Ekstrawertyk łatwo nawiązuje kontakt z innymi ludźmi i jest bardzo otwarty w relacjach z nimi. Cechuje go pozytywne nastawienie do świata, pewność siebie oraz zdecydowanie w działaniu. Doskonale sprawdzi się w pracy, która wymaga stałego kontaktu z klientem i będzie świetnym liderem, jeśli odpowiednio „utemperuje” niektóre cechy swojego charakteru. Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony tego typu osobowości.

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk to – obok introwertyka – typ osobowości określony przez szwajcarskiego psychologa Carla Gustava Junga w latach 20. XX wieku. Osoba o takim usposobieniu nie tylko lubi kontakt z ludźmi, lecz także czerpie życiową energię z przebywania z nimi. Ekstrawertycy to ludzie ponadprzeciętnie aktywni w każdej sferze życia, otwarci na nowe znajomości i doświadczenia, a oprócz tego bardzo gadatliwi. 

Zobacz również: Rozwój osobisty, czyli klucz do sukcesu w życiu zawodowym.

W przeciwieństwie do introwertyków nie lubią samotności. Czują dyskomfort, gdy odpoczywają zbyt długo i chcą, by ciągle coś się działo. Dlatego bardzo istotną rolę w ich życiu odgrywa dążenie do rozwoju osobistego i aktywna działalność w wielu obszarach.

Jak zazwyczaj zachowuje się ekstrawertyk w pracy?

Ekstrawertycy to wulkany energii, a perspektywa sukcesu zawodowego i nagród stanowi dla nich ogromną motywację do pracy. Pracownicy o tym typie osobowości:

  • uwielbiają pracę z klientem;
  • szybko przyswajają wiedzę przedstawioną na szkoleniach;
  • nie mają problemu z wystąpieniami publicznymi;
  • lubią projekty zespołowe;
  • często stają się inicjatorami nieformalnych imprez pracowniczych;
  • są pewni siebie i zdecydowani w działaniu – świadomi swoich predyspozycji zawodowych;
  • są znani z tego, że nie ma dla nich spraw nie do załatwienia;
  • zwiększają swoją wydajność, gdy są doceniani;
  • aspirują do roli liderów;
  • są lubiani w zespole i często pomagają rozwiązać konflikty w pracy.

Mocne i słabe strony ekstrawertyków

O zaletach ekstrawertyków można mówić bardzo długo. Ich najmocniejszymi stronami na polu zawodowym są: pewność siebie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, umiejętność rozwiązywania problemów oraz wysoki poziom motywacji. Osoby o tym typie osobowości mają jednak również słabe strony, które dają o sobie znać w wielu sytuacjach. Przykładowo:

  • mówią bardzo dużo i często gubią główny wątek wypowiedzi;
  • zdarza im się działać impulsywnie – ich działanie nie zawsze jest poprzedzone myśleniem;
  • są dość spontaniczni i w związku z tym nie zawsze kontrolują swoje zachowanie – mogą niespodziewanie wpaść w histerię lub doznać nagłego ataku śmiechu;
  • ich hiperaktywność prowadzi do przemęczenia, dlatego mogą chorować częściej niż inni.

Ekstrawertycy mają mnóstwo pomysłów, ale często brakuje im czasu, by zrobić solidny SWOT osobisty. Chodzi tu o poznanie mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w celu realnej oceny możliwości sukcesu swoich projektów. 

Ekstrawertyk – w jakich zawodach sprawdzi się najlepiej?

Ekstrawertycy doskonale sprawdzą się we wszystkich zawodach, które wymagają częstego i aktywnego kontaktu z klientem. Idealne profesje dla nich to: przedstawiciel handlowy, telemarketer, recepcjonista, opiekun klienta, dziennikarz, pracownik agencji reklamowej, aktor, fotograf. Dziedziny te są zróżnicowane, ale jedna rzecz z pewnością je łączy: to nie jest praca dla introwertyka!

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co jest lepsze – bycie ekstrawertykiem czy introwertykiem w pracy?

Trudno ocenić to jednoznacznie. Ekstrawertycy lepiej radzą sobie na stanowiskach wymagających stałego kontaktu z klientami, z kolei introwertycy mogą być lepszymi analitykami. Ważne, aby poznać swój potencjał i go rozwijać. 

Jak rozmawiać z ekstrawertykiem?

Rozmowa z ekstrawertykiem to zazwyczaj bardzo miłe doświadczenie, jednak czasami trzeba nieco przywołać go do porządku, aby wrócił do głównego tematu spotkania.

Czy są zawody, do których ekstrawertycy się nie nadają?

Ekstrawertycy raczej nie sprawdzą się w roli analityków, księgowych, programistów, archiwistów i pracowników administracyjnych.