Zarządzanie zespołem pracującym w trybie hybrydowym może stanowić pewne wyzwanie. Im bardziej kompleksowo podejdziesz do tego aspektu, tym większa szansa na to, że Twoi pracownicy będą, niezależnie od miejsca, wykonywać swoje zadania efektywnie.

praca hybrydowa
praca hybrydowa

1. skoncentruj się na swoich ludziach

Stawianie ludzi na pierwszym miejscu jest w czasach niepewności kluczowe. Poświęć chwilę, by zastanowić się i zrozumieć, czego naprawdę potrzebują Twoi pracownicy, aby osiągnąć sukces podczas pracy w biurze lub w domu. Porozmawiaj z nimi, by poznać ich punkt widzenia. Zrób, co możesz, aby wspierać zespół i upewnij się, że wszyscy podążają w tym samym kierunku, niezależnie od miejsca, w którym pracują. 

2. jasno zdefiniuj role

Niektóre zadania lepiej wykonywać w biurze, inne bez problemu można wykonać zdalnie. To, co istotne, to określenie równowagi między pracą w domu i na miejscu w firmie. Pomyśl o tym w kategoriach bezpieczeństwa, dystansu fizycznego, a także efektywności. Czy w Twoim zespole są osoby, które są bardziej produktywne podczas pracy zdalnej? Weź pod uwagę opinie pracowników. Następnie precyzyjnie określ harmonogram przejścia pracy na nowy tryb pracy.

3. zreorganizuj miejsca pracy

Miejsca pracy wymagają reorganizacji, tak, aby umożliwić utrzymanie dystansu społecznego. Zastanów się, czy będziesz potrzebować więcej przestrzeni między biurkami i czy to oznacza, że pojemność biura zmniejszy się? Jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne dla Twojej firmy? Jeśli zdecydujesz się przenieść niektórych pracowników na ciągłą pracę zdalną, upewnij się, że mają odpowiednie narzędzia i zasoby do wykonywania zadań w ten sposób. 

4. bądź elastyczny

Elastyczne dostosowywanie się do rzeczywistości to dziś podstawa. Bądź przygotowany na szybkie zmiany. Bieżące doświadczenia związane z powrotem do pracy mogą zawierać też przykłady, jakie działania się sprawdzają, a jakich lepiej unikać. Dziś, Twój zespół może pracować w różnych miejscach i o różnym czasie. Bądź otwarty na inne sposoby działania. Być może będzie to oznaczać potrzebę wykorzystania nowych narzędzi i zapewnienia przestrzeni do wprowadzania innowacji, gdy wspólnie nauczycie się pracy w nowym, hybrydowym środowisku.

5. ustal oczekiwania

Nawet jeśli zmiany w otoczeniu zachodzą bardzo szybko, powinieneś stawiać swoim ludziom oczekiwania. Niezależnie od tego, czy pracują w biurze czy w domu, stawiajcie cele. Jasna i stała komunikacja to kluczowy aspekt, który pozwoli Ci upewnić się, że pracownicy rozumieją wprowadzane zmiany, a także swoją rolę w nowym sposobie działania.

6. wypełnij lukę

Podczas pracy w trybie hybrydowym ważne jest, by znaleźć sposób na połączenie ze sobą osób, pracujących w biurze i tych, wykonujących zadania z domu. Warto wykorzystać do tego wideokonferencje, a także komunikatory, umożliwiające szybką wymianę zdań. Znajdź narzędzie, które sprawi, że Twój zespół będzie mógł ze sobą efektywnie współpracować, nawet jeśli znajdują się w różnych miejscach.

7. miej plan powrotu 

Nie wiemy, co przyniesie jutro. Nawet jeśli dziś, stopniowo wracasz do pracy w biurze, istnieje ryzyko, że wkrótce znowu konieczny stanie się powrót do ciągłej pracy zdalnej. Dlatego też niezbędny jest odpowiedni plan prowadzenia działalności w nowej normalności. Plan, który będzie uwzględniał różne scenariusze - zarówno powrotu do biura, jak i dłuższej pracy zdalnej.

jeżeli obecna sytuacja wpłynęła także na Twoją działalność i szukasz rozwiązań, które ułatwią Ci funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, porozmawiaj z naszymi ekspertami:

skontaktuj się z nami

sprostaj wyzwaniom, przed którymi stoi twoja firma

porozmawiaj z naszymi ekspertami
o autorze
olga-lekh.jpg
olga-lekh.jpg

Olga Lekh

młodszy analityk finansowy

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się