Świadczenia emerytalne są cyklicznie waloryzowane, aby dostosować ich wartość do aktualnego poziomu cen. Dzięki temu również ci seniorzy, którzy pobierają najniższe świadczenia, mogą liczyć na ich zwiększenie. Jednak wysokość emerytury zależy przede wszystkim od liczby przepracowanych lat. Sprawdź, jaką kwotę dostaniesz po 30 latach pracy, jeśli otrzymywałeś pensję na poziomie najniższej krajowej.

wysokość emerytury – od czego zależy?

Jeśli pracujesz, a z twojej pensji odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS, masz prawo do emerytury. Gdy tylko osiągniesz odpowiedni wiek – obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – możesz zacząć pobierać świadczenie. Wiele osób zastanawia się, czy można liczyć na pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jeśli okres twojej zawodowej aktywności był krótki. Emerytura po 10 latach pracy może zostać przyznana, jednak musisz liczyć się z tym, że będzie ona bardzo niska.

Wysokość omawianego świadczenia zależy od kilku czynników:

  • kwoty zwaloryzowanych składek na koncie – oznacza to, że wartość składek, jakie płaciłeś kilkanaście lat temu, będzie dostosowana do aktualnych realiów ekonomicznych;
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego – dotyczy to tylko osób, które opłacały składki przed 1 stycznia 1999 roku, bo przed tym terminem ZUS nie był jeszcze zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych. Kapitał początkowy to odtworzone składki sprzed tego terminu;
  • środków na subkoncie;
  • średniego dalszego trwania życia – to tablice publikowane przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie zebranych danych.

ile wynosi emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej?

Pracownik, który przez 30 lat pracy zarabiał najniższą krajową, może liczyć na świadczenie niewiele wyższe niż 1338,44 zł brutto. Podana kwota to tzw. emerytura z urzędu – należy się ona każdej osobie, która osiągnęła wiek emerytalny i przepracowała czas wymagany do wypłaty gwarantowanego świadczenia. 

Większość pracodawców liczy się jednak z tym, że wykonywanie obowiązków w zamian za najniższą krajową negatywnie wpływa na morale pracowników i niemal każdy przynajmniej raz w czasie trwania swojej kariery zawodowej dostaje szansę na podwyżkę. Pomaga w tym podnoszenie kwalifikacji w ramach kursów i szkoleń dla pracowników.

jak zwiększyć wysokość emerytury?

Emeryci często zastanawiają się, jak dorobić do niskiej emerytury. Można oczywiście czekać na waloryzację świadczeń, jednak wielu seniorów – jeśli tylko pozwala im na to stan zdrowia – decyduje się na kontynuowanie pracy zawodowej. Praca dla emeryta dostępna jest w różnych branżach i odbywa się na podstawie umowy-zlecenia.

Poznaj swoje mocne strony, aby dobrać sektor, w którym połączysz przyjemne z pożytecznym. Pamiętaj jednak, że emerytów obowiązuje tzw. limit dorabiania, który wynosi 70% średniego wynagrodzenia. Jeśli przekroczysz tę kwotę, świadczenia emerytalne zostaną zmniejszone.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

czy emerytura może być wyższa od pensji?

Nie. Emerytura wynosi ok. 45–55% przeciętnej pensji.

ile trzeba zarabiać, by mieć 2000 zł emerytury?

Wyliczenia te nie są proste i warto posłużyć się tu kalkulatorem ZUS, który uwzględnia wiele dodatkowych czynników. Można jednak założyć, że musi to być przynajmniej 4000 zł, jeśli mowa o kwocie brutto i ok. 4500–5000, jeśli chcesz otrzymać taką kwotę na rękę.

jaka emerytura przysługuje za 25 lat pracy?

Po 20 latach pracy w przypadku kobiet i 25 latach w przypadku mężczyzn można ubiegać się o emeryturę z urzędu. Jest to najniższe gwarantowane świadczenie emerytalne, które wynosi 1338,40 zł brutto (dane z 1 marca 2022 roku). Osoby, które miały wysoką pensję, mogą oczywiście liczyć na dużo większą emeryturę.