Skuteczna rekrutacja rozpoczyna się od przygotowania profilu kandydata, od którego zależy, w jaki sposób będzie wyglądać cały proces rekrutacji. Podczas jego trwania warto żebyś zastanowił się, czy profil kandydata odpowiada konkretnemu stanowisku, a cechy idealnego pracownika zostały właściwie zdefiniowane. Podchodząc rzetelnie do prac przygotowawczych, poświęcając im odpowiednią ilość czasu, zwiększysz swoje szanse na pozyskanie najlepszego kandydata.

Stwórz wraz ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w proces rekrutacji, w tym przyszłym przełożonym kandydata, listę kontrolną. Na etapie tworzenia profilu, pozwoli Ci to uwzględnić kulturę i politykę Twojej firmy, a także potencjalne drogi rozwoju. Nie koncentruj się więc tylko na tym, co jest tu i teraz.

staffing - three people one in the front in various color combinations. Please use the background color as indicated in the file name.

jak tworzyć atrakcyjne oferty pracy w branży produkcyjnej?

pobierz

zdefiniuj wymagania

Tworząc model kandydata, skoncentruj się na wymaganiach, czyli na aspektach, które są dla Ciebie najważniejsze. Na liście kontrolnej profilu znajdą się także życzenia, czyli te cechy i kompetencje, które są mile widziane. Nieocenione okaże się zatem określenie:

  1. Wiedza wymagana od pracownika na tym stanowisku;
  2. Umiejętności, które powinien posiadać poszukiwany, idealny, pracownik;
  3. Kwalifikacje oraz wiedza będące ich dopełnieniem;
  4. Kwalifikacje, które okażą się cenne w dłuższej perspektywie;
  5. Cechy osobiste kandydata ułatwiające jemu i firmie osiągnięcie sukcesu;
  6. Wartości zgodne z kulturą Twojej firmy.

Nie obawiaj się wartościować wiedzy czy kwalifikacji pracownika. Dzięki temu zrozumiesz, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego przyszłego pracownika. 

Wskazówki dotyczące rekrutacji IT
Wskazówki dotyczące rekrutacji IT

zaangażuj innych do współpracy

Tworzenie profilu kandydata to praca zespołowa. Angażując wszystkie zainteresowane i uczestniczące w procesie rekrutacji osoby, zyskujesz szersze spojrzenie na cechy, które powinien mieć idealny kandydat na dane stanowisko. Stworzycie spójny obraz docelowy, dzięki czemu taka będzie również ocena kandydatów. To nie tylko zwiększy szansę na dokonanie właściwego wyboru, ale też usprawni i przyśpieszy proces rekrutacji.

oceń perspektywę rozwoju

Rozwój Twojej firmy jest napędzany rozwojem jej pracowników. Spójrz na zatrudnianą osobę perspektywicznie, mając świadomość tego, jakie możliwości rozwoju oferuje jej Twoje przedsiębiorstwo, czego może się w nim nauczyć, a także jakiej wiedzy oczekujesz na początku. Bagaż posiadanych przez pracownika kompetencji jest ważny dla dalszego doskonalenia swoich umiejętności w konkretnym środowisku - w Twojej organizacji. Dzięki temu masz szansę stworzyć listę właściwych oczekiwań od kandydata.

zaakceptuj zmiany

Z pewnością zauważyłeś, że w kilku ostatnich latach wiele zawodów bardzo się zmieniło. Na wartości zyskały konkretne umiejętności i kompetencje, inne ją straciły. Przeanalizuj dotychczas stworzone profile kandydatów, ustalone na początku wymagania i życzenia. Może się okazać, że wspomniane zmiany zaszły także w Twojej branży, a profil wymaga modyfikacji.

Profil kandydata jest wyznacznikiem opinii i oceny osób ubiegających się o pracę w Twojej firmie. Jeżeli stworzysz go starannie oraz poświęcisz przygotowaniom więcej uwagi, będziesz krytyczny, wymagający, ale też wyrozumiały, to jest duża szansa, że do Twojego zespołu dołączy właściwa osoba.

staffing - three people one in the front in various color combinations. Please use the background color as indicated in the file name.

jak tworzyć atrakcyjne oferty pracy w branży produkcyjnej?

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się