Zmiana priorytetów, sposobu wykonywania pracy, kontaktu z klientami, ale także komunikacji ze współpracownikami. To tylko kilka przykładów zmian, które zaszły w prowadzeniu firmy na skutek COVID-19. Mimo iż nie mamy pewności, jak długo przyjdzie nam funkcjonować w takiej rzeczywistości, to są procesy, których wiele organizacji po prostu nie może zawiesić, a jednym z nich jest rekrutacja. Jeśli firma przeszła na całkowitą pracę zdalną to jej podejście do pozyskiwania i zatrudniania talentów diametralnie się zmieniło. Poniżej ważne aspekty, które pomogą firmie przygotować skuteczną ofertę dla kandydata i proces rekrutacji w warunkach ciągłej pracy zdalnej. 

jak skutecznie rekrutować pracowników podczas ciągłej pracy zdalnej
jak skutecznie rekrutować pracowników podczas ciągłej pracy zdalnej

zmień kryteria wyboru

Praca zdalna może wpłynąć na to, że będziesz poszukiwać innej grupy kandydatów. Być może, niezależnie od stanowiska, skupisz się na dotarciu do osób z umiejętnościami technologicznymi, którzy potrafią odnaleźć się w zdalnym środowisku i są także świadomi zalet, jak i niedogodności, które może to za sobą nieść. Profil kandydata może zmienić właśnie ze względu na większą rolę wiedzy z pogranicza IT.

zaktualizuj opis stanowiska

Stwórz opis stanowiska, który koncentruje się na przyciąganiu zdalnych kandydatów. Wyraźnie przedstaw, że właśnie takich osób poszukujesz. Pokaż wszystkie aspekty zdalnej roli, a także jasno zdefiniuj oczekiwania dotyczące niezbędnych umiejętności i kwalifikacji. Podkreśl także korzyści, wynikające ze zdalnej pracy w Twojej firmie. 

zamieszczaj oferty w odpowiednich miejscach 

To, w jakich miejscach zamieszczasz ogłoszenia o pracę zawsze było istotne. Poza witryną firmy, portalami z ogłoszeniami czy mediami społecznościowymi (w tym udostępnianiem na LinkedInie), warto publikować je także na niszowych witrynach. Poszukaj stron przeznaczonych właśnie dla pracowników zdalnych. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na pozyskanie odpowiednich kandydatów. Inną, skuteczną metodą dotarcia do grupy, na której Ci zależy jest współpraca z agencją rekrutacyjną. Jej eksperci mogą odciążyć Twój wewnętrzny dział HR.

zwiększ obszar poszukiwań 

Ogromną zaletą ciągłej pracy zdalnej jest to, że nie ma znaczenia, z którego zakątku kraju wykonywana będzie praca. To sprawia, że poszukując pracownika możesz zwiększyć obszar poszukiwań. Nie musisz ograniczać się do najbliższego sąsiedztwa. To daje dostęp do większej i bardziej zróżnicowanej puli talentów.

sprawdź umiejętności komunikacyjne

Rozmawiając z kandydatem przez telefon, e-mail czy wideokonferencję oceń jego umiejętności komunikacji cyfrowej. W wirtualnym świecie jest to jeszcze istotniejsze - przecież właśnie w takim środowisku odbywać się będzie praca. Sprawdź nie tylko to, co mówi kandydat, ale także w jaki sposób i czy czuje się komfortowo używając narzędzi do komunikacji online.

jeżeli obecna sytuacja wpłynęła także na Twoją działalność i szukasz rozwiązań, które ułatwią Ci funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, porozmawiaj z naszymi ekspertami:

 

porozmawiaj z naszymi ekspertami
o autorze
Dagmara Pochylczuk
Dagmara Pochylczuk

Dagmara Pochylczuk

specjalista ds. rekrutacji w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się