Jesteśmy świadkami ogromnej liczby technologicznych przemian, transformacji, a przyszłość świata pracy jest trudna do przewidzenia. To, co wydaje się być pewne to to, że zachodzące zmiany w najbliższych latach nie spowolnią. Śledzenie opartych na faktach prognoz dotyczących trendów pozwoli Twojej organizacji i jej członkom przygotować się na rynek pracy przyszłości. Poniżej kilka ważnych koncepcji, których wpływ, rola w najbliższych latach może być jeszcze większa.

at home alone
at home alone

gig economy

Gig economy odgrywa kluczową w nowych formach zatrudnienia, a także zmienia sposób postrzegania relacji między pracownikami, a pracodawcami i sposób wykonywania konkretnych zadań. Zgodnie z badaniem Randstad Flexibility@Work 2019, ludzie na całym świecie czerpią następujące korzyści z tego modelu: 

  • praca zdalna
  • elastyczne godziny pracy
  • bardziej zróżnicowane wynagrodzenie 
  • warunki i umowy

Dla kandydatów, którzy tradycyjnego 40-godzinnego tygodnia pracy nigdy nie postrzegali jako wygodny i korzystny, gig economy stanowi ogromny krok naprzód, dając im nowe możliwości dopasowania czasu pracy do zgodnie ze swoimi preferencjami. 

Zgodnie z informacjami Gallupa, w Stanach Zjednoczonych więcej niż ⅓ pracowników (36%) wykonuje jakiegoś rodzaju pracę niezależną. Z kolei prawie ⅔ (64%) ludzi zaangażowanych w gig economy uważa, że wykonują preferowany przez siebie rodzaj pracy, a około 60% czuje się niezależnych, podczas gdy takiego zdanie jest tylko 34% ‘tradycyjnych’ pracowników. 

Gallup podkreśla, że wzrost znaczenia gig economy oznacza dla pracodawców m.in. konieczność:

  • przeprojektowania tradycyjnych stanowisk, tak aby uwzględniały korzyści wynikające z pracy niezależnej,
  • szkolenia menedżerów, aby lepiej zarządzali personelem tymczasowym

sztuczna inteligencja i automatyzacja

Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie i wywiera wpływ na niemal każdy aspekt naszego życia, łącznie z pracą. Jako przedsiębiorca i pracodawca możesz wiele zyskać wykorzystując sztuczną inteligencję i śledząc najnowsze trendy technologiczne. Dzięki tym aspektom możesz przyspieszyć i usprawnić proces pozyskiwania pracowników, a także ograniczyć stronniczość w rekrutacji.

Z kolei Pymetrics, spółka wspierana przez Randstad Innovation Fund, łącząc w sobie elementy grywalizacji ze sztuczną inteligencją pozwala tworzyć nowe zasady i metody identyfikowania, przyciągania oraz utrzymywania talentów.

Sztuczna inteligencja jest często zestawiana z uczeniem maszynowym, a w - prawdopodobnie najistotniejszym dla pracodawców kontekście - automatyzacją. Zgodnie z raportem Flexibility@Work 2019, automatyzacja nie sprawia, że zatrudnienie pracowników spada. Wręcz przeciwnie - technologie mają pozytywny wpływ na pracę. Automatyzacja była również powiązana z trendami demograficznymi, przy czym kraje, w których odsetek pracowników ze starszych pokoleń (np. Niemcy, Japonia czy Korea Południowa) był większy adaptowały technologie w szybszym tempie.

chmura 

Ogromny HR-owy potencjał, który może usprawnić zatrudnianie i zarządzanie pracownikami, ma w sobie także chmura. Jej zastosowanie może pomóc Ci zwiększyć swoją efektywność poprzez odejście od przestarzałej infrastruktury IT w magazynowaniu, zarządzaniu i analizowaniu danych związanych z Twoją firmą. 

Jak twierdzi Alex Hilton, CEO Cloud Industry Forum, potencjał chmury w zakresie “badania ogromnych, nieustrukturyzowanych zestawów danych” nie ma sobie równych. Gartner przewiduje, że międzynarodowy rynek usług związanych z chmurą wzrośnie ze 176,8 mld dolarów w 2018 roku do 206,2 mld w obecnym. Według LinkedIna, przetwarzania danych jest kluczową kompetencją twardą, której potrzebują firmy w 2019 roku. 

pożądane umiejętności miękkie

Twarde umiejętności w takich obszarach, jak ‘chmura’, sztuczna inteligencja, analiza danych czy programowanie są podstawą wielu nowoczesnych biznesów, ale kompetencje miękkie są tak samo istotne - jeśli nawet nie bardziej - dla przyszłości pracy.

Umiejętności techniczne, wskazane wyżej, mogą być wyuczone przez osoby, które mają ku temu potencjał, jednak kompetencje takie jak kreatywność, współpraca, inteligencja emocjonalna i empatia są częściej wrodzone i trudno się ich nauczyć. 

‘Twarda rzeczywistość umiejętności miękkich’ była jednym z kluczowych trendów podkreślonych podczas Światowego Forum Ekonomicznego, na którym odniesiono się do badań LinkedIn, zgodnie z którym 92% pracowników uważa, że kompetencje miękkie mają takie samo lub większe znaczenie niż umiejętności twarde. Czterech na pięciu pracowników z kolei uważa, że odgrywają coraz istotniejszą rolę w sukcesie firmy.

» pobierz najnowszą, 37. edycję krajowego badania Monitor Rynku Pracy i dowiedz się, jak swoją sytuację na rynku pracy postrzegają pracownicy:

Tableau 2 - Available for a yellow, turqouise and white background. Please use the version for the background color as indicated in the file name. The zip file contains the illustration in EPS, PNG, SVG and AI format.

raport monitor rynku pracy

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się