczywiste sygnały, które mówią, że to już czas na zmianę.

znudzenie

Jednym z jasnych sygnałów, że czas ruszyć z miejsca, jest znudzenie tym, czym obecnie zajmujemy się w pracy. „To taki stan, w którym dana osoba odczuwa wszechogarniający brak zainteresowania aktualnie realizowanymi zadaniami” – wyjaśnia prof. Cynthia Fisher z Bond University z australijskiego stanu Queensland.

Zdaniem prof. Fisher nuda w pracy jest nierozerwalnie związana z zawodową satysfakcją. Jeśli więc wpadamy w długotrwałe znudzenie, prawdopodobnie praca nie dostarcza nam już powodów do zadowolenia. A to najwyższy czas, by rozważyć zmiany.

Nuda z czasem może nękać prawie każdego pracownika na różnych etapach kariery, dlatego warto uczciwie sobie odpowiedzieć, to zjawisko dotyka nas nadzwyczaj często. Kurczowe trzymanie się posady, pomimo braku wyzwań i wzrastającej obojętności, może skutkować słabą efektywnością i potencjalnymi konfliktami z przełożonymi. W rezultacie niezbyt pochlebna opinia może utrudnić poszukiwanie nowego zajęcia lub zmianę stanowiska w obecnej firmie.

rozdźwięk w wartościach

Jeśli Twój pracodawca koncentruje się wyłącznie na zyskach, a Tobie zależy bardziej na wykonywaniu solidnej pracy na rzecz Twojej społeczności lokalnej, Twoje wartości prawdopodobnie rozmijają się z wartościami firmy. Nie ma tu prostego rozwiązania – Twój pracodawca zapewne nie zmieni swojego podejścia, by odpowiedzieć na potrzeby jednego pracownika. Jeśli Tobie dostosowanie się także przychodzi trudno, być może to właśnie sygnał, że czas na zawodowe zmiany.

Publicysta “Leadership Intelligence” Carol Stachowski uważa, że “jeśli pracownik czuje, że jego życiowe wartości różnią się od tych wyznawanych przez firmę, to jest bardzo prawdopodobne, że nie będzie angażował się w powierzone zadania”. Tymczasem badania Instytut Gallupa wskazują, że zespoły, w których pracownicy wykazują duże zaangażowanie, są o 21% bardziej efektywne.

czas na zwrot w karierze? poznaj nasze oferty pracy »

Gdy uświadomisz sobie ten rozdźwięk w wyznawanych wartościach, najlepszą decyzją będzie szukanie takiego pracodawcy, z którym jest Ci po drodze. Zdaniem Tomasa Chamorro-Premuzica, publicysty Fast Company, wysokie wynagrodzenie czy wyższe stanowisko, choć oczywiście dają satysfakcję, jednocześnie dość szybko przestają być jedynym katalizatorem naszego zawodowego zaangażowania. 

Jak dodaje autor, „kluczowe dla zaangażowania w pracy jest dostosowanie własnych wartości do wartości organizacji, zespołu i bezpośredniego przełożonego, czyli sytuacja, w której wszyscy działają na rzecz celu, w który wspólnie wierzą.”

niedocenienie

Gdy widzisz, że członkowie Twojego zespołu są chwaleni za taką samą pracę, jak Twoja, ale Ciebie nikt nie docenił, może w Tobie narastać uczucie frustracji. Jak tłumaczy Cory Miller, publicysta portalu The Muse, „jeśli Twój szef nie uznaje Twoich zasług, nie chwali osiągnięć, może to oznaczać, że w przyszłości nie stworzy Ci odpowiednich możliwości awansu”. To z pewnością powód do rozważenia zmian zawodowych. Według ekspert ds. kariery Alison Doyle, związanie się na dłużej z firmą, która nie zamierza wspierać Twojej kariery, „ostatecznie w długoterminowej perspektywie tylko utrudni Twój dalszy rozwój zawodowy”.

a kiedy jednak zostać?

Zmiana pracy nie musi być jedynym rozwiązaniem, gdy nie czujemy się zadowoleni w pracy. Najważniejsze jest rozpoznać, czy to chwilowe i da się jeszcze swoją sytuację poprawić, czy może to już długotrwały brak satysfakcji zawodowej. 

Jeśli uznasz, że to stan chwilowy, jednym z pierwszych Twoich kroków powinna być rozmowa z szefem. Mogą go zaskoczyć opisywane przez Ciebie obawy, ale Ciebie może zaskoczyć jego otwartość, szczególnie gdy przyjdziesz z gotowymi sugestiami, które mogą wpłynąć na Twoje samopoczucie w pracy, ale też na wartości wyznawane przez organizację. Twój szef może Cię na przykład przenieść do zupełnie nowego projektu, który pozwoli zwiększyć Twoje zaangażowanie i pomóc w rozwoju umiejętności w nowych obszarach.

Jeśli Twoją największą bolączką jest brak doceniania tego, czym się zajmujesz, może warto samemu zainicjować działania, które zwiększą znaczenie Twoich zadań w Twojej firmie. Annie McKee, autorka książki „Jak być szczęśliwym w pracy”, w rozmowie z magazynem Harvard Business Review, podkreśla, że to pracownicy mogą stać się inicjatorami zmian w firmach. Doceniając pracę i starania współpracowników, uruchamiamy regułę wzajemności – inni są bardziej skłonni do doceniania naszej pracy – tłumaczy Annie McKee.

Ostatecznie decyzja o tym, czy na stanowisku zostajemy, czy szukamy nowej pracy, opierać się będzie na odpowiedzi na pytanie: czy zmiana miejsca zatrudnienia to jedyny sposób, by osiągnąć cele zawodowe, które sobie wyznaczyliśmy.

to już czas na nową pracę? sprawdź nasze oferty »

Tekst powstał na podstawie artykułu Eveline Kramers „Time to look for a new job?” opublikowanego w serwisie Randstad.com.