Wypoczynek po pracy cenią chyba wszyscy pracownicy. Najlepiej gdyby trwał jak najdłużej. Większość z nas oprócz wolnych weekendów i 26 dni, które można przeznaczyć na urlop, ma jeszcze do dyspozycji kalendarzowe święta. W Polsce jest ich trzynaście. Przy dobrym rozplanowaniu urlopu, często można zapewnić sobie całkiem długi odpoczynek od pracy.

W tym roku jednak ułożenie świąt nie będzie sprzyjało długim weekendom. Nie pozwoli też na dogodne łączenie dni ustawowo wolnych od prazy z urlopem. Duża część świąt wypada w sąsiedztwie weekendu lub nawet w weekend. Pocieszające jest to, że gdy czerwona kartka wypadnie w sobotę, to przysługuje nam prawo do odbioru dnia wolnego, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku.

Sprawdźmy zatem, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Pierwsza okazja pojawia się na początku roku i będzie to najdogodniejszy czas na relaks. Nowy Rok wypada w piątek i przedłuża nam pierwszy weekend, ale jeśli weźmiemy jeszcze dodatkowe 4 dni urlopu i połączymy je z przypadającym 6 stycznia Świętem Trzech Króli, to możemy odpoczywać nawet przez 10 dni.

urlopy-2021-1.png
urlopy-2021-1.png

krótki długi weekend majowy

Nieco więcej wolnego pojawi się też w kwietniu. Świąteczny weekend wydłuży nam Poniedziałek Wielkanocny przypadający 5 kwietnia. W maju podobnie ułoży się początek miesiąca. Święto Pracy wypada w sobotę, ale przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny w innym terminie, a Święto Konstytucji 3 Maja wydłuży nam pierwszy majowy weekend. W tym miesiącu dniem ustawowo wolnym od pracy są także Zielone Świątki, ale święto zwyczajowo wypada w niedzielę (23 maja).

Zobacz również: Ile urlopu przysługuje za miesiąc pracy?

Na początku czerwca możemy wziąć urlop w piątek po Bożym Ciele, aby mieć 4 dni nieprzerwanego odpoczynku. Latem w kalendarzu mamy jeszcze jedną czerwoną kartkę – 15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale w tym roku wypada ono w niedzielę.

urlop-2021-2.png
urlop-2021-2.png

Na przełomie października i listopada pojawia się kolejny dłuższy weekend, ale dłuższy zaledwie o jeden dzień. Święto Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek. W czwartek wypadnie natomiast Święto Niepodległości i jeśli kolejnego dnia weźmiemy urlop, to będziemy mogli odpoczywać bez przerwy przez cztery dni.

święta i nowy rok nie będą sprzyjać dłuższemu wolnemu

Na dłuższe wolne z reguły pozwalał grudzień. W tym roku jednak dwa świąteczne dni Bożego Narodzenia wypadają w weekend. Za pierwszy dzień będziemy mogli odebrać wolne, jednak trudno mówić o dogodnym wydłużeniu wypoczynku bez konieczności poświęcania większej liczby dostępnych dni urlopu.

urlopy-2021-3.png
urlopy-2021-3.png

Warto pamiętać o zaleceniach kodeksu pracy, który precyzuje, że jeden urlop w roku powinien trwać co najmniej 14 dni kalendarzowych. Aby skorzystać z przysługujących dni wolnych, należy złożyć wniosek u pracodawcy. Jednak przy rozpatrywaniu wniosku przełożony może uwzględnić konieczność zapewnienia ciągłości działania firmy.

Większości pracowników w Polsce przysługuje 26 dni urlopu. Do takiej liczby otrzymują prawo, gdy ich okres zatrudnienia przekracza 10 lat. Wlicza się w ten czas także okres nauki w zasadniczych i średnich szkołach zawodowych, średnich szkołach ogólnokształcących, szkołach policealnych i na studiach (od 3 do 8 lat w zależności od typu szkoły).

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę