W którymś momencie zawodowej kariery możesz zapragnąć zmienić pracę. Potwierdzają to dane statystyczne, czy choćby wskaźnik rotacji wyliczany kwartalnie przez Instytut Badawczy Randstad.

Jeśli dostajesz propozycję nowej pracy, a warunki finansowe, dodatkowe korzyści i dobra reputacja pracodawcy przemawiają na korzyść, czas popracować nad tym, jak w najlepszym stylu odejść z dotychczasowego miejsca pracy. Nie ma bowiem po co palić za sobą mostów, a jest kilka patentów, aby rozstać się z firmą w najlepszy możliwy sposób.

zacznij od rozmowy z szefem

Pierwszym krokiem powinno być poinformowanie o swoim zamiarze. Rozmowa z szefem będzie pewnie najbardziej przerażającą częścią całego procesu, ale musisz upewnić się, że to właśnie on dowie się najpierw.  Nawet jeśli Twoi znajomi z pracy wiedzieli, że rozglądasz się za nowym zajęciem, to trzeba dołożyć wszelkich starań, aby o zmianie pracy Twój menedżer dowiedział się od Ciebie, a nie od innych.

Niezależnie od tego, co mu zamierzasz powiedzieć, warto w rozmowie wyrazić swoją wdzięczność, podkreślić jaką szef dał Ci szansę nauki i rozwoju. Pomoże Ci to po prostu zachować dobre relacje z dotychczasowym pracodawcą, nawet po odejściu z firmy.

utrzymaj swoją sieć kontaktów

Początkowo, rezygnując z pracy, możesz nie dostrzegać korzyści z utrzymania relacji z obecnym pracodawcą, ale pamiętaj, że dobra baza kontaktów jest kluczowa na współczesnym rynku pracy. Dzięki niej gromadzisz w swoim zasięgu możliwie najwięcej źródeł potencjalnej pracy.

Ale też nigdy nie wiadomo, kiedy możesz potrzebować ludzi z konkretnymi umiejętnościami, na przykład takimi, które posiada Twój dotychczasowy szef. W świecie, który wyróżnia się coraz większą koniecznością współpracy pomiędzy firmami, zespołami, zaletą może być szybki dostęp do specjalistów z danej dziedziny, na przykład z Twojego dotychczasowego miejsca pracy.

poświęć dużo uwagi

Jednym z najlepszych sposobów na pozostawienie dobrego wrażenia w dotychczasowej firmie jest poświęcenie w końcowym etapie pracy szczególnej uwagi swoim obowiązkom, nawet więcej niż spodziewałby się tego nasz pracodawca.  Twoja dotychczasowa umowa i przepisy prawa określają okres wypowiedzenia, ale skoro już znasz datę graniczną, to możesz skutecznie zaplanować i wykorzystać te ostatnie dni na zintensyfikowanie swoich działań i pozostawienie jak najlepszego  wrażenia. 

Doradczyni zawodowa, Melody Godfred, podkreśla, że poprzez taką szczególną atencję podtrzymujemy dobre wrażenie o swoim zaangażowaniu i ułatwiamy sobie proces zmiany miejsca zatrudnienia.

zarekomenduj następcę

Już w czasie rozmowy z przełożonym, warto skupić się na kolejnych krokach i zasygnalizować szefowi gotowość do współpracy przy płynnym przekazywaniu obowiązków. Jeśli ktoś z Twoich współpracowników szczególnie nadawałby się na Twoje miejsce, zasugeruj to w trakcie spotkania z przełożonym. Z pewnością zaoszczędzi mu to trochę pracy i czasu.

Znasz doskonale obowiązki, związane ze swoim stanowiskiem, dlatego Twoje rozeznania będzie cenne dla Twojego menedżera. Możesz na przykład wesprzeć swojego szefa w czasie rozmów kwalifikacyjnych, podrzucić pytania, które sprawdzą wiedzę i umiejętności kandydata i przyspieszą w ten sposób podjęcie właściwej decyzji co do zatrudnienia następcy na Twoim stanowisku.

zaproponuj przeszkolenie następcy

Nie tylko pomoc w znalezieniu następcy będzie dobrze widziana. W dobrym tonie jest także wspieranie firmy we wprowadzeniu Twojego następcy na stanowisko i przeszkoleniu go. Nie ma bowiem lepszej osoby niż Ty, która pokaże nowemu pracownikowi wszystkie kluczowe sprawy, przeszkoli też w kwestiach technicznych.

Jednak, jeśli ze względu na krótki okres wypowiedzenia i konieczność podjęcia obowiązków w nowym miejscu, nie możesz osobiście przeszkolić następcy, zaproponuje przygotowanie instrukcji wprowadzających ze wszystkimi najważniejszymi informacji na temat codziennych zadań i obowiązków.

referencje na wagę złota

Zostawienie po sobie dobrego wrażenia u dotychczasowego pracodawcy może mieć kolosalne znaczenie dla naszej zawodowej przyszłości. Na razie cieszymy się nową posadą, ale za kilka lat być może znów będziemy chcieli zmiany w swoim życiu. Wtedy może mieć znaczenie rekomendacja dotychczasowych przełożonych, pracodawców – pisemna, przekazania rekruterowi telefonicznie lub wystawiona w takim serwisie, jak na przykład LinkedIn.

Tekst powstał na podstawie artykułu Anthony’ego Hodge’a “How can you leave your job in the best way?”, opublikowanego w serwisie Randstad.com.