Możemy Ci już pogratulować nowej pracy? Teraz czas się sprawdzić na nowym stanowisku. Najważniejsze, by nie brakło nam motywacji do wykonywania powierzonych nam zadań. Oto siedem wskazówek, jak tej motywacji nie tracić.

1. twórz listę zadań do wykonania

Gdy Twoje zadania zaczynają się nawarstwiać, zacznij nadawać im priorytety. Najłatwiej jest tworzyć listę zadań i dzielić je na pilne, ważne, mniej ważne i takie, które można wykonać później. Doskonale pomóc mogą w tym darmowe programy, np. Google Keep czy Evernote – nie tylko można w nich tworzyć takie listy, ale też liczyć na ich elektroniczne przypomnienia o zadaniach do wykonania.

2. szukaj inspiracji

Otaczaj się inspirującymi ludźmi, otwieraj się na ich pomysły. Subskrybuj interesujące newslettery, dołącz do grup zainteresowań w mediach społecznościowych, np. w LinkedIn – codziennie będziesz w ten sposób otrzymywać świeżą dawkę inspirujących wiadomości z Twojej branży. Dziel się nimi z innymi. 

Z perspektywy długotrwałego utrzymania motywacji, warto też określić swoje cele zawodowe na rok, pięć i dziesięć najbliższych lat. Warto mieć taką listę w szufladzie biurka – to dobry sposób, by przypomnieć sobie, dlaczego jesteś w tym miejscu swojej kariery zawodowej i jakie kolejne osiągnięcia masz w planach.

3. oczyść swój umysł

Nikt nie jest w stanie być w pełnej koncentracji przez wiele godzin. Badania pokazują, że u człowieka przeciętny czas koncentracji sięga ośmiu sekund – o sekundę więcej niż u złotej rybki. Są jednak dobre metody na to, by wydłużyć swoją percepcję – czasem wystarczy wstać od biurka, zrobić kilka prostych ćwiczeń rozciągających, wyjść na świeże powietrze. Są też badania pokazujące, że na poprawę naszej koncentracji działać może żucie gumy, słuchanie niektórych utworów muzycznych, szczególnie muzyki poważnej, niektóre zapachy – mięta, lawenda, rozmaryn oraz picie kawy czy herbaty. 

4. wyłączaj powiadomienia o e-mailach

E-maile są powszechnie uważane za zakłócacze – badania pokazuję, że przeciętny człowiek spędza więcej niż dwie i pół godziny dziennie na odpowiadaniu na e-maile. Dlatego, jeśli jesteśmy właśnie w czasie wykonywania niezwykle ważnego zadania lub gonią nas terminy, lepiej wyłączyć powiadomienia o e-mailach w smartfonie i w systemie operacyjnym czy przeglądarce internetowej. Dzięki temu możesz skupić się na najbardziej istotnych obecnie celach. Jeśli mimo tego będziesz zaglądać wciąż do skrzynki, są na to inne metody – specjalne programy, np. Freedom czy Anti-Social, które mogą czasowo odłączać dostęp do Internetu lub przez wskazany okres blokować dostęp do mediów społecznościowych.

5. odgruzuj się

Zagracone biurko i nieład w środowisku pracy mogą być objawem nadmiernej dekoncentracji umysłu i czynnikiem, który wpływać będzie na Twoje zmotywowanie. Regularnie więc sprzątaj swoje biurko, niepotrzebne dokumenty utylizuj w niszczarce, a jeśli nie zawierają żadnych wrażliwych danych, np. danych osobowych, przekazuj do recyklingu. Czyste biurko to także korzyść z perspektywy wprowadzonego niedawno rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) – nikt nie zarzuci Ci, że nie dbasz o prawidłowe przechowywanie informacji chronionych prawem.

6. buduj swoją sieć kontaktów

Każde miejsce pracy ma swoją unikalną kulturę. Zorientuj się więc, kto może Ci pomóc w tym, by działać w firmie skutecznie – od kogo można się wiele nauczyć, kto zawsze chętnie udzieli Ci pomocy. Zadawaj pytania, śledź wewnętrzną komunikację w przedsiębiorstwie, bierz udział w spotkaniach i poznawaj ludzi, którym nie brakuje energii, uśmiechu i motywacji, którzy zawsze podpowiedzą Ci, gdzie szukać rozwiązań dla wyzwań, z którymi się mierzysz.

7. skup się na swoich celach

Niezależnie od zadań, nad którymi pracujesz, dobrze mieć przed sobą wyobrażenie ich pożądanych efektów. Łatwiej wtedy zaplanować, jak osiągnąć dany cel i pracować… aż zrozumiesz, że droga do osiągnięcia celu czasem wymaga jednak elastyczności zmiany założeń.

Jeśli jesteś wzrokowcem, pomóc Ci może stworzenie kreatywnej mapy marzeń (trzymaj ją w domu, w pracy, na smartfonie czy komputerze), która obejmuje Twoje cele zawodowe i osobiste. W jednym miejscu zbierasz swoje zamierzenia związane z pracą, ale też wakacyjne plany czy zakup nowego roweru – łatwo możesz sprawdzić, na którym etapie ich realizacji jesteś teraz.

Tekst powstał na podstawie artykułu "7 ways to stay motivated at work", który ukazał się na stronie Randstad.com.