Pracownicy z Ukrainy mogą otrzymać polską emeryturę, jeśli tylko legalnie pracowali i płacili składki na ubezpieczenia społeczne w naszym kraju. Gwarantuje to międzynarodowa umowa o zabezpieczeniu społecznym, która bazuje na założeniu, że wszystkie osoby pracujące w konkretnym kraju są traktowane jednakowo, a migracja zarobkowa nie powinna pozbawiać praw społecznych. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić pracownik z Ukrainy, by otrzymać emeryturę od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Czy pracownik z Ukrainy może dostać emeryturę w Polsce?

Pracownik z Ukrainy, który pracuje w Polsce i odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, może – podobnie jak pracujący obywatele naszego kraju – otrzymać emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS. Gwarantuje to umowa międzynarodowa o zabezpieczeniu społecznym zawarta między tymi dwoma państwami 18 maja 2012 roku. Wynika z niej jasno, że osoby, które pracowały i podlegały ubezpieczeniom społecznym w Ukrainie i Polsce, otrzymają emeryturę zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. 

Osoby, które legitymują się bardzo długim stażem pracy w polskim przedsiębiorstwie, zostaną też objęte ochroną przedemerytalną, a wysokość ich świadczeń emerytalnych będzie obliczana na takich samych zasadach, jak wyliczane są emerytury dla Polaków. Trzeba jednak zaznaczyć, że sportowcy z Ukrainy, którzy przeprowadzili się do Polski, nie mają prawa do emerytury olimpijskiej.

Jakie warunki muszą spełnić pracownicy z Ukrainy, aby otrzymać emeryturę w Polsce?

Pracownicy z Ukrainy mogą otrzymać emeryturę w Polsce na starych lub nowych zasadach. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku muszą osiągnąć powszechny wiek emerytalny – ustalony na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – i mieć okres ubezpieczenia, który w przypadku kobiet wynosi 20, a u mężczyzn 25 lat. Jeśli okres składkowy w Polsce jest za krótki, pracownik z Ukrainy nadal może starać się o przyznanie świadczenia na starych zasadach – jeśli wcześniej pracował w Ukrainie, zostaną mu doliczone okresy ubezpieczenia z ojczystego kraju, pod warunkiem że nie pokrywają się z polskimi okresami składkowymi. 

Warto wiedzieć: Zasiłek przedemerytalny – komu przysługuje i ile wynosi?

Nowe zasady dotyczą pracowników z Ukrainy urodzonych po 31 grudnia 1948 roku i umożliwiają otrzymanie emerytury w Polsce pod warunkiem:

  • osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego;
  • opłacania składek emerytalnych lub rentowych przynajmniej przez 1 dzień. 

W myśl nowych przepisów obywatele Ukrainy mogą łatwiej nabyć prawo do polskiej emerytury, jednak nie ma wątpliwości, że wypracowanie satysfakcjonującej kwoty zajmie im znacznie więcej niż zarządzony 1 dzień obowiązkowego opłacania składek. 

Ile wynosi emerytura dla pracowników z Ukrainy?

Wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału, tj. od wysokości opłacanych składek na ZUS i dalszego średniego trwania życia od momentu przejścia na emeryturę. Nie ma wątpliwości, że emerytura po 30 latach pracy będzie znacznie wyższa niż emerytura po 10 latach pracy. Ta sama zasada dotyczy pracowników z Ukrainy, którzy mogą dość łatwo wypracować prawo do polskiej emerytury, ale o jej wysokości będzie decydował staż pracy oraz wysokość składek. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi minimalna emerytura dla pracowników z Ukrainy?

Kwota najniższej emerytury w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto, a w marcu 2024 roku będzie to już ok. 1784 zł brutto. Aby wypracować emeryturę minimalną, pracownik z Ukrainy musi mieszkać w Polsce, mieć udokumentowane przynajmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) okresu składkowego z różnych państw i osiągnąć powszechny wiek emerytalny. 

Czy emerytura w Ukrainie nie spowoduje zawieszenia wypłaty emerytury z ZUS?

Nie. Wypłacanie emerytury dla pracowników Ukrainy przez ukraińską instytucję nie spowoduje żadnych problemów z wypłatą emerytury z ZUS.

Czy obywatel Ukrainy, który pracował w Polsce, musi składać wniosek o przyznanie emerytury w obu krajach (tj. w Polsce i Ukrainie)?

Nie. Osoba, która ma prawo do emerytury polskiej i ukraińskiej, może złożyć jeden wniosek w kraju, w którym aktualnie mieszka.