Ruchomy czas pracy umożliwia pracownikowi rozpoczynanie pracy w określonym przedziale czasowym lub o innej godzinie niż pozostali pracownicy. Takie rozwiązanie może zostać wprowadzone przez pracodawcę lub wdrożone na wniosek konkretnego pracownika. Wybierając elastyczny czas pracy, trzeba pamiętać o zachowaniu kilku ważnych zasad. Sprawdź, jakich! 

Ruchomy czas pracy – co to takiego? 

Ruchomy czas pracy – zwany również elastycznym czasem pracy – umożliwia pracownikom rozpoczynanie pracy w określonym przedziale czasowym lub o innej – ustalonej z pracodawcą –  godzinie. Jeśli pracodawca wskazuje, że praca powinna rozpocząć się między 8:00 a 10:00, czas pracy będzie liczony od momentu, gdy pracownik faktycznie przyjdzie do pracy. Przy założeniu, że trwa ona 8 godzin dziennie, zakończy się między godziną 16:00 a 18:00, co oznacza, że pracownicy będą opuszczali firmę o różnych godzinach. 

Ruchomy czas pracy może też polegać na ustaleniu tygodniowej liczby godzin – najczęściej wynosi ona 40 – a pracownicy sami ustalają rozkład swojego tygodnia – np. jednego dnia mogą przepracować 6 godzin, a następnego przyjść na 10. 

Elastyczne formy zatrudnienia cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają lepiej zaplanować pracę i dopasować ją do okoliczności życiowych i innych obowiązków. Trzeba jednak wiedzieć, że taki system czasu pracy rządzi się określonymi zasadami: trzeba pamiętać o zachowaniu 11-godzinnego odpoczynku dobowego oraz nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego (dni wolne od pracy) w wymiarze przynajmniej 35 godzin. 

Ruchomy czas pracy – w jakich branżach się sprawdzi?

Ruchomy czas pracy sprawdza się szczególnie w branżach, które mogą pozwolić sobie na większą elastyczność niż np. sklepy i punkty usługowe, które mają określone godziny otwarcia. Na taki system mogą pozwolić sobie m.in. dziennikarze, architekci, prawnicy, pracownicy agencji reklamowych, przedstawiciele wszystkich zawodów, w których można pracować zdalnie oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. 

Przeczytaj również, w jakich branżach praca odbywa się w sobotę i niedzielę i na jakich zasadach.

Ruchomy czas pracy na indywidualny wniosek pracownika

Ruchomy czas pracy może zostać odgórnie wprowadzony przez pracodawcę lub na wniosek konkretnego pracownika. Konieczność rozpoczynania pracy o innej godzinie niż pozostali współpracownicy powinna zostać odpowiednio uzasadniona. Głównymi argumentami są np. dojazd do pracy i rozkład jazdy, który uniemożliwia dotarcie do pracy na wyznaczoną godzinę lub konieczność odprowadzenia dzieci do przedszkola/szkoły o określonych porach. 

Ruchomy czas pracy – przykład

Zastanawiasz się, jak w praktyce może wyglądać ruchomy czas pracy? Wyobraź sobie biuro projektowe architektów, w którym praca rozpoczyna się między 8:00 a 10:00. Pracownicy przychodzą o różnych godzinach, ale każdy z nich musi przebywać w biurze przez 8 godzin. Dzięki temu między godziną 16:00 a 18:00 biuro może jeszcze normalnie funkcjonować i przyjmować zlecenia od nowych klientów.

Może zdarzyć się też tak, że pracodawca ustali inne godziny rozpoczęcia pracy dla kolejnych dni tygodnia. To daje szansę, aby w piątek wcześniej zacząć i wcześniej skończyć pracę. Zasady związane z czasem pracy powinny być szczegółowo omówione w regulaminie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy ruchomy czas pracy i elastyczny czas pracy to to samo?

Pojęcia ruchomy czas pracy i elastyczny czas pracy są używane zamiennie.

Jak wprowadzić ruchomy czas pracy w firmie?

Pracodawca może wprowadzić ruchomy czas pracy na wniosek pracownika, w drodze porozumienia z przedstawicielami pracowników lub porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. 

Czy pracodawca może odmówić ruchomego czasu pracy?

Jeśli pracownik nie umotywuje odpowiednio swojej prośby, decyzja może być negatywna. W przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych pracodawcy mają natomiast obowiązek zgodzić się na elastyczny czas pracy.