Osoby, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową, często zastanawiają się, jakie są najlepiej opłacane zawody. Wybór profesji motywowany wysokością wynagrodzenia nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem. Równie ważne jest zdobycie pracy, która przynosi radość i satysfakcję. Mimo to warto wiedzieć, jakie zajęcie przynosi dobre zarobki. Na tej podstawie można zastanowić się nad rozwojem własnych zainteresowań i połączeniem ich z wykonywaniem dochodowej profesji.

Branża IT, czyli najlepiej opłacane zawody w Polsce i na świecie

Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że na rynku pracy pojawiło się wiele ofert zatrudnienia dla specjalistów z dziedziny informatyki. Mogą oni liczyć na bardzo dobre warunki współpracy, w tym na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Jako że wiele firm zmaga się z niedoborem tego typu fachowców, pracodawcy są gotowi zaproponować naprawdę wysokie pensje. Nic więc dziwnego, że w branży IT znajdują się najlepiej opłacane zawody świata.

Wśród dochodowych profesji przede wszystkim warto wymienić stanowisko programisty (np. front-end developera, back-end developera czy full-stack developera). Oprócz tego najlepiej opłacane zawody w branży informatycznej wykonują architekci Big Data, specjaliści ds. bezpieczeństwa IT oraz analitycy.

Najlepiej opłacane zawody – w jakich branżach poza IT można je znaleźć?

Za najlepiej opłacane zawody w Polsce uznaje się też profesje związane z bankowością i branżą finansową. Specjaliści z tego zakresu, legitymujący się wykształceniem wyższym, a także odpowiednimi umiejętnościami i stosownym doświadczeniem, mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Wśród nich prym wiodą kontrolerzy finansowi, audytorzy wewnętrzni, analitycy, a także osoby zatrudnione na stanowisku głównego księgowego.

Równie dobre wynagrodzenia czekają też na absolwentów studiów prawniczych. Dotyczy to m.in. osób, które obejmują stanowisko starszego prawnika, adwokata lub radcy prawnego. Te zawody wymagają jednak wielu lat doświadczenia. Mimo to, młodsi stażem pracownicy również mogą otrzymać satysfakcjonującą pensję.

Dobrze płatne profesje to także project manager (osoba odpowiedzialna za planowanie i realizację projektów danej firmy) oraz brand manager (pracownik zajmujący się promocją marki). Tego typu zawody można objąć w firmach z wielu różnorodnych branż.

Za jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce uważa się także key account managera. Taka osoba zajmuje się utrzymywaniem kontaktów z najważniejszymi klientami danego przedsiębiorstwa. Jako że jest to stanowisko kierownicze, wymaga ono odpowiedniej wiedzy i umiejętności, a także bogatego doświadczenia zawodowego.

Jakie są najlepiej opłacane zawody dla humanistów?

Humaniści kojarzeni są z wykonywaniem stosunkowo słabo płatnych zawodów. Mimo to, przy odrobinie odpowiedniej motywacji i determinacji również takie osoby mogą znaleźć ciekawe zajęcie, które przyniesie im dobre zarobki.

Wśród najlepiej opłacanych zawodów dla humanistów króluje profesja specjalisty legitymującego się perfekcyjną znajomością języków obcych. Pożądane jest więc ukończenie studiów filologicznych. Należy jednak pamiętać, że filologia angielska może okazać się niewystarczająca. O wiele lepiej postawić więc na naukę mniej popularnych języków, takich jak chiński, arabski czy szwedzki.

Humaniści często mogą też odnaleźć się w branży HR. Ta dziedzina daje duże możliwości rozwoju, a także godziwe zarobki. Za najlepiej opłacany zawód w tym sektorze uważa się stanowisko HR business partnera. Aby objąć tę posadę, oprócz doświadczenia, konieczne jest jednak posiadanie umiejętności związanych z prowadzeniem biznesu.