Emerytura olimpijska to rodzaj wyróżnienia za wybitne osiągnięcia sportowe w postaci medali igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Na tego rodzaju gratyfikację mogą liczyć tylko nieliczni, np. Justyna Kowalczyk, Robert Korzeniowski czy Kamil Stoch. Sprawdź, na jakiej zasadzie przyznawane jest to świadczenie, od kiedy można je pobierać i jaka jest jego wysokość.

Emerytura olimpijska – co to takiego?

Emerytura olimpijska to świadczenie, które jest jednocześnie wyróżnieniem dla wybitnych sportowców za medale igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Zawodnik, który legitymuje się sukcesami na skalę światową, może już w wieku 40 lat otrzymywać emeryturę, pod warunkiem że nie kontynuuje swojej kariery poprzez występowanie w zawodach organizowanych przez polski związek sportowy. Prawo do świadczenia jest ustalane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki na wniosek zainteresowanego sportowca.

Otrzymywanie tego świadczenia nie musi być równoznaczne z przejściem na emeryturę w tak młodym wieku. Olimpijczyk, który zakończył już karierę sportową, może pracować zawodowo i dalej opłacać składki na emeryturę państwową z ZUS lub wpłacać pieniądze na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) bądź Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Comiesięczny zastrzyk finansowy daje możliwość swobodnego łączenia pracy z pasją.

Warto wiedzieć: Jaka emerytura po 10 latach pracy? Warunki

Komu należy się emerytura olimpijska? Jakie warunki trzeba spełnić?

Zasady przyznawania emerytury olimpijskiej zostały określone w polskim prawie, a dokładniej w Ustawie o sporcie. Sportowiec może liczyć na to świadczenie, jeśli:

 1. Zdobył przynajmniej jeden medal (niezależnie jakiego koloru) na igrzyskach olimpijskich, zawodach „Przyjaźń 84”, które były radziecką alternatywą dla letnich igrzysk olimpijskich w Los Angeles, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych.
 2. Ma polskie obywatelstwo.
 3. Ukończył 40. rok życia.
 4. Nie kontynuuje kariery sportowej.
 5. Może wykazać się niekaralnością.
 6. Nie stosował zakazanych substancji dopingujących i nie został z tego powodu zawieszony.

Do Ministerstwa Sportu i Turystyki należy złożyć następujące dokumenty:

 • wniosek o przyznanie emerytury olimpijskiej;
 • zaświadczenie o zdobyciu medalu z Polskiego Komitetu Olimpijskiego;
 • oświadczenie o niekaralności;
 • zaświadczenie o zakończeniu współzawodnictwa sportowego z Polskiego Komitetu Sportowego;
 • potwierdzenie polskiego obywatelstwa (ksero paszportu lub dowodu osobistego).

Przeczytaj także: Praca dla emerytów – gdzie jej szukać i o czym trzeba pamiętać?

Ile wynosi emerytura olimpijska?

Wysokość emerytury olimpijskiej jest zmienna. Ustala się ją na podstawie obowiązującej w danym roku budżetowym kwoty podstawowej dla członków korpusu służby cywilnej. Aby się dowiedzieć, ile pieniędzy otrzyma olimpijczyk, należy pomnożyć tę sumę przez współczynnik 1,8. Zakładając, że kwota bazowa w roku 2023 wynosi 2190,45 zł, wysokość świadczenia dla olimpijczyków będzie się kształtowała na poziomie 3942,81 zł (2190,45 x 1,8).

Warto wiedzieć: Emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej – ile wynosi?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi emerytura za złoty medal olimpijski?

Wysokość emerytury olimpijskiej nie zależy od koloru medalu. Za złoty medal olimpijski w roku 2023 można otrzymać 3942,81 zł miesięcznie.

Czy za każdy medal olimpijski jest emerytura?

Tak, za każdy medal igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych można otrzymać emeryturę. Wyróżnienie czeka również na osoby, które zdobyły medal w radzieckiej alternatywie olimpiady, czyli zawodach „Przyjaźń 84”.

Kto wypłaca emeryturę olimpijską?

Emerytura olimpijska jest wypłacana z budżetu państwa, dokładniej przez urząd właściwy dla kultury fizycznej.

Czy emerytura olimpijska jest opodatkowana?

Od emerytury olimpijskiej nie jest pobierany podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.