Nadać swojej karierze rozpędu – taki cel stawia sobie wielu pracowników, szczególnie najmłodszych. Za każdym razem jego realizacja wymaga odwagi, śmiałych decyzji i przemyślenia wielu kwestii przed zrobieniem kolejnego kroku. Zanim zaczniesz szukać nowych zawodowych wyzwań, odpowiedz sobie na poniższe pytania – sprawdź w ten sposób, co pcha cię do zmiany i czy to na pewno najlepszy na nią czas.

1. a może to tylko przejściowe niezadowolenie?

Każdy z nas czasem mierzy się w pracy z przejściowym spadkiem formy. Jeśli tracisz entuzjazm do zadań, które wykonujesz, może zanim zaczniesz rozglądać się za nową pracą, porozmawiaj ze swoim szefem i poproś o przydzielenie projektu, który pozwoli ci rozwinąć skrzydła. Być może zupełnie nowe, fascynujące zadania pozwolą ci odzyskać zapał do pracy. Jeśli to nie pomoże, to może być sygnał, że potrzebujesz diametralnej zmiany.

2. czy to odpowiedni moment z punktu widzenia życia prywatnego?

Jeśli na nasze życie składają się też inne obowiązki, choćby małżeńskie czy rodzicielskie, warto rozważyć wpływ naszej decyzji zawodowej na te sfery życia i pomyśleć, czy to na pewno najlepszy czas na takie zmiany z punktu widzenia sytuacji rodzinnej. To szczególnie istotne, jeśli nasza decyzja może oznaczać inne wynagrodzenie, przeprowadzkę, czy nowe godziny pracy. Warto też przeanalizować zobowiązania finansowe, np. kredyt hipoteczny.

3. czy czujesz się spełniony w pracy?

Jeśli odczuwasz brak satysfakcji w pracy, to może być alarmujący sygnał, że pora spróbować czegoś innego. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, spróbuj zaangażować się w budowanie nowej sieci kontaktów lub rozwijanie swoich umiejętności na kursach i szkoleniach – to najlepszy sposób na odzyskanie motywacji i energii do działania.

4. czy twoja firma daje ci szanse na rozwój?

Jeśli problemem okazuje się spełnienie zawodowe, to może jest to najwyższy czas, by poprosić swojego szefa o awans. Twój obecny zakres obowiązków może ci już nie wystarczać i potrzebujesz większych wyzwań, aby odnajdywać w sobie kolejne pokłady motywacji. Jeśli twoja obecna firma nie daje ci przestrzeni do rozwoju kariery, a bez tego będzie brakować ci zawodowej satysfakcji, czas pomyśleć o nowy miejsc, które ci to zagwarantuje.

5. czy czujesz się doceniany?

Jeśli na to pytanie twoja odpowiedź jest negatywna, to znaczy, że możesz mierzyć się z większym problemem. Prawdopodobnie jest to sygnał, że nie odpowiada ci kultura organizacyjna firmy i nie masz na to żadnego wpływu. To dobry moment, by rozważyć poszukiwanie nowej pracy w firmie, w której znajdziesz szacunek dla twojej pracy.

Zanim podejmiesz decyzje o zmianach w karierze, przemyśl to, co cię do nich skłoniło. Jeśli tym czynnikiem jest coś, na co masz wpływ, być może nie czas jeszcze na diametralne zmiany. Jeśli jednak mierzysz się z bardziej złożoną przyczyną, warto podejmować śmiałe decyzje.