Znalezienie nowej pracy to jedno, znalezienie pracy, którą pokochasz, to coś zupełnie innego. Dlatego istotna jest analiza Twoich własnych oczekiwań wobec nowego zawodowego wyzwania, ale też zdobycie jak największej informacji o firmie, w której zamierzasz pracować, aby decyzja o podjęciu zatrudnienia wzbudzała jak najmniej wątpliwości.

co cenisz najbardziej?

Na pierwszy ogień warto sobie wprost powiedzieć, na czym najbardziej Ci zależy. Czy szukasz pracy, w z wyjątkowym pakietem benefitów, czy może cenisz sobie odpowiednią kulturę organizacyjną firmy? Może nad wszystko przedkładasz pensję, a może nie ma dla Ciebie nic ważniejszego niż równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Czegokolwiek byś nie wymienił, będzie to kwestia, w której nie ma dla Ciebie kompromisów. Gdy będziesz więc oceniał oferty pracy, powinieneś zdobyć jak najwięcej informacji, aby móc stwierdzić, czy firma spełnia Twoje kryteria, czy też raczej nie.

Pierwszym krokiem może być witryna internetowa firmy. W zakładce „Kariera” możesz często znaleźć informacje o warunkach zatrudnienia czy oferowanym pakiecie benefitów. Na profilu firmy w mediach społecznościowych łatwo się natomiast przekonać, jaka jest kultura organizacyjna firmy i czy właśnie tu się odnajdziesz.

przyjrzyj się środowisku pracy

To, w jakim typie organizacji, chciałbyś pracować, może okazać się równie istotne. Jak tłumaczy trener komunikacji biznesowej, Clare Wihtmell, może to dotyczyć prostych kwestii – czy jest to środowisko konkurencyjne, czy nastawione na współpracę, ale także spraw bardziej złożonych, na przykład wartości wyznawanych przez członków organizacji lub cech, które musisz posiadać, aby się w niej odnaleźć.

Wspomniane zagadnienia dotyczą kultury organizacyjnej, którą nie zawsze ocenisz na pierwszy rzut oka, ale pod uwagę weź także bardzo praktyczne aspekty, na przykład wielkość firmy. Przyjrzyj się też przyszłym ścieżkom kariery – czy możesz awansować na stanowisku, o które się ubiegasz, czy kolejnych zawodowych wyzwań będziesz musiał szukać już gdzie indzie?

zdobądź opinie z pierwszej ręki

Gdy już prześwietliłeś wszerz i wzdłuż firmę, w której zamierzasz się zatrudnić, czas, by zasięgnąć języka, czyli porozmawiać z ludźmi, którzy pracowali lub pracują w tym miejscu. Często może to być decydujący głos.

Ekspert ds. kariery, Alison Doyle, na łamach portalu The Balance, zachęca poszukujących pracy, aby wykorzystali swoją sieć kontaktów na LinkedInie czy Facebooku i sprawdzili, czy mogą dotrzeć do kogoś, kto ma doświadczenia z pracą w danej firmie. Taka rozmowa pozwoli Ci zdobyć często unikalne informacje o funkcjonowaniu organizacji i ocenić, czy będzie Ci dobrze w tym miejscu.

szukaj pracy odpowiedniej dla Ciebie

Czy jesteś pewien, że szukasz właściwej pracy? Często ludzie nie czują się szczęśliwi na swoim stanowisku, bo okazuje się, że albo nie do końca stanowiska pasują do ich umiejętności, albo zadania w ogóle ich nie wciągają.

Według Tone’a Hoefta, brand managera e-sportu w Riot Games, jeśli inwestujesz swój czas w aplikowanie na stanowisko, do którego nie do końca się nadajesz, fundujesz sobie emocjonalne wypalenie. Jego zdaniem, lepiej jest trzymać się jednej specyficznej profesji i przeglądać zgodne z nią oferty. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas i możesz go poświęcić aplikowaniu na te stanowiska, na których masz szanse na sukces zarówno w procesie rekrutacji, jak i w późniejszej pracy.

Wypisz swoje umiejętności i miej je zawsze przy sobie, gdy przeglądasz oferty – będziesz wiedział, czy na pewno podołasz stawianym wymaganiom i przyszłym zadaniom.

przeegzaminuj rekrutera

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej zwyczajowo jest też czas, gdy możesz zadać swoje pytania rekruterowi. To świetna okazja, abyś to Ty mógł sprawdzić, czy pasujesz do danej firmy.

Adrian Granzella Larssen, publicystka serwisu Muse, ma swój sprawdzony patent na taką weryfikację. Zrób listę swoich cech. Pomyśl o tym, czy szybko podejmujesz decyzje, czy nie spieszysz się z tym? Czy w pracy bardziej konkurujesz, czy współpracujesz? Unikasz ryzyka czy wręcz przeciwnie? W pracy budujesz też kontakty towarzyskie czy raczej skupiasz się wyłącznie na sprawach zawodowych?
Teraz możesz zapytać rekrutera o to, czym cechują się ludzie sukcesu w tej konkretnej firmie, a następnie porównać odpowiedź z Twoją listą. To doskonały sposób, aby sprawdzić, czy pasuje do istniejącego zespołu.

Jak widać, aby znaleźć pracę, którą pokochamy, nie możesz poprzestać na przejrzeniu wymagań i zakresu obowiązków. Struktura organizacyjna, kultura firmy i opinie pracowników to niemniej istotne elementy. Dołóż więc wszelkich starań, aby je sprawdzić i upewnić się, że właśnie to będzie praca, w której poczujesz się szczęśliwym.

sprawdź nasze oferty pracy »

Tekst powstał na podstawie artykułu Eveline Kramers „Top 5 tips to find a job you’ll love” opublikowanego w serwisie Randstad.com.