Technologie, cyfryzacja, rozwiązania mobilne – wszystkie te zjawiska zmieniają sposób w jaki pracujemy i czasem wręcz trudno za tymi zmianami nadążyć. Nagle pojawiają się zupełnie nowe stanowiska i specjalizacje, a inne przechodzą głębokie przeobrażenia. Nieunikniony jest wpływ technologii na nasze miejsca pracy, nie da się też uniknąć pytania: jak działać, aby nie wypaść z obiegu i wciąż doskonale radzić sobie na rynku pracy w przyszłości? Mamy kilka sposobów, które mogą Ci pomóc w dostosowaniu się do wspomnianych zmian:

nie unikaj - poznaj

Jeśli w Twojej specjalizacji pojawiają się nowe rozwiązania, nowe technologie, nie walcz z nimi. Lepiej je poznaj, naucz się ich, przyswój, a następnie zacznij wdrażać w firmie, w której pracujesz. W ten sposób staniesz się ekspertem, liderem zmian, będziesz szkolić swoje koleżanki i swoich kolegów, a Twoje doświadczenie i zaangażowanie na pewno zostanie dostrzeżone przez szefa.

bądź na bieżąco z technologiami

Jeśli Twoja praca nie jest związana z technologiami informatycznymi, nie oznacza to, że technologie nie będą na nią wpływać. Dlatego warto „liznąć” co nieco, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza może się przydać, kiedy technologia dosięgnie także naszego stanowiska pracy. Na szczęście o zdobycie wiedzy i umiejętności jest dziś łatwiej. Nie musi to oznaczać kosztownych kursów, nie brakuje bowiem darmowych kursów, podręczników i poradników w sieci. Na platformie FutureLearn można na przykład nauczyć się projektowania stron internetowych, a w serwisie Alison.com zdobyć umiejętności przydatne w świecie mediów społecznościowych.

zmień swój zakres

Czy możesz jakoś zwiększyć zakres swojej roli w firmie? Czy są takie zadania, które możesz przejąć, aby mieć wpływ także na inne obszary działalności przedsiębiorstwa? To jeden ze sposobów na zdobywanie wiedzy, która może Ci się przydać w przyszłości i wzmocnić Twoją pozycję na rynku pracy. Z drugiej strony może warto pomyśleć o większej specjalizacji – stać się ekspertem od wąskiego wycinka swojej dziedziny. Tu pojawia się ryzyko zaszufladkowania, ale jeśli obszar, na którym chcesz się skupić, jest rozwojowy, to może warto obrać właśnie taką strategię.

czytaj blogi

Blogi to doskonały sposób na to, by być ze wszystkim na bieżąco w czasach, gdy można się pogubić w gąszczu różnych źródeł. Wiedza przekazywana na konferencjach i szkoleniach może się szybko dezaktualizować, szczególnie w dynamicznie rozwijających się branżach, opartych w dużej mierze na technologiach. Blogerzy natomiast trzymają rękę na pulsie. Stwórz zatem listę branżowych blogów, do których warto zaglądać regularnie. Możesz zapisać się na newsletter lub zgodzić się  na otrzymywanie powiadomień o nowych postach.

kochaj się uczyć

Przygotuj się na to, że trzeba się uczyć szybko i stale rozwijać swoją wiedzę. Współcześnie pracownicy muszą być w stanie błyskawicznie przyswajać nowe informacje. Jak to w sobie doskonalić? Dobrym pomysłem jest hobby lub realizacja projektu poza firmą – to doskonały sposób na nauczenie się czegoś nowego, a jednocześnie dogodne środowisko do testowania tej umiejętności, bo – gdy coś nie wyjdzie – nie będzie miało bezpośrednio wpływu na Twoją pracę. W tym pomyśle chodzi o to, aby doskonalić swoją wszechstronność i umiejętność nauki w dynamicznie zmieniających się okolicznościach, bo przecież nigdy nie wiadomo, co może się w życiu przydać.

poszukaj pracy z nami »

Tekst powstał na podstawie artykułu "Top 5 skills you need to survive the changing 21st century workplace", który ukazał się na stronie randstad.com.