Obecna rzeczywistość stawia przed firmami i ich pracownikami szereg nieznanych dotąd wyzwań. Osoby pracujące w domu bardzo często łączą obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi i pomocą w nauce. To może być męczące, a znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym trudniejsze niż dotychczas. Dzisiejsze święto to dobra okazja, by zastanowić się, w jaki sposób możesz pomóc pracującym rodzicom odnaleźć się w nowej normalności.

równowaga między życiem zawodowym a prywatnym dla rodziców
równowaga między życiem zawodowym a prywatnym dla rodziców

właśnie ukazała się 10 edycja badania Randstad Employer Brand Research, które odzwierciedla atrakcyjność 150 największych pracodawców w Polsce. W tym roku, odpowiadamy także na pytanie, jak COVID-19 może wpłynąć na układ najbardziej pożądanych aspektów zatrudnienia:

pobieram raport

Tableau 2 - Available for a blue, turqouise and white background. Please use the version for the background color as indicated in the file name. The zip file contains the illustration in EPS, PNG, SVG and AI format.

randstad employer brand research

pobierz

daj swobodę decydowania o czasie pracy

Pracujący rodzice bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia swoich przełożonych, kadry zarządzającej czy działu HR. Każda rodzina może w różny sposób podchodzić do podobnych kwestii, a to co dla jednych będzie wyzwaniem, nie będzie stanowiło problemu dla innych. Bycie otwartym na różne rozwiązania z pewnością pomoże pracownikom zadbać o ich dobrostan psychiczny. Tam gdzie to możliwe, pozwól na wykonywanie obowiązków w elastycznych godzinach. Niech pracownicy sami zaplanują czas swojej pracy, nawet jeśli oznacza to, że część zadań wykonają wieczorem lub w weekendy. Pozwoli im to jednak odpowiednio zrównoważyć pracę i życie rodzinne.

planuj wirtualne spotkania z głowa 

W dobie izolacji, wirtualne spotkania mogą być dla wielu osób ulubioną częścią dnia pracy. Dla rodziców pracujących w domu, gdy równolegle trzeba mieć oko na swoje pociechy, takie spotkania mogą być dodatkowym źródłem stresu i niepokoju. Jeśli to możliwe, spróbuj zaplanować rozmowy tak z pracownikami tak, by drugi z rodziców mógł w tym czasie zająć się dzieckiem. Warto także powiedzieć takiemu pracownikowi, że nic się nie stanie, jeśli będzie musiał na chwilę przerwać spotkanie lub jeśli pociecha od czasu do czasu pojawi się w tle. Postaraj się także unikać planowania godzinnych rozmów, dłuższe spotkania mogą potęgować stres.

zadbaj o ciągłość komunikacji

Na początku kryzysu, gdy wiadomości do przekazania pracownikom jest sporo, relatywnie łatwiej zadbać o ciągłość komunikacji. W miarę upływu czasu tych informacji może być jednak mniej. W dalszym ciągu jednak warto aktualizować pracownikom to, jak w nowej rzeczywistości radzi sobie firma, jakie kroki zostaną podjęte, by bezpiecznie wrócić do biura. W przypadku pracujących rodziców rozwiązaniem, które z pewnością doceni ta grupa będzie udostępnienie zasobów edukacyjnych i praktycznych wskazówek, które ułatwią im łączenie pracy z domowymi obowiązkami. Im dłużej pozostają w domu, zwłaszcza w przypadku rodzin z młodszymi dziećmi, tym trudniejsze może być pogodzenie tych dwóch sfer życia.

Tableau 2 - Available for a blue, turqouise and white background. Please use the version for the background color as indicated in the file name. The zip file contains the illustration in EPS, PNG, SVG and AI format.

randstad employer brand research

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się