Praca biurowa wymaga wielogodzinnego wpatrywania się w monitor podczas uzupełniania tabel w Excelu, redagowania pism czy sporządzania raportów. Codzienny kontakt z ekranem niszczy wzrok, o czym często przekonujesz się podczas kolejnych badań okresowych. Dofinansowanie do zakupu okularów to obowiązek pracodawcy, który wynika z przepisów polskiego prawa. Sprawdź, kiedy i w jakiej formie możesz je uzyskać!

Komu należy się dopłata do okularów?

Dofinansowanie na zakup okularów to obowiązek pracodawcy, który wynika z art. 237 Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych w administracji biurowej, branży IT, marketingu i reklamie czy oświacie.

Aby dostać zwrot pieniędzy za zakup okularów, musisz:

  • mieć zaświadczenie od lekarza, które można otrzymać podczas badań medycyny pracy (wstępnych, okresowych lub kontrolnych). Podstawą do jego wystawienia jest wada wzroku lub pogorszenie zdolności widzenia od ostatnich badań;
  • wykonywać pracę przy komputerze w wymiarze ponad czterech godzin w ciągu dnia.

Przeczytaj także: Szkolenie BHP – jak wygląda i kiedy trzeba je odbyć? 

Ile wynosi dofinansowanie do okularów przez pracodawcę?

Okulary korekcyjne są dla wielu osób jednym z narzędzi, bez których wykonywanie pracy byłoby niekomfortowe, a czasem nawet – przy dużych wadach wzroku – całkowicie niemożliwe. Są one tak samo potrzebne do wykonywania obowiązków służbowych jak telefon lub laptop, więc pracodawca powinien przynajmniej częściowo refundować ten zakup. Kodeks pracy nie określa jednak, ile ma wynosić dofinansowanie zakupu okularów. Z praktyki różnych firm wynika, że może być to 50%, 75%, a nawet 100% ceny szkieł korekcyjnych. Informacja na temat maksymalnej kwoty powinna znajdować się w wewnętrznym regulaminie zakładowym. 

Zobacz: Progi podatkowe 2023 – co warto wiedzieć?

Jak uzyskać zwrot kosztów za okulary?

Aby uzyskać zwrot kosztów za okulary, dostarcz swojemu pracodawcy odpowiednie zaświadczenie od lekarza medycyny pracy oraz fakturę VAT wystawioną przez salon optyczny, w którym kupiłeś okulary. Na tej podstawie pracodawca wypłaci Ci odpowiednią sumę pieniędzy, czyli zwróci całość (lub część) poniesionych kosztów. 

Sprawdź też, czym zajmuje się fundusz socjalny i w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego pomocy.

Wniosek o dofinansowanie okularów – jak wygląda?

Dofinansowanie zakupu okularów powinno zostać poprzedzone złożeniem odpowiedniego wniosku do pracodawcy, którego treść może brzmieć np. „Zwracam się z uprzejmą prośbą o zwrot kosztów poniesionych na zakup okularów korygujących wzrok niezbędnych do wykonywania pracy przy obsłudze monitora ekranowego.” Duże firmy i korporacje zazwyczaj umieszczają gotowe wzory takich pism na swoich stronach internetowych. 

Warto wiedzieć: Turkusowa organizacja – co to takiego? Jak działa?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca ma obowiązek dofinansowania zakupu okularów przez pracownika?

Tak, pracodawca musi dofinansować zakup okularów osobom, które pracują przed monitorem dłużej niż 4 godziny dziennie i dostarczą odpowiednie zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. Wynika to z przepisów polskiego prawa.

Czy mogę uzyskać dofinansowanie do okularów, gdy pracuję z innymi ekranami niż monitor komputera/laptop?

Tak. Refundacja jest możliwa także w przypadku innych ekranów (np. telewizorów), choć bezwzględne wskazanie stanowią tu laptopy i monitory komputerów. 

Czy otrzymam dofinansowanie do bardzo drogich okularów?

Kodeks pracy nie określa maksymalnej kwoty dofinansowania, więc uzasadnione kupno drogich okularów powinno być refundowane na ogólnie przyjętych w firmie zasadach.