Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Sprawdziła się w wielu firmach i okazała się skutecznym sposobem na prowadzenie działalności. Jednak przejście na taki tryb wykonywania zadań niesie za sobą pewne wyzwania, zwłaszcza dla osób, które nigdy tego nie robiły. Gdy praca i życie prywatne odbywają się w tym samym miejscu, nadgodziny mogą zdarzać się częściej, tak samo, jak łatwiej jest dać się wciągnąć w różne rozpraszacze. Tymczasem jasno wytyczone granice między pracą, a życiem domowym zmniejsza stres i ryzyko wypalenia zawodowego. Jako pracodawca możesz wspierać swoich pracowników na wiele sposobów, by pomóc im zachować work-life balance.

work-life balance podczas pracy zdalnej
work-life balance podczas pracy zdalnej

szukasz rozwiązań, które ułatwią Twojemu przedsiębiorstwu funkcjonowanie w nowej rzeczywistości? Porozmawiaj z naszymi ekspertami i dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie:

porozmawiaj z naszymi ekspertami

elastyczność priorytetem

Nie dla każdego stałe godziny pracy będą odpowiednie. Rodzice łączący pracę z opieką nad dziećmi mogą woleć wykonywać zadania wieczorem, aby w ciągu dnia mogli skupić się na swoich pociechach. Tak długo, jak nie wpływa to negatywnie na działalność, dawaj swoim pracownikom możliwość zmiany godzin pracy zgodnie z ich preferencjami. 

ufaj swoim pracownikom

To podstawa pracy zdalnej. Jeśli pracownicy dotrzymują terminów, są produktywni daj im swobodę decydowania o swojej pracy. Zrezygnuj z mikrozarządzania. Zamiast tego zapewnij im przestrzeń, której potrzebują, by efektywnie wykonywać swoje zadania. Jeśli natomiast uważasz, że czasami przedyskutowanie pewnych aspektów czy postępów w projektach jest wskazane, to możesz zorganizować cotygodniowe spotkania, aby upewnić się, że wszystko zmierza w odpowiednim kierunku.

ogranicz kontakt po pracy

Unikaj wysyłania e-maili i dzwonienia do swoich zdalnych pracowników po godzinach pracy. Jeśli to zrobisz mogą czuć się w obowiązku, by odpowiedzieć lub odebrać telefon. Takie działania z pewnością nie pomagają w zachowaniu work-life balance. Ustalcie sztywne godziny, w których rozmowy i spotkania są niedozwolone. 

promuj dobre samopoczucie

Obecna sytuacja to dla wielu stresujący okres. Ludzie są niespokojni, przygnębieni, pojawia się niepewność co do jutra. Dlatego też warto promować zdrowie i dobre samopoczucie. Zdalna sesja jogi grupowej z zespołem, czas na fitness online, konkursy promujące aktywność fizyczną. Zachęcaj do ruchu i zdrowego stylu życia, pomóż pracownikom osiągnąć dobrostan psychiczny. Jednocześnie pamiętaj, aby zapewnić pracownikom do tego odpowiednie narzędzia, czyli chociażby dostęp do aplikacji.

bądź dostępny

Pamiętaj, by regularnie komunikować się z pracownikami. W przypadku pracy zdalnej nabiera jeszcze większego znaczenia. Istotne jest, by menedżerowie mieli regularne rozmowy i spotkania wideo z podwładnymi i wiedzieli co się u nich dzieje, jakie jest ich samopoczucie. To może pomóc Twoim pracownikom uniknąć poczucia odizolowania. Bądź dostępny i rób, co w Twojej mocy, by wspierać swoich ludi, gdy zwracają się o pomoc.

o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się