Istnieje kilka głównych rodzajów pracy przez Internet. Pierwszy sposób to świadczenie usług dla pracodawcy w formie telepracy, co zwykle odbywa się na umowę o pracę lub umowę o dzieło. Drugim sposobem jest stała współpraca z agencją, która wysyła konkretne zlecenia. Trzecią drogą jest poszukiwanie zleceń na własną rękę jako freelancer lub osoba z własną firmą. Jak znaleźć legalną pracę przez Internet, co wybrać i jak zacząć zarabiać z domu? Podpowiadamy.

Praca przez Internet: na czym polega?

Niektórym wydaje się, że praca z domu jest łatwą i szybką formą zarobku. W rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak dobrze płatna praca przez Internet bez wysiłku i bez poświęcenia czasu. Z domu mogą pracować przede wszystkim przedstawiciele następujących zawodów: programiści, graficy, copywriterzy, korektorzy, redaktorzy oraz tłumacze. W sieci znaleźć można oferty związane z pracą przez Internet, polegającą na wypełnianiu ankiet lub wprowadzaniu wniosków na platformy. Tego typu oferty lepiej omijać szerokim łukiem, mimo że wydają się być sposobem na łatwą pracę przez Internet. W najlepszym wypadku zarobisz na nich około 50- 100 złotych miesięcznie, a w najgorszym: stracisz na tym przez podanie sensytywnych danych na swój temat. Decydując się na pracę z domu, pamiętaj o tym, że zawsze musisz zainwestować swój czas, a na początku prawdopodobnie zaczniesz od małej liczby zleceń i to nisko płatnych. Po pewnym czasie możesz rozkręcić fajny biznes i zarobić dużo więcej niż na etacie.

Zdalna praca przez Internet: dla kogo jest najlepsza?

Pracować z domu może każdy, kto posiada odpowiednie umiejętności, jest przedsiębiorczy i pracowity oraz ma własny komputer ze stałym dostępem do Internetu. Istnieje jednak kilka grup, dla których praca zdalna jest szczególnie atrakcyjna:

 • Praca przez Internet dla studenta polega zwykle na wykorzystaniu kompetencji zdobytych w trakcie edukacji szkolnej i uniwersyteckiej. Studenci mogą udzielać korepetycji przez Skype, poprawiać teksty, zajmować się copywritingiem, fotografią.
 • Praca przez Internet dla niepełnosprawnych: w przypadku tej grupy praca z domu jest wskazana z powodów fizycznych i fizjologicznych. Osoby niepełnosprawne, które nie mogą lub nie chcą wychodzić z domu, na pewno znajdą dla siebie odpowiednią ofertę dorywczej pracy przez Internet.
 • Praca przez Internet dla rodziców opiekujących się swoimi dziećmi, którzy nie mogą lub nie chcą podjąć zarobkowej pracy na etacie.
 • Praca przez Internet dla młodzieży: należy zaznaczyć, że praca przez Internet dla nieletnich jest zakazana i praktycznie niemożliwa, zwłaszcza, że nastolatek może wplątać się w kłopoty finansowe, odpowiadając na oferty osób nierzetelnych.

Dodatkowa praca przez Internet: główne sposoby dorabiania

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pracę z domu, która będzie wygodna, uczciwa i interesująca. Możemy wyróżnić następujące pomysły na pracę przez Internet:

Przepisywanie tekstów lub ich korekta;

 • Copywriting, czyli tworzenie własnych treści, zwykle w celu zwiększenia ruchu organicznego na danej stronie, pisanie tekstów blogowych, poradnikowych, artykułów z odpowiednimi słowami kluczowymi;
 • Sprzedaż przez Internet własnych produktów lub współpraca partnerska z siecią sklepów;
 • YouTube i tworzenie własnych filmów oraz prowadzenie swojego bloga;
 • Praca jako freelancer (copywriter, grafik, fotograf);
 • Tłumaczenie tekstów;
 • Prowadzenie strony danej firmy w mediach społecznościowych;
 • Zdalne korepetycje.

Jaka praca przez Internet w domu będzie dla Ciebie najlepsza? Przede wszystkim ta, która dopasowana jest do Twoich umiejętności. Dobrą pracę przez Internet możesz znaleźć zarówno na grupach facebookowych, jak i w agencjach pracy lub współpracując z redakcją. Wysyłaj CV do firm, które nie mają naboru na dane stanowisko, próbuj i walcz o swoje, a na pewno znajdziesz dla siebie wymarzoną pracę z domu.