Działy HR pełnią wiele interdyscyplinarnych funkcji. Odpowiadają nie tylko za rekrutowanie i zwalnianie pracowników, ale także za szkolenia, utrzymanie odpowiednich relacji między oddziałami, dbanie o przestrzeganie prawa pracy. Bardzo często to na ich barkach spoczywa onboarding nowo zatrudnionych osób, badanie motywacji pracowników, zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju czy wspieranie menedżerów w efektywnym zarządzaniu zespołami. Krótko mówiąc - dział HR pracuje pilnie za kulisami. Wielozadaniowość tych komórek sprawia, że w wielu firm dysponują bogatą paletą narzędzi. Fakt, że technologia odgrywa coraz większą rolę w świecie HR sprawia, że praca specjalistów z tych działów może być jeszcze efektywniejsza. W jakich obszarach jest to widoczne przede wszystkim?

992.jpg
992.jpg

rekrutacja online

Rekrutacja pracowników, to bardzo złożony proces. Od momentu zidentyfikowania potrzeby rekrutacyjnej, aż do zatrudnienia, możemy wyróżnić wiele etapów i ważnych elementów. Nie znalezienie pracownika wcale nie musi być najgorszym, co może Cię spotkać. Większym wyzwaniem zwykle okazuje się zatrudnienie niedopasowanego kompetencyjnie, jak i osobowościowo pracownika.

Możesz zwiększyć swoje szanse na sukces rekrutacyjny, jeśli wykorzystasz kilka kanałów, w tym online. Taki sposób nie ogranicza się jednak tylko do początkowej fazy procesu - zamieszczenia ogłoszenia na portalach pracy, wykorzystania do kontaktu LinkedIn czy GoldenLine i zbierania aplikacji. Właściwie wszystkie działania związane z rekrutacją pracownika mogą być dziś prowadzone online - od A do Z. I ma to wiele zalet. Przechowywanie aplikacji w wersji elektronicznej jest oczywiście dużo wygodniejsze (i wręcz konieczne), a także mniej szkodliwe dla środowiska niż papierowe odpowiedniki.

60% kandydatów przerywa proces ubiegania się o pracę, gdy uznaje go za zbyt uciążliwy. Pobierz nasz poradnik i dowiedz się, co zrobić, by nie spotkało to Twojej organizacji:

subskrybuj blog hr randstad

rekrutacja kandydatów - skuteczne rozwiązania online.

pobierz

rozmowa online

Rekrutacja online to także możliwość przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem bez konieczności jego przyjazdu do firmy. Może odegrać to ogromną rolę, w sytuacji, gdy kandydat posiada niezbędne kompetencje i rozważa relokację, jednak nie jest w stanie spotkać się z Tobą bezpośrednio lub z innych przyczyn nie może przyjechać na rozmowę. Moje doświadczenie pokazuje, że w przypadku prac zdalnych jedynym elementem bezpośredniego spotkania jest często właśnie rozmowa kwalifikacyjna. To ogromne utrudnienie dla osób, które chcą pracować zdalnie z różnych stron świata, a także dla osób niepełnosprawnych. Rozmowa online jest natomiast dostępna dla wszystkich. Co więcej, kandydat nie ponosi szeregu kosztów związanych z dojazdem na spotkanie. 

weryfikacja umiejętności kandydatów

Wykorzystując technologię możesz także zweryfikować umiejętności kandydatów. Ciekawym narzędziem jest Pymetrics. Aplikacja łączy w sobie element sztucznej inteligencji i grywalizacji. Za pomocą kilkunastu krótkich rozgrywek bada 90 cech poznawczych i emocjonalnych. To dużo więcej, niż dowiedziałbyś się przeglądając CV.

analityka HR

Odpowiednia analiza danych HR pozwala Ci m.in. dowiedzieć się, co motywuje Twoich pracowników do pracy, a także, jakie są przyczyny odejść. Odpowiednia interpretacja tych informacji umożliwia utrzymywanie zaangażowania zespołu na odpowiednim poziomie, a także podjęcie działań, które mają ograniczyć rotację. Dzięki analityce HR jesteś w stanie dopasować kompetencje pracowników do ich ról w organizacji i w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Dziś dysponujemy narzędziami, w których możemy przechowywać i interpretować informacje z różnych obszarów. Jednym z takich systemów jest Crunchr. Gromadząc wszystkie informacje w jednym miejscu możesz lepiej zrozumieć wyzwania, z którymi boryka się Twoja firma, a - dzięki modelom predykcyjnym - jakie wkrótce mogą pojawić się na horyzoncie. Istotnym elementem każdej firmy jest odpowiednie wykorzystanie zasobów finansowych firmy. Wiele marek inwestuje w obszar analiz finansowych, w tym wynagrodzeń.

