W ciągu ostatnich 10 lat rośnie zapotrzebowanie na pracowników w sektorze IT. Taka sytuacja generuje silną presję na wzrost wynagrodzeń tej grupy zawodowej. Analizy ekspertów Randstad pokazują, że ten trend będzie utrzymywał się jeszcze przez co najmniej kolejne dwa lata. Gwarancja wysokich zarobków to niekwestionowany atut pracy w tej branży. Same atrakcyjne warunki płacowe to jednak za mało, żeby przyciągnąć pracowników. Aspekty, które najczęściej biorą pod uwagę kandydaci to przejrzystość procesu rekrutacyjnego czy otwartość firm na różnorodne formy zatrudnienia. Opracowanie przygotowane przez Randstad pokazuje, że gotowość do współpracy opartej o kontrakty B2B skutkuje zwiększeniem puli kandydatów o ponad 40%.

kandydaci do pracy w sektorze IT coraz częściej wybierają kontrakt

Form współpracy ze specjalistami z obszaru IT jest wiele – od pracy tymczasowej, przez kontrakt (B2B) po umowę o pracę. W ostatnim czasie na popularności zyskuje zatrudnianie kontraktorów. To dogodna forma zarówno z punku widzenia dostępu do eksperckiej wiedzy oraz optymalizacji pod względem finansowym, jak i administracyjnym.

quote icon

Obecnie, kandydaci do pracy w sektorze IT częściej wybierają kontrakt, jako dogodną dla nich formę zatrudnienia. Taka współpraca jest też atrakcyjna z punktu widzenia pracodawców. Zatrudniając pracownika w formule B2B, przedsiębiorca nie jest odpowiedzialny za wszelkie procedury administracyjne, np. rozliczenie roczne, kwestie urlopów, zwolnień czy nawet rozwiązania umowy.

– argumentuje Jacek Witkowski, strategic business development director w Randstad Polska.

istotne różnice w poziomie wynagrodzeń zależą od wybranej formy współpracy

To, co istotnie różnicuje obie formy umowy to wysokość wynagrodzenia. Rozbieżności widać we wszystkich zbadanych obszarach IT – tworzenia aplikacji, SAP, managementu, infrastruktury i bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej analizy i przechowywania danych.

Na stanowisku system analyst w ramach umowy o pracę w Warszawie można zarobić od 12 000 zł do 21 500 zł (w zależności od posiadanego doświadczenia zawodowego). Pełniąc te samą funkcję w ramach umowy B2B, kandydat otrzyma od 10 000 zł do 20 000 zł. Jako senior net developer zarobimy odpowiednio od 18 000 zł do 28 000 zł lub od 16 000 zł do 25 000 zł. SAP Consultant w ramach umowy o pracę może liczyć na wynagrodzenie od 19 000 do 28 000 zł, na kontrakcie dostanie od 17 000 zł do 24 000 zł. Software manager na etacie otrzyma wynagrodzenie od 14 000 zł do 22 000 zł. Natomiast, jeśli zdecyduje się na współpracę B2B będzie mógł otrzymać od 16 000 zł do 26 000 zł. Architekt sieci bezpieczeństwa może oczekiwać zarobków na poziomie od 25 000 do 32 000 zł na podstawie umowy o pracę i od 21 000 zł do 28 000 zł w formule B2B. Architekt baz danych zarobi od 15 000 zł do 25 500 zł w ramach umowy i od 13 500 zł do 23 000 zł w oparciu B2B.

liczy się czas i transparentność procesu rekrutacji

Analiza Randstad pokazuje, że w rekrutacji na stanowiska w branży IT bardzo istotną rolę odgrywa też czas i przejrzystość procesu. Kandydaci do pracy w tym sektorze negatywnie oceniają złożone i czasochłonne spotkania kwalifikacyjne. Aplikujący do firm na stanowiska informatyczne od samego początku chcą wiedzieć, jak będzie wyglądał i ile będzie trwał proces rekrutacyjny.

 

quote icon

Firmy, w celu optymalizacji rekrutacji często stosują testy on-line. Dzięki takiemu rozwiązaniu, weryfikacja umiejętności technicznych potencjalnych pracowników odbywa się niewielkim kosztem, a jednocześnie nie angażuje kandydata. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala znacznie skrócić czas niezbędny do wyboru właściwiej osoby na określone stanowisko.

– mówi Jacek Witkowski, Strategic Business Development Director w Randstad Polska
dolina-krzemowa.png
dolina-krzemowa.png

Popularną praktyką przedsiębiorstw rekrutujących na stanowiska w branży IT jest też samodzielne wychodzenie z inicjatywą. Firmy korzystają w tym celu z różnorodnych komunikatorów np. portali LinkedIn.

benefity sposobem pozyskiwania i utrzymania kandydatów

Chcąc pozyskać i utrzymać przy sobie kandydatów w branży IT przedsiębiorcy coraz częściej konkurują między sobą także jakością oferowanych benefitów. Przykładem tego typu świadczeń może być oferowanie dodatkowych specjalistycznych szkoleń, wyjazdy firmowe, owocowe dni czy możliwość skorzystania z masażów. To, co jednak szczególnie się sprawdza to tzw. unikalne technology stack, czyli rodzaj technologii, w których będzie pracować nasz kandydat. Jeśli do tej pory w swojej karierze specjalista pracował na frameworku angularJS, a jednocześnie będzie mógł się rozwijać w tym obszarze oraz będzie miał dostęp do nowego, specyficznego frameworku (np. Ruby on Rails czy Laravel), to będzie to postrzegane jako atut pracodawcy.