o programie

Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Środki gromadzone w PPK są własnością pracownika.

harmonogram wdrożenia PPK w Randstad

18 czerwca 2019 1 lipca 2019 do 30 lipca 2019 12 listopada 2019 po 12 listopada 2019
wybór rady pracowniczej w celu konsultacji wyboru instytucji finansowej prowadzącej PPK
porządek obowiązywania ustawy PPK dla Grup Kapitałowej Randstad. Możliwość złożenia deklaracji o rezygnacji z PPK przez pracowników
wybór instytucji finansowej prowadzącej PPK
zapisanie uprawnionych pracowników do PPK
pierwsze naliczenia składek dla PPK dla wynagrodzenia wypłacanego po 12 listopada 2019

kto może przystąpić:

każdy uprawniony pracownik między 18. a 55. rokiem życia zostanie automatycznie zapisany do PPK przez pracodawcę. W każdej chwili może jednak zrezygnować z wpłat do PPK, nawet jeśli przez pewien okres korzystał z programu. Pracownicy między 55. a 70. rokiem życia mogą dobrowolnie przystąpić do PPK, składając taką deklarację pracodawcy.rd.

wpłaty do programu PPK

Wpłaty dokonywane do PPK będą finansowane przez:

  • pracodawcę w kwocie 1,5% wynagrodzenia
  • pracownika w kwocie 2% wynagrodzenia.  Istnieje możliwość obniżenia składki do 0,5% wynagrodzenia, jeżeli łączne wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł nie przekroczy 120% minimalnego wynagrodzenia.
  • uczestnik będzie mógł również zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia.

Wsparcie ze strony państwa:

  • jednorazowa wpłata powitalna: 250 zł dla każdego uczestnika PPK
  • coroczne dopłaty roczne: 240 zł dla każdego uczestnika PPK

Powyższe nastąpi po spełnieniu warunków z ustawy o PPK.

Pierwsze potrącenia składek na Pracownicze Plany Kapitałowe zostaną dokonane z wynagrodzenia wypłaconego po 12 listopada 2019 r.

Środki gromadzone na rachunkach PPK będą inwestowane w fundusze z uwzględnieniem wieku danego uczestnika PPK – tzw. fundusze zdefiniowanej daty. Oznacza to ograniczenie ryzyka inwestycyjnego w miarę zbliżania się pracownika do 60. roku życia.

wypłata środków z PPK

pracownik może w dowolnym momencie dokonać zwrotu środków zgromadzonych w PPK, jednak zostaną one potrącone o środki pochodzące z dopłat od państwa, podatek od zysków kapitałowych oraz 30% podatku od wpłat pracodawcy. Jeśli pracownik nie zdecyduje się wcześniej zrezygnować z oszczędzania w programie PPK, będzie mógł wypłacić zgromadzone oszczędności z chwilą ukończenia 60 lat.

dodatkowe informacje na temat PPK

PPK poradnik pracownika

rezygnacja z programu PPK

deklaracja