Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie kogo potrzebujemy do zespołu finansowego. Kto będzie najlepszy? Młodszy kandydat, otwarty na zmiany, ale więcej oczekujący od pracodawcy czy może kandydat z pokolenia baby boomers, poszukujący stabilności zatrudnienia?

Obecnie na rynku pracy spotykają się cztery pokolenia: Baby Boomers, X, Y, Z, a w kolejce czeka już kolejne tzw. R-ki. Pokolenia różnią się podejściem do pracy oraz stylem życia. Każde z nich ma do zaoferowania pewne umiejętności i wiedzę, ale które z nich lepiej sprawdzi się w biznesie? Które kompetencje są kluczowe dla pracodawców? Wiedza merytoryczna potwierdzona opinią biegłego rewidenta bez zastrzeżeń? Przykładne wykonywanie na czas obowiązków? Umiejętność definiowania i kalkulowania ryzyka? Sprawna implementacja systemu finansowego? Nadążanie za zmianami podatkowymi? A może aktualna informacja zarządcza?

zespol pracownikow
zespol pracownikow

odkryj potencjał każdej ze stron: nie ma dobrych, ani złych pokoleń

Baby Boomers sprawdzą się na stanowiskach wymagających ciężkiej pracy, bo mogą się dzięki niej realizować. Sukcesem dla nich jest wykonywanie obowiązków przewidzianych na danym stanowisku. W przypadku pokolenia X można liczyć na realizację swoich zadań zawsze na czas. To pokolenie najlepiej wykształcone. Natomiast nieustannych wyzwań potrzebuje pokolenie Y, które zmienia pracę częściej niż mieszkania, a technologia to coś co pomaga Millenialsom samorealizować się w pracy. Pokolenie Z tak bardzo chce pracować, jak bardzo chce zarabiać i być docenionym w pracy. Motywować ich będą ciekawe zadania, brak ciągłej kontroli i rozwój osobisty.

dopasuj wymogi rekrutacji do zmieniających się potrzeb biznesowych firmy 


Zmieniające się potrzeby biznesowe wymuszają na pracodawcach redefiniowanie ról i stanowisk, automatyzacje procesów i narzędzi, spojrzenia na dział finansowy jako partnera, dostarczającego informacje pozwalające na podejmowanie decyzji biznesowych. Nierzadko pracodawcy oczekują posiadania odpowiednich kompetencji interpersonalnych, tj. otwartość na zmiany, nie tylko podatkowe, odporność na stres, proaktywność.

postaw na współpracę i przenikanie się pokoleń


Jak wykorzystać potencjał czterech pokoleń i różnice między nimi, oraz jakiego kandydata wybrać do zespołu finansowego? Mieszanie pokoleń może okazać się dobrym pomysłem, a nie wyjściem z sytuacji. Nie ma potrzeby, aby sztucznie zawężać swoich poszukiwań do jednej generacji pracowników. Osoby z pokolenia: Baby Boomers, X, Y, Z doskonale mogą się uzupełniać i wnieść unikalne kompetencje do Twojego zespołu. Jako pracodawca zadbaj zatem o środowisko pracy, które pozwoli im wyzwolić swój potencjał i stworzy przestrzeń do współpracy.

o autorze
Beata Bałuka
Beata Bałuka

Beata Bałuka

główna księgowa w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się