Menedżerowie odgrywają ogromną rolę w sukcesie firmy. Potrafią zmotywować swoje zespoły do osiągania lepszych wyników, a także przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstwa. Mimo to, mogą być także powodem, dla którego pracownicy odchodzą z pracy. W 2015 roku Gallup, firma świadcząca usługi doradcze w zakresie zarządzania, przeprowadziła badanie, na podstawie którego stwierdzono, że „połowa pracowników decyduje się na odejście z pracy, aby uniknąć swojego menedżera”.

Tymczasem odrębne badania, przeprowadzone przez dr. Jamesa K. Hartera, głównego dyrektora ds. zarządzania miejscem pracy w Gallup, pokazują, że pracownicy bardzo często odchodzą z firmy, przez wzgląd na niekorzystne czynniki pojawiające się w środowisku pracy. Takim czynnikiem mogą być menedżerowie, którzy “mogą mieć wpływ na co najmniej 75% dobrowolnych odejść”.

Poza możliwością utrzymania obecnych pracowników, menedżerowie przyczyniają się także do przyciągania talentów. Najlepsi kandydaci chcą pracować w organizacjach, które są w stanie zapewnić wysokiej jakości mentoring. To tylko jeden z wielu powodów, dla którego Twoja spółka powinna zwrócić szczególną uwagę na zarządzanie.

wpływ menedżerów na produktywność

Badanie przeprowadzone przez Gallup pokazuje, że organizacje, które zatrudniają uzdolnionych menedżerów uzyskują 48-procentowy wzrost rentowności oraz 22-procentowy wzrost produktywności. Wpływ, który wywierają liderzy nie ogranicza się jednak tylko do tych aspektów. Takie firmy odnotowały również 30-procentowy wzrost zaangażowania pracowników, a także spadek rotacji o 19 procent.

Uzdolnieni menedżerowie są także bardziej zaangażowani od innych. Ponad połowa (54 procent) liderów o wysokim poziomie umiejętności wykazuje duże zaangażowanie, przy czym takie samo zachowanie przejawia odpowiednio 39 procent i 29 procent menedżerów o umiarkowanym i ograniczonym poziomie umiejętności.

Utalentowani liderzy skupiają się w szczególności na mocnych stronach pracowników, zamiast na ich słabościach. Gallup twierdzi, że takie podejście jest związane z wyższym poziomem zaangażowania oraz samopoczucia pracowników, jak również większą efektywnością zespołu oraz rentownością.

friends

główne czynniki wpływające na zaangażowanie pracowników.

pobierz
czy menedzerowie moga byc powodem niskiego zaangazowania twoich pracownikow
czy menedzerowie moga byc powodem niskiego zaangazowania twoich pracownikow

relacje osobiste

Zarobki mogą być dla pracowników ważnym aspektem, jednak nie kupią ich lojalności. To relacje osobiste mogą okazać się kluczowe do zatrzymania pracowników. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoja firma nie jest w stanie utrzymać personelu w taki sposób jakbyś chciał, to zdecydowanie dobrym pomysłem byłoby przyjrzenie się relacjom pracowników z ich menedżerami.

Dobrym pomysłem na omówienie ewentualnych wątpliwości, a także na udzielnie informacji o aspektach, które są najbardziej doceniane może być anonimowa ankieta. Jeśli pracownicy stwierdzą, że niektóre elementy zarządzania się nie sprawdzają, będzie to dla Ciebie dowód, że należy wprowadzić zmiany. Dowiesz się także na czym firma powinna skupić się w większym stopniu, co może być podstawą dla nowej strategii zarządzania.

szkolenie menedżerów

W obliczu utraty największych talentów, firmy powinny pamiętać o dużym wpływie menedżerów na utrzymanie oraz przyciągnięcie najbardziej uzdolnionych pracowników. Informuj swoich menedżerów o procesach i sposobach utrzymania pracowników. Pozwoli im to na zastosowanie nowych technik w swoich zespołach.

Wszystko to zaczyna się wcześniej - już podczas rekrutacji. Knowledge Wave, firma świadcząca usługi z zakresu seminariów internetowych, zaleca, aby menedżerowie byli wyszkoleni w taki sposób, aby „podczas procesu zatrudniania zapewnić prawidłowe dopasowanie pracowników do danej organizacji”. Skutkowałoby to zmniejszeniem rotacji pracowników. To może być prawdą, jednak utrzymanie pracownika nie zawsze jest tak proste, jak zakłada to kultura organizacyjna.

Aby utrzymać swoich najlepszych pracowników, Knowledge Wave doradza „instruowanie menedżerów, aby regularnie przekazywali członkom zespołu informacje o wydajności, zapewniali szkolenia, możliwości rozwoju zawodowego oraz doceniali ich wkład w rozwój firmy”. W ten sposób podniesiesz poziom zaangażowania pracowników oraz zwiększysz ich pozytywne wrażenia związane z Twoją firmą.

friends

główne czynniki wpływające na zaangażowanie pracowników.

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się