List intencyjny to zazwyczaj wynik pomyślnie przeprowadzonych negocjacji z kontrahentem i deklaracja chęci nawiązania współpracy. Często jest też wynikiem rozmowy rekrutacyjnej i ma na celu wyrażenie chęci zatrudnienia kandydata na określone stanowisko. Jak sama nazwa wskazuje, są one jedynie intencją stron (nie są w żaden sposób wiążące). Sprawdź, w jakim celu pisze się listy intencyjne i czy można postawić je na równi z umową przedwstępną.

List intencyjny – co to takiego?

List intencyjny to często spotykane narzędzie w świecie biznesu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wstępna deklaracja przyszłych działań – np. podpisania umowy o pracę z danym kandydatem lub wybór danego kontrahenta na dostawcę określonej usługi. W piśmie jasno określona zostaje wola jednej lub obu stron, a sam dokument, podobnie jak wiele innych pism, które znajdują się w aktach firmy, zostaje podpisany przez uczestników rozmowy rekrutacyjnej lub biznesowych negocjacji. 

List intencyjny może mieć formę tradycyjną lub elektroniczną.

Zobacz także: Na czym polega inkluzywność w miejscu pracy?

Kiedy piszemy list intencyjny?

Rozmowa o pracę często kończy się obietnicą telefonu zwrotnego. W niektórych przypadkach – gdy szef firmy jest pod szczególnym wrażeniem danego kandydata – może się ona też zakończyć podpisaniem listu intencyjnego. W ten sposób szef firmy chce wyrazić chęć zatrudnienia potencjalnego pracownika i zachęcić go do podjęcia konkretnych kroków, np. złożenia wypowiedzenia w firmie, która aktualnie go zatrudnia. Wiele osób rezygnuje z pracy dopiero w momencie, gdy otrzyma list intencyjny, choć – jak się okazuje – nie daje on stuprocentowej gwarancji nowej posady i możliwości wykonywania wymarzonego zawodu przyszłości.

Omawiane pismo powstaje też po owocnych negocjacjach handlowych i wyraża wolę nawiązania współpracy między kontrahentami. Nie zawarli oni jeszcze ze sobą umowy, ale chcą dać znać, że perspektywa współpracy jest dla nich więcej niż obiecująca.

Dowiedz się także, czym jest praca nakładcza i w jakich sytuacjach może spotkać Cię potrącenie z wynagrodzenia.

Jakie informacje znajdują się w liście intencyjnym?

List intencyjny nie jest szczegółowo regulowany przez polskie prawo, dlatego też nie ma postaci pisma formalnego. „Obowiązujące” wzory to owoc wieloletniej praktyki handlowej i biznesowej wielu przedsiębiorstw. W takim piśmie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • wspólnie wypracowane postanowienia i zobowiązanie, że będą one stanowiły punkt wyjścia dla przyszłej współpracy;
  • szczegółowy opis warunków współpracy;
  • prośba o potwierdzenie, która może mieć formę osobnego dokumentu lub podpisanej kopii listu;
  • inne istotne ustalenia między stronami.

Czy list intencyjny do czegoś zobowiązuje?

W liście intencyjnym zostaje wyrażona wola nawiązania współpracy, jednak nie jest to w żaden sposób regulowane przez polskie prawo. W praktyce oznacza to, że nie istnieją przepisy uprawniające do jakichkolwiek roszczeń wobec osoby, która nie wywiązała się z ustaleń. 

Przeczytaj również: Jak wygląda praca w ochronie bez kwalifikacji?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy list intencyjny to to samo co umowa przedwstępna?

List intencyjny i umowa przedwstępna to dwa różne dokumenty. Podpisanie umowy przedwstępnej ma przede wszystkim moc prawną, ponieważ jej zawieranie jest regulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. 

Co grozi za zerwanie listu intencyjnego?

Nie ma kary za niewywiązanie się z postanowień listu intencyjnego, ponieważ ma on jedynie wyrazić chęć dalszej współpracy i nie jest w żaden sposób regulowany przez prawo.