Na rynku pracy zmienia się układ sił. Coraz częściej to pracownicy dyktują warunki zatrudnienia. Ich pewność siebie oraz gotowość do zmian potwierdzają statystyki. Zgodnie z wynikami badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad aż 69% pracowników twierdzi, że w ciągu 6 miesięcy bez problemu znajdzie taką samą lub lepszą pracę, a 89%, że znalezienie jakiegokolwiek zatrudnienia nie będzie dla nich stanowiło żadnego wyzwania. To najlepszy wynik w historii badania, potwierdzający tezę, że rynek pracownika może istnieć także w Polsce. Co to znaczy dla Ciebie?

Co jeszcze na temat swojej sytuacji na rynku sądzą pracownicy? Dowiesz się tego z raportu Monitor Rynku Pracy

pobierz raport

zadbaj o spełnienie zawodowe swoich pracowników

Rekordowo niskie bezrobocie, coraz wyższe wynagrodzenia oraz niedługi czas poszukiwania zatrudnienia (średnio 2 miesiące) – tak w skrócie można by opisać obecną sytuację na rynku pracy w Polsce. Jest ona na tyle korzystna dla pracowników, że aż 55% pytanych rozgląda się za ofertami zatrudnienia, wykazując w ten sposób gotowość do zmian. To na Tobie jako pracodawcy spoczywa więc odpowiedzialność za zatrzymanie najbardziej wartościowych pracowników w firmie. Jak jednak tego dokonać?

Po pierwsze, podejmuj kroki, które mają na  celu spełnienie zawodowe zatrudnionych. To właśnie ono jest głównym czynnikiem zwiększającym motywację pracowników. Przekłada się również pozytywnie na ich efektywność oraz lojalność względem firmy. Dodatkowo, dbając o satysfakcję zawodową zatrudnionej kadry, budujesz pozytywny wizerunek swojej firmy jako pracodawcy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto zadbać o spełnienie zawodowe pracowników, zapoznaj się z artykułem na ten temat.

By sprostać zawodowym oczekiwaniom zatrudnionych, należy je w pierwszej kolejności poznać. Jak to zrobić? Po prostu rozmawiaj z pracownikami o ich potrzebach i słuchaj tego, co mają do powiedzenia. Efektywna komunikacja wewnątrz firmy sprawi, że dobrze poznasz oczekiwania swojej kadry i będziesz w stanie uwzględnić aspiracje pracowników w planach rozwojowych przedsiębiorstwa. Dzięki temu poczują się oni docenieni i zyskają przekonanie, że są ważnym ogniwem Twojej firmy, a nie jedynie trybikiem w maszynie.

lojalnosciowy-side-media.jpg
lojalnosciowy-side-media.jpg

stwórz optymalne warunki do rozwoju kompetencji

Jako pracodawca weź pod uwagę, że dla coraz większej grupy osób praca przestaje być wyłącznie źródłem utrzymania. Istotny jest także rozwój kompetencji, jaką dzięki niej otrzymują, czyli rozwój kompetencji.O tym, że jest to niezwykle ważny czynnik nie tylko dla pracodawcy, ale i samych zatrudnionych, przekonują dane. Aż 63% pracowników wskazało, że głównym powodem zmiany pracodawcy jest chęć rozwoju zawodowego.

Biorąc pod uwagę wyniki ostatniego badania, odpowiedź tę zaznaczyło aż o 16% więcej respondentów. Nie jest to zatem jedynie wyświechtany frazes, który ma zadowolić rekruterów, a rzeczywista potrzeba, wynikająca z chęci rozwoju osobistego. Warto nadmienić, że drugi powód zmiany pracodawcy, czyli wynagrodzenie, wskazało o 10% mniej respondentów.

Z badania wynika więc, jak duża odpowiedzialność spoczywa na Twoich barkach. Warto wziąć na siebie ciężar doskonalenia kompetencji zatrudnionych. Jednak recepta na sukces wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Atrakcyjny pakiet szkoleń to podstawa. Postaraj się jednak nie sprowadzać rozwoju zawodowego wyłącznie do tego aspektu.Zatrudniony powinien otrzymywać od Ciebie także coraz bardziej odpowiedzialne zadania i mieć możliwość awansu. Stwórz więc z pracownikiem jego indywidualną ścieżkę kariery, która zaspokoi zawodowe aspiracje zatrudnionego, wykorzysta drzemiące w nim talenty i po prostu zagwarantuje zadowolenie z pracy. O tym, jak ważny jest rozwój zawodowy pracownika dla rozwoju całego przedsiębiorstwa, możesz przeczytać tutaj.

uświadom pracowników, że wynagrodzenie to nie tylko pensja

Chociaż badanie wskazuje na coraz lepszą sytuację pracowników na rynku pracy, płyną z niego także nieco mniej optymistyczne dane - 38% zatrudnionych nie ma poczucia, że sukces firmy ma wpływ na ich wynagrodzenie. Może to być sygnał, że pracownicy nie widzą związku między ich codziennymi obowiązkami a rozwojem firmy. Postaraj się dać im do zrozumienia, że sukces przedsiębiorstwa nie byłby możliwy bez ich udziału. Przełoży się to pozytywnie na ich satysfakcję i zaangażowanie.

W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o aspekt finansowy. Atrakcyjny system wynagrodzeń jest potrzebny, ale spróbuj nie ograniczać się tylko do tego. Istotne jest bowiem umiejętne motywowanie pozapłacowe. Warto pokazać pracownikom, że na ich wynagrodzenie nie składa się sama pensja. Świetnym sposobem może okazać się wykorzystanie total reward statement. Narzędzie pokazuje wartość finansową każdego elementu składowego wynagrodzenia, czyli pensji podstawowej, premii, sprzętu służbowego czy benefitów, które mają przecież siłę zakupową.

Specyfika rynku pracy nieustannie się zmienia, a konserwatywne podejście może stanowić duże zagrożenie dla pracodawcy. Warto więc uważnie obserwować aktualne trendy. Wysokość wynagrodzenia jest w dalszym ciągu najważniejszym elementem branym pod uwagę przy zmianie pracy, ale pracownicy coraz częściej zwracają także uwagę na aspekty pozapłacowe, takie jak chociażby panująca w firmie kultura organizacyjna. Kandydatom zależy także na możliwości rozwoju zawodowego. Warto więc zapewnić pracownikom indywidualną ścieżkę kariery. Z kolei z uwagi na coraz mniejszą liczbę rąk do pracy pojawia się przed Tobą także inne wyzwanie – utrzymanie w firmie najbardziej wartościowej kadry. By tego dokonać, zadbaj o poczucie dowartościowania, spełnienia zawodowego i wpływu na coś ważnego u pracowników.

o autorze

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się