Coraz więcej osób decyduje się na podejmowanie tzw. nowych zawodów, które są związane z rozwojem Internetu i nowoczesnych technologii. Przykładem tego typu zajęcia jest praca grafika komputerowego.

Kim jest grafik komputerowy i czym się zajmuje?

Grafik komputerowy to osoba, która zajmuje się opracowywaniem różnorodnych elementów wizualnych przy pomocy programów graficznych. Z jednej strony potrzebne są tutaj umiejętności artystyczne, a z drugiej informatyczne. Można wyróżnić następujące typy grafików komputerowych:

  • ilustrator, czyli specjalista przygotowujący rysunki i ilustracje – osoba na takim stanowisku może częściowo tworzyć rysunki techniką tradycyjną (kartka, ołówek), jednak współcześnie zazwyczaj konieczna jest znajomość programów komputerowych. Czasami graficy używają też tabletów graficznych;
  • grafik 3D – jego praca polega na tworzeniu modeli, które później mogą być wykorzystane np. w animacjach, grach komputerowych;
  • projektant interface’ów, czyli osoba, która tworzy strony internetowe z graficznego punktu widzenia – taki specjalista tworzy nie tylko grafiki, lecz często także menu i nawigację strony.

 

Warto zaznaczyć, że grafik zatrudniony w firmie zwykle specjalizuje się w jednym typie zadań. Wolni strzelcy z kolei mogą zajmować się różnego typu zleceniami od klientów.

Jak zostać grafikiem?

Droga do kariery grafika komputerowego powinna opierać się przede wszystkim na samodzielnej pracy i zdobywaniu doświadczenia. Już w szkole średniej warto jak najwięcej uczyć się grafiki komputerowej, a także tworzyć samodzielnie projekty. Można dodatkowo zdecydować się na specjalizację graficzną. Oczywiście jest ona dostępna tylko w wybranych szkołach, np. w liceach plastycznych. Kolejnym krokiem edukacyjnym jest podjęcie studiów na kierunku grafiki komputerowej. Należy jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach wcale nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, aby podjąć pracę na stanowisku grafika. Studia mogą jednak pomóc się rozwinąć, a także umożliwić poznanie innych grafików, podzielić się z nimi doświadczeniami i zdobyć cenne kontakty. Niestety zdaniem wielu osób, które skończyły ten kierunek, studia wyższe zapewniają tylko ogólną teorię i uczą projektów, które w rzeczywistości mogą się okazać nieprzydatne. Właśnie dlatego studia same w sobie wcale nie muszą być przepustką do pracy w zawodzie. Największe znaczenie mają staże i praktyki. W ten sposób można zdobyć doświadczenie praktyczne i wiedzę oraz poznać różnych specjalistów. Warto na początek pokazać swoje portfolio, wykazać się pasją i szerokimi zainteresowaniami. Dobrym rozwiązaniem jest też odbycie kursów grafiki komputerowej, które mogą zastąpić studia lub być dodatkiem do zajęć na uczelni wyższej. Ogromne znaczenie ma również samodzielne rozwijanie swoich umiejętności, a także dokładne zapoznanie się z programami komputerowymi dla grafików i śledzenie nowości na rynku.

Zarobki grafika komputerowego

Wynagrodzenie grafika komputerowego zależy od formy umowy, a także doświadczenia i stażu pracy. Zwykle osoby początkujące zaczynają od kwot niewiele przekraczających pensję minimalną, jednak po kilku latach doświadczenia zarobki często są znacznie wyższe niż średnia krajowa. Warto także zaznaczyć, że wielu grafików pracuje zdalnie. Takie osoby mogą podjąć pracę na umowę o pracę, umowę o dzieło lub stać się wolnymi strzelcami.