Odpowiednie planowanie pracy ma ogromne znaczenie. Pozwala lepiej się zorganizować, co z kolei przekłada się na bardziej efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych. Dobrym pomysłem jest więc skrupulatne notowanie wszystkiego. Z tego względu warto prowadzić tzw. bullet journal. Co to jest i na czym polega planowanie przy jego pomocy?

Mając na głowie mnóstwo obowiązków, często łatwo o czymś zapomnieć albo po prostu się pogubić w zadaniach do wykonania. Zdarza się też, że bierze się na siebie więcej rzeczy, niż jest się w stanie zrobić. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim odpowiednio się zorganizować i nauczyć się planować poprzez zapisywanie najważniejszych informacji. Pomoże w tym planner bullet journal.

Kto wymyślił bullet journal?

Bullet journal jest ciekawym systemem ukierunkowanym na planowanie. Jego autor to Ryder Carroll, pochodzący z USA projektant i pisarz. Już w młodości zmagał się on z trudnościami związanymi z koncentracją i uczeniem się nowych rzeczy. Po latach wypróbowywania różnych metod, które miały poprawić jego organizację, żadna z nich nie przypadła mu do gustu. Postanowił stworzyć więc coś, co będzie odpowiadało jego potrzebom. W ten sposób powstał bullet journal.

Czym wyróżnia się organizer bullet journal?

Na czym jednak właściwie polega system? Chodzi w nim o zapisywanie w plannerze ważnych informacji, takich jak listy obowiązków do zrobienia, terminarze pracy, daty istotnych wydarzeń, plany na przyszłość itp. Kluczowe jest to, że wszelki zapiski muszą znaleźć się w jednym notatniku, który stanowi całość, a nie być umieszczane na przypadkowych kartkach, które łatwo zgubić.

przeczytaj też: czym jest samodoskonalenie i jaką może mieć formę?

Warto przy tym wiedzieć, co oznacza bullet journal po polsku. W praktyce dość trudno przetłumaczyć to pojęcie. Jego drugi człon, journal to oczywiście dziennik. Z kolei bullet kojarzy się z pociskiem, jednak może też oznaczać wypunktowania. Dobrze więc oddaje to charakter bullet journal. Organizer tego typu jest po prostu rodzajem listy z istotnymi informacjami. Jego cechą charakterystyczną jest to, że popularne kropki lub myślniki, od których zaczyna się jej kolejne punkty, często są zastępowane przez nieco bardziej fantazyjne symbole wybrane wedle uznania i „zakodowanych” według klucza, który później ułatwi korzystanie z notatnika. W plannerze bullet journal często używa się też kolorowych zakreślaczy, naklejek czy tasiemek, a także kaligrafuje, wkleja zdjęcia czy rysuje. Dzięki temu jest on atrakcyjny wizualnie, co zachęca do korzystania z niego, a jego posiadacz może się wyżyć artystycznie.

Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying
Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying

Komu przyda się organizer bullet journal?

Lista bullet journal to dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. O wykorzystaniu go do planowania powinny pomyśleć osoby, które:

  • chcą być lepiej zorganizowane,
  • są odpowiedzialne za wiele obowiązków i zadań,
  • dążą do zwiększenia swojej efektywności i produktywności,
  • lubią planowanie w formie tworzenia odręcznych notatek,
  • szukają kolejnych, coraz to nowych metod planowania, by wybrać dla siebie tę najlepszą.

przeczytaj też: inteligencja emocjonalna w pracy – co warto wiedzieć?

Aby mieć pewność, czy podoba nam się planner bullet journal, trzeba po prostu go wypróbować.

Planner bullet journal – jak zacząć z nim przygodę?

Lista bullet journal może być pomocna. Jak podejść do jej tworzenia? Na początek trzeba oczywiście nabyć planner – do wyboru jest wiele formatów i wzorów notatników. 

Następnie należy tworzyć w nim na bieżąco kalendarz na każdy z miesięcy oraz tygodniowe rozkładówki (tzw. tygodniówki). Można też rozpisywać wszystko na poszczególne dni. Wszystko zależy od tego, co dla kogo jest wygodniejsze. To posiadacz danego bullet journala określa też, co w ogóle znajdzie się w jego notatniku – może on służyć wyłącznie planowaniu spraw zawodowych (obowiązków, wyjazdów służbowych, spotkań itp.) lub uwzględniać też życie prywatne (np. robienie zakupów, realizowanie swoich pasji, podróże itd.).

Jako że lista bullet journal opiera się o system symboli, należy je wymyślić i zebrać w kluczu. Tu również panuje zupełna dowolność. Przykładowo, czerwony wykrzyknik przy jakimś zadaniu może oznaczać, że jest ono pilne, natomiast zielona kropka określać spotkanie z klientem.

Wszelkie dodatki, takie jak rysunki, naklejki, kaligrafia itp. także zależą od chęci i zapału konkretnej osoby. Bullet journal jest bowiem bardzo elastycznym systemem, który można w dowolny sposób dostosowywać do siebie.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę