Nie każde przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na zatrudnienie inżyniera na stałe. Jednocześnie nie każda firma może pozwolić sobie na jego brak. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo korzystna dla inżynierów. Pracodawcy mocno o nich rywalizują, a sami zainteresowani mają dostęp do wielu ofert. Doprowadziło to do tego, że inżynierowie coraz chętniej dobierają sobie organizacje, z którymi będą współpracować na krótki czas, wybierając realizację tych projektów, które wzbudzają ich zainteresowanie. Co więcej, coraz popularniejsze staje się także współdzielenie inżynierów między firmami. Oba te trendy mogą być szansą dla Twojej firmy na pozyskanie inżyniera. Jakie korzyści odniesiesz współdzieląc inżyniera z innym pracodawcą lub współpracując z nim w ramach umowy B2B?

Znamy wyniki najnowszej, 9. edycji badania Randstad Employer Brand Research. Pobierz nasz raport i dowiedz się, jakie aspekty decydują o atrakcyjności miejsca pracy:

pobieram
Randstad_Atlanta-Kloubert-04-17_127.jpg
Randstad_Atlanta-Kloubert-04-17_127.jpg

na czym polega współdzielenie inżynierów? 

O ile współpraca z inżynierem w oparciu o umowę B2B wydaje się być rozwiązaniem, które nie wymaga wstępu, to w przypadku współdzielenia warto powiedzieć coś więcej. 

O współdzieleniu inżynierów możemy mówić w sytuacji, w której jedna z firm, zatrudniająca takiego specjalistę w oparciu o umowę o pracę „wypożycza” go innemu przedsiębiorstwu, zgodnie z ustaleniami zawartymi w podpisanym między stronami porozumieniu. Sam inżynier na ten czas otrzymuje od swojego głównego pracodawcy bezpłatny urlop w celu wykonania pracy w innej firmie. Ta z kolei podpisuje ze specjalistą umowę zlecenie lub umowę B2B. 

Taka forma to plusy dla wszystkich stron. Gdy w Twojej firmie trwa przestój, nie tracisz pracownika na rzecz konkurencji - w przypadku braku zadań część dobrej kadry może rozpatrywać zmianę pracy. Wypożyczając inżyniera i dając mu możliwość dalszych projektów, zatrzymujesz go u siebie. Jeśli natomiast znajdujesz się po drugiej stronie i to Ty potrzebujesz inżyniera, to w ten sposób możesz zaspokoić swoje tymczasowe potrzeby, np. przy uruchomieniu linii produkcyjnej. Z kolei dla inżynierów istotna może być stabilność zatrudnienia - mają możliwość realizowania nowych projektów i zadań, w nowym miejscu i kulturze organizacyjnej, nie zmieniając bezpośredniego pracodawcy.

szybkie pozyskanie eksperta

Niezależnie od tego czy skorzystasz ze współdzielenia czy współpracujesz z inżynierem w ramach umowy B2B unikasz długiego i kosztownego procesu rekrutacji. W ramach współdzielenia firmy bardzo często współpracują ze sobą także w innych obszarach (np. łączy ich wspólna grupa kapitałowa lub realizacja tego samego projektu, na różnych etapach zaawansowania). Żadna z nich nie odniesie korzyści, gdy współdzielony inżynier nie sprawdzi się na „wypożyczeniu”. 

Z kolei w przypadku kontraktu taki inżynier zbiera referencje od organizacji, z którymi wcześniej współpracował, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymywanie nowych, rozwojowych i dochodowych projektów. Mając wgląd w polecenia oraz widząc jakie projekty realizował możesz bardzo szybko podjąć decyzję dotyczącą współpracy. Może być to kluczowe w sytuacji, w której otrzymałeś propozycję zrealizowania ciekawego i dochodowego projektu, jednak z krótkim terminem realizacji, a jednocześnie nie dysponujesz odpowiednimi pracownikami wewnątrz firmy.

ograniczenie kosztów

Gdy zatrudniasz w swojej firmie pracowników musisz zapewnić im niezbędny sprzęt do pracy, dbasz o ich rozwój zapewniając im chociażby szkolenia lub benefity. Podejmujesz kroki, które mają zminimalizować ryzyko ich odejścia z organizacji. W przypadku inżyniera, który przychodzi do Twojej firmy tylko na czas realizacji danego projektu, żaden z tych aspektów nie ma dużego znaczenia. Taki specjalista nie planuje związać się z Tobą na stałe. Nie jest więc zainteresowany tym, jakie szkolenia oferujesz swoim pracownikom. Nie musisz zapewniać mu narzędzi do pracy, bo przychodzi wykonać konkretną usługę i w większości ma niezbędny sprzęt ze sobą. Po zrealizowaniu projektu rozliczacie się i po prostu kończycie współpracę. Nie musisz przejmować się okresem wypowiedzenia czy utrzymywaniem nierentownego pracownika. To dla Ciebie duża oszczędność kosztów.

know-how

Inżynierowie, którzy pracują w ten sposób, odwiedzają wiele firm, poznają różne metody pracy, sposoby zarządzania, technologie, różne podejścia do zastosowania np. metodologii lean w firmach. Wszystkie te aspekty mogą wznieść Twoją firmę na wyższy poziom. Taki inżynier przychodzi z ogromną wiedzą. Może wykorzystać ją w Twojej organizacji, proponując wiele rozwiązań stosowanych w innych firmach - może to dotyczyć np. bardziej efektywnego mapowania procesów w przedsiębiorstwie albo zakupu lepszego sprzętu. Dzięki temu nie będziesz musiał szukać kosztownej pomocy u zewnętrznej specjalistycznej firmy, która przeprowadziłaby całościowy audyt. Co więcej, wiedzę od inżyniera pozyskują Twoi pracownicy, dzięki czemu zostaje ona w organizacji nawet po zakończeniu współpracy. 

Z perspektywy specjalisty również jest to korzystny układ - takie zaangażowanie pozwala mu otrzymać wartościowe referencje, a po drugie z bardzo dużym prawdopodobieństwem zadowolona firma wróci do niego przy okazji kolejnego projektu lub poleci go innym organizacjom.

o autorze
Sylwia Łasicka
Sylwia Łasicka

Sylwia Łasicka

engineering recruiter 360° w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się