Ostatni rok był jednym z trudniejszych okresów w gospodarce od czasu II wojny światowej. Niepewność wpłynęła na działalność większości branż. Część pracowników została bez pracy, niektóre przedsiębiorstwa czasowo zawiesiły działalność, a inne upadły. Mimo że mamy już 2021 rok i z coraz większą nadzieją spoglądamy w przyszłość, nadal możemy zaobserwować spowolnienie w niektórych sektorach i prawdopodobnie będzie tak do momentu, dopóki COVID-19 nie przestanie mieć aż tak znacznego wpływu na światowe gospodarki. Z drugiej strony nie jest to także czas biznesowej hibernacji. Mimo pandemii wiele przedsiębiorstw działa. Jednak aby z powodzeniem się rozwijać i realizować swoje cele biznesowe, niezbędni są wykwalifikowani pracownicy – dotyczy to w zasadzie każdej branży. Co zrobić, aby zainteresować naszą organizacją nawet tych kandydatów, którzy obawiają się zmiany pracy w dobie niepewności rynkowej? Jak przyciągnąć ich do naszej firmy?

Man and woman in an office having a meeting. Primary color: white.
Man and woman in an office having a meeting. Primary color: white.

pokaż rozwój swojej branży

Pandemia COVID-19 miała kolosalny wpływ na rynek pracy. W oczach kandydatów zdecydowanie zyskują firmy, które z powodzeniem przechodzą trudny okres, wciąż chcą zatrudniać, tym bardziej że coraz skuteczniej podejmują się walki z wyzwaniami aktualnej sytuacji. Jeżeli nasza organizacja rozwija się pomimo pandemii, z pewnością warto wykorzystać ten argument, jako dodatkowy czynnik, który może zapewnić kandydata o tym, że nasza firma jest solidnym pracodawcą, któremu można zaufać.

Którzy pracodawcy zatem mogą stracić najwięcej? Ci, którzy wykorzystują przestarzałe technologie i przez to nie są elastyczni i nie dają możliwości pracy w trybie zdalnym. Przykładem branży, którą warto jest bacznie obserwować jest branża IT. Ten sektor cały czas rozwija się dynamicznie. Nowości pojawiają się dosłownie z prędkością światła, a technologie sprzed kilku lat uważa się za niewarte uwagi przy nowych projektach. Przewiduje się, że w kolejnych latach duży wzrost będziemy obserwować w obszarach dotyczących cyberbezpieczeństwa, czy BigData. Wielu ekspertów twierdzi, że to właśnie Big Data jest zdecydowanie najbardziej perspektywiczną dziedziną w branży IT. Wszystko to ze względu na ogromny potencjał do kreowania zachowań konsumenckich. Na podstawie ogólnodostępnych danych w sieciach społecznościowych można tworzyć profil potrzeb danego użytkownika, a następnie proponować mu produkty, którymi rzeczywiście może być zainteresowany. W sytuacji gdy większość firm wprowadza rozwiązania ułatwiające obsługę klienta online, czeka nas ogromny wzrost zapotrzebowania na tego typu narzędzia ułatwiające prowadzenie sprzedaży, a co za tym idzie specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

postaw na stabilność zatrudnienia

Jak wynika z 42. Monitora Rynku Pracy pracownicy nadal obawiają się utraty pracy. 16% pracowników mówiło o dużych obawach o utratę pracy po pierwszej fali pandemii, 14% mówi tak dzisiaj, po drugim lockdownie. Poziom umiarkowanych obaw nadal wynosi 22%. Właśnie dlatego takie czynniki jak sytuacja finansowa firmy i stabilność zatrudnienia zyskują na znaczeniu przy wyborze pracodawcy. Druga fala pandemii zdecydowanie wpłynęła na przeświadczenie pracowników o ich szansach na nowe miejsce pracy, a tym samym na liczbę kandydatów, którzy aktywnie będą poszukiwać nowego miejsca zatrudnienia w najbliższym czasie. 

Z pewnością takie sektory jak farmaceutyczny i biotechnologiczny nie będą miały kłopotów z przekonaniem kandydatów do perspektywy stabilności zatrudnienia w firmie. Zapotrzebowanie na leki, szczepionki, suplementy ciągle rośnie. Branża farmaceutyczna jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jej rozwój determinowany jest czynnikami społeczno-gospodarczymi, jak starzenie się społeczeństwa, stopień jego zamożności, czy koniunktura. Elementem dopełniającym obraz rynku farmaceutycznego są firmy świadczące usługi na rzecz przedsiębiorstw farmaceutycznych, np. prowadzące badania kliniczne. Biotechnolog jest typowany na jednego z najbardziej obiecujących zawodów przyszłości. Poza granicami Polski już dziś to doceniana i dobrze wynagradzana grupa. W związku z ciągłym rozwojem na rynku pracy pojawiają się nowe zawody związane z tą dziedziną np. nanotechnik czy specjalista ds. klonowania.

pokaż jak Twoja firma poradziła sobie z koniecznością dostosowania się do zmian

W wyniku pandemii wszyscy musieliśmy zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. Bardzo widoczne jest to w przypadku branży e-commerce. Wiele firm przeniosło swoje działania z offline do online. By dotrzeć do klientów, firmy pracują nad zwiększeniem widoczności swojej marki w sieci. W obecnej chwili największy przyrost zatrudnienia przeżywają sklepy internetowe. Spekuluje się, że gdy za kilka miesięcy obecny kryzys zostanie opanowany, przełoży się to na wzrost sprzedaży internetowej, ponieważ więcej ludzi doceni wygodę związaną z wirtualnymi zakupami i być może trwale zmieni swoje przyzwyczajenia konsumenckie. Kolejne lata mogą przynieść dalszy rozwój sprzedaży w modelu, w którym to klient stawiany jest w centrum i ma możliwość dokonania zakupu w dowolnym czasie i miejscu. Sprzedawcy i właściciele firm będą musieli dostosować się do potrzeb konsumenta i jego wymagań. Innymi słowy będzie liczyła się elastyczność w podejściu do klienta.

Wiele firm ma za sobą dostosowanie się do nowej rzeczywistości, ale aby nadal rozwijać swój potencjał i realizować cele biznesowe potrzebują kompetentnych i zmotywowanych pracowników. Ważną rolę odgrywać tutaj będzie strategia poszczególnych firm, w tym strategia zatrudnienia. Istotna jest również elastyczność. Im szybciej firma jest w stanie dostosować się do zmieniających się warunków, tym mniej podatna jest na wszelkiego rodzaju kryzysy.

Podczas procesów rekrutacyjnych warto skupić się na atutach, coraz istotniejszych dla kandydatów, jak stabilność zatrudnienia, dostosowanie się do nowej rzeczywistości, a także sytuacja finansowa firmy. Dzięki temu możemy skuteczniej przekonać do przyjęcia oferty zatrudnienia w naszej firmie nawet tych, którzy obawiali się zmiany pracy w trakcie pandemii.

Szukasz pracowników z branży IT? Posiadamy najlepszych kandydatów, którzy pomogą w rozwijaniu prawdziwego potencjału Twojej firmy.

dowiedz się więcej
o autorze
Karolina Lipska
Karolina Lipska

Karolina Lipska

senior it recruitment consultant w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się