rozwój pracowników

Możliwość rozwoju to zgodnie z badaniem Randstad Employer Brand Research jeden z najistotniejszych czynników, świadczących o atrakcyjności firmy jako pracodawcy. Pracownik, który nie widzi perspektyw na dalszy rozwój w organizacji może być dużo mniej zaangażowany w obowiązki i bardziej skory do nowych wyzwań zawodowych. Trudno znaleźć dziś firmy, które nie zapewniają pracownikom szkoleń. Warto zadbać nie tylko o dostępność, ale przede wszystkim o atrakcyjność treści. Gdy masz już opracowany ciekawy temat w atrakcyjnej formie, zadbaj, by był dostępny także online i był dostępny dla wszystkich pracowników. Jeżeli masz ochotę, sprawdź jak często w wyszukiwarce Google wpisywane są frazy m.in.: e-learning, szkolenia online i inne im podobne. Średnio kilkanaście tysięcy razy w miesiącu. Czy nie warto wykorzystać tego kanału także do rozwoju pracowników?

Wiele czynników sprzyja zaangażowaniu pracownika w szkolenie. Ważne są nie tylko treść, ale i aspekt wizualny. Ogromną zaletą może być wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości. Nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na skorzystanie z niej, zadbaj o to, by szkolenie nie było monotonne. Postaraj się wykorzystać różne techniki przedstawiania treści, np. komiksów, gier czy webinarów.

subskrybuj blog hr randstad

rekrutacja kandydatów - skuteczne rozwiązania online.

pobierz

potwierdzenie zdobytej wiedzy

Warto zwrócić uwagę na jeszcze na jeden element, z pozoru drobny, ale..  Wyobrażasz sobie sytuację, że płacisz 500 czy nawet 10000 zł za szkolenie (bez względu na to czy jest to szkolenie online czy stacjonarnie) i nie otrzymujesz żadnego potwierdzenia zdobytej wiedzy i poświęconego czasu? Zakładam, że nie. Podobnie tę kwestię często postrzegają Twoi pracownicy. Większość z nas lubi być nagradzana. Może warto wykorzystać tę wiedzę i przy okazji kolejnego szkolenia zadbać także o symboliczny, ładnie oprawiony dyplom bądź certyfikat. Z jednej strony to miłe potwierdzenie udziału w szkoleniu, a z drugiej namacalny dowód zdobytej wiedzy eksperckiej. Pracownicy na stanowiskach juniorskich albo na etapie przekwalifikowania wręcz sami zabiegają o każde pisemne potwierdzenie zdobytej wiedzy. Wielokrotnie kandydaci wymieniają w swoich CV spotkania z coachami, trenerami, czy kilkunastogodzinne szkolenia online. Warto dać im możliwość podkreślenia zdobytej wiedzy, także na szkoleniach proponowanych przez wewnętrzny HR.

dostępność szkoleń 

Szkolenia online tworzone przez wewnętrzne działy HR mają wiele zalet. Dostępność, różnorodność - nie sposób wskazać jednej, największej korzyści. Jednym z niewątpliwych walorów szkoleń online jest możliwość zarządzania własnym harmonogramem. Każdy z nas codziennie wybiera między zadaniami stricte zawodowymi, a zadaniami pobocznymi, np. uczestnictwem w konferencjach czy właśnie szkoleniu stacjonarnym. Każda firma posiada portfolio szkoleń obligatoryjnych i dobrowolnych. Wielokrotnie pracownikom brakuje czasu na szkolenia uzupełniające i kursy. Szkolenia online stworzone na platformach pozwalają rozpocząć kurs w dogodnym momencie oraz kontynuować naukę w indywidualnym tempie.

pozorne zdobywanie wiedzy

W idealnym świecie każdy z nas chciałby regularnie poszerzać swoją wiedzę i kompetencje. Angażowałby swój czas, często też pieniądze. Rzeczywistość pokazuje jednak, że większość szkoleń jest dla nas zbyt długa i zbyt nuda, by dotrzeć do końca. Pracownicy, którzy nie angażują się w szkolenia, bardzo często ‘przeklikują’ się przez nie i tylko pozornie dowiadują się czegoś nowego. Kolejne wyzwanie, z którym borykają się organizacje to wybór odpowiedniego dostawcy. Odpowiednia platforma powinna być intuicyjna, łatwa w obsłudze, a prezentowane treści ciekawe.

Odpowiednie wykorzystanie możliwości, które daje dziś technologia może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Sprawniejsza rekrutacja i szansa na pozyskanie talentów z różnych zakątków kraju czy świata pozwala zaspokoić potrzeby kadrowe. Z kolei, dzięki szkoleniom online dajesz pracownikom możliwość wykonania szkoleń wtedy, kiedy mają na to czas. Wykorzystanie analityki HR pozwala Ci natomiast przygotować się na wyzwania, przed którymi stoi organizacja.

Autor: Aneta Łyszkowicz 

subskrybuj blog hr randstad

rekrutacja kandydatów - skuteczne rozwiązania online.

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się