Co jest jednym z największych wyzwań dla pracodawców w procesie rekrutacji? Najczęściej na myśl przychodzą takie aspekty jak deficyt talentów, a także kłopoty z dopasowaniem kompetencji kandydata do stanowiska. Za tym wszystkim jednak może kryć się jeszcze jeden, bardziej skomplikowany aspekt – stronniczość w rekrutacji.

Przezwyciężenie tego elementu podejmowane jest przez wiele firm, często z różnym skutkiem. To bardzo wrażliwe i niestety wciąż często występujące zjawisko. Uprzedzenia wobec danej płci lub osób reprezentujących inną kulturę mogą być nieświadome lub celowe podkreślane przez rekrutera podczas procesu. Firmy już na poziomie instytucjonalnym, mogą tworzyć bariery dla zróżnicowanego zatrudnienia lub po prostu nie zdają sobie sprawy, jak pewne procesy, które w niej obowiązują utrudniają pozyskanie pracowników. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwa zdają sobie z tego sprawę czy nie, tracą możliwość zatrudnienia znakomitych specjalistów, którzy mogliby napędzać jego rozwój.

różnorodny zespół to większe zyski

Zróżnicowany zespół może przynieść Twojej firmie wiele korzyści. Badania dowodzą, że istnieje związek między różnorodnością personelu i wynikami finansowymi. Raport sporządzony przez McKinsey pokazuje, że otwarte przedsiębiorstwa osiągają na rynku silniejszą pozycję, a według Harvard Business Review taka polityka napędza także innowacje.

Pomimo niezaprzeczalnych faktów, wiele firm w dalszym ciągu tworzy homogeniczną kulturę. Problemem niekoniecznie jest podejście kadry zarządzającej, lecz brak odpowiedniej strategii dotyczącej różnorodnego zatrudnienia. Society for Human Resource Management przytacza wypowiedź jednego z dyrektorów, zajmującego się pozyskiwaniem talentów, w której stwierdza, że wiele firm chce ulepszyć swoje rekruterskie praktyki, lecz nie zawsze jest w stanie tego dokonać, bo nie wypracowało skutecznego podejścia do barier, które się pojawiają, m.in. stronniczości.

jak technologia ogranicza stronniczość w rekrutacji
jak technologia ogranicza stronniczość w rekrutacji

technologia na ratunek

Niewykluczone, że dzięki technologii za jakiś czas stronniczość podczas rekrutacji zostanie bardzo mocno ograniczona. Na ostatniej, corocznej Konferencji Technologii HR to właśnie rozwiązania wspierające rekrutację dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego cieszyły się największą popularnością. Na uwagę zasługują zwłaszcza dwie platformy. Pierwsza z nich, Blendoor, wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz dokonuje analizy talentów do promowania zróżnicowania w rekrutacji. Aplikacja ukrywa dane związane z płcią, pochodzeniem czy wiekiem. Liczą się tylko kompetencje. Druga, TalVista, by zredukować stronniczość bazuje na algorytmach.

ogłoszenie dla różnorodnych kandydatów

Jeżeli jednak Twoja firma nie jest gotowa na takie innowacje, np. z powodów finansowych, sam także możesz podjąć działania, które ograniczą ryzyko wystąpienia jakichś uprzedzeń. Jednym z nich jest upewnienie się, że tworzone przez Ciebie opisy stanowisk są dopasowane do kandydatów z różnych środowisk. Często przedsiębiorstwa nie są świadome tego, że sposób, w który konstruują ogłoszenia może zniechęcić pewne talenty do aplikowania. Niektóre technologiczne rozwiązania, jak np. Textio, pomagają rekruterom konstruować opisy stanowisk tak, by były one atrakcyjne dla kandydatów z różnych środowisk, kultur itp. Zasada działania jest prosta. Program, bazując na sztucznej inteligencji, analizuje opis oraz zawarte w nim słowa kluczowe, a następnie podpowiada, w jaki sposób poprawić ogłoszenie, by było atrakcyjne dla różnorodnych kandydatów. Technologiczne innowacje dedykowane dla rekruterów mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję także do tego, by identyfikować etapy stronniczego zachowania podczas procesu rekrutacyjnego.

W czasach naznaczonych deficytem talentów, przedsiębiorcy chcą być pewni, że nie przegapili szansy na pozyskanie wartościowego specjalisty przez stronniczość. Tym samym coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że ich procedury mogą potrzebować zmian i są skłonni je wprowadzać.

Z kolei firmy, dla których zróżnicowany personel jest niezbędny do prowadzenia biznesu nie mają wyjścia i muszą zastosować się do tych zmian. Przynoszą one jednak wiele korzyści, łącznie ze stworzeniem bardziej ekskluzywnej kultury organizacji.

Stronniczość nie jest jedynym elementem, który wpływa na rekrutację. Chcesz dowiedzieć się, jak zwiększyć swoje szanse na pozyskanie wartościowego pracownika? Pobierz nasz poradnik.

pobieram
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się