FOMO (ang. Fear of Missing Out) to lęk przed tym, że ominie cię coś istotnego. Osoby dotknięte tym syndromem zdecydowanie nie lubią być offline. Zjawisko to staje się coraz powszechniejsze i dotyka pracowników różnych branży. Żyją oni w przekonaniu, że ich koledzy dostają ciekawsze zadania, a imprez firmowych nie wolno opuszczać, bo może wydarzyć się na nich coś ważnego. Sprawdź, jak radzić sobie z FOMO!

Co to znaczy FOMO? 

FOMO (ang. Fear of Missing Out) w dosłownym tłumaczeniu oznacza „lęk przed przegapieniem czegoś” lub „lęk przed wypadnięciem z obiegu informacji”. Chęć bycia na bieżąco samo w sobie nie jest niczym złym, jednak staje się problemem, gdy przybiera postać silnego lęku przed byciem offline. Osoba dotknięta tym syndromem intensywnie monitoruje internet, aby nie przegapić żadnej istotnej informacji, a pożeracze czasu – w tym smartfon i media społecznościowe – stają się ich nieodłącznymi towarzyszami.

Zobacz również: Metoda ALPEN – efektywne zarządzanie czasem.

Zjawisko to zostało zauważone przez psychologów i jest opisywane jako jedna z bolączek lub wręcz chorób współczesnych czasów. Dotknięte nią osoby nie mogą oderwać się od telefonu, korzystają z niego w obecności innych i odczuwają niepokój, gdy tracą dostęp do sieci. Z powodu FOMO może cierpieć nawet co piąty nastolatek i równie wielu dorosłych, którzy nie uświadamiają sobie problemu.

Jakie są objawy FOMO w pracy?

Omawiany syndrom pojawia się u pracowników różnych branż, bez względu na to, czy pracują oni zdalnie, czy też mają ruchomy czas pracy w firmie. Objawy FOMO w miejscu pracy to przede wszystkim:

  • ciągłe bycie online – pracownik co chwilę zerka na swojego smartfona lub ma otwarte dodatkowe okno przeglądarki na służbowym komputerze, w którym sprawdza bieżące informacje i scrolluje social media;
  • częste odświeżanie poczty i zaglądanie na wszystkie komunikatory, aby nie ominąć żadnej ważnej wiadomości;
  • natychmiastowe odpisywanie na wiadomości; 
  • poczucie, że koledzy z pracy dostają ciekawsze zadania, a na spotkaniach, w których uczestniczą, dzieją się bardzo ważne rzeczy;
  • ciągłe porównywanie się z innymi i poczucie niższości;
  • przekonanie, że nie można ominąć żadnego zebrania czy imprezy firmowej, aby nie wypaść z obiegu informacji;
  • odczuwanie niepokoju podczas urlopu i przeświadczenie, że w tym czasie w firmie dzieją się istotne rzeczy;
  • sprawdzanie poczty służbowej w wolnym czasie;
  • trudności ze skupieniem uwagi, rozkojarzenie i kiepska organizacji czasu pracy;

FOMO często dotyka osoby, które pracują hybrydowo, tj. swoją pracę wykonują częściowo stacjonarnie, a częściowo zdalnie. Ich głównym problemem jest błędne przekonanie, że nie są pełnoprawnymi członkami zespołu, skoro przez część tygodnia nie pojawiają się w biurze.

Jak radzić sobie z syndromem FOMO?

Pierwszym krokiem, by zwalczyć FOMO, jest uświadomienie sobie problemu. Prowadzi to do podjęcia konkretnych działań, takich jak ograniczenie czasu spędzanego online czy wdrożenie cyfrowego detoksu. Dostrzegasz u siebie niepokojące symptomy i nie potrafisz poradzić sobie z nimi samodzielnie? Strzałem w dziesiątkę może okazać się psychoterapia lub sesje z coachem, które pomogą dotrzeć do źródła problemu i zobaczyć destrukcyjne mechanizmy utrudniające życie prywatne i zawodowe. 

Dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z FOMO może być zadaniowy czas pracy, który każe skupić się na konkretnym celu i odwraca uwagę od social mediów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy FOMO się leczy?

Jeśli zauważysz u siebie symptomy FOMO, możesz udać się do psychologa i rozpocząć terapię ukierunkowaną na zwalczenie tego problemu. 

Do jakiego specjalisty udać się z syndromem FOMO?

Jeśli FOMO przeszkadza ci w wykonywaniu pracy, udaj się do psychologa lub coacha. Jeśli oprócz opisywanych symptomów obserwujesz u siebie stany depresyjne, skonsultuj się najpierw z psychiatrą. 

Kogo dotyka FOMO?

FOMO może dotknąć każdego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się jednak osoby, które dużo korzystają z internetu, są wrażliwe i ciekawe świata.