W przypadku zajęcia, jakim jest praca w banku, zarobki są zazwyczaj pierwszą kwestią, na którą zwracają uwagę potencjalni pracownicy. Nie bez przyczyny – wynagrodzenia w instytucjach finansowych mogą być naprawdę wysokie. Wiele jednak zależy od posiadanej wiedzy i umiejętności, a także konkretnej posady. Aby objąć naprawdę dobrze płatne stanowisko, trzeba bowiem wykazać się dużym doświadczeniem zawodowym, a także niezwykle rozległymi kompetencjami.

Jak wygląda praca w banku?

Odpowiedź na pytanie, na czym polega praca w banku, nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od pełnionego stanowiska. Podejmując zatrudnienie w instytucji finansowej, można objąć takie posady, jak m.in.:

  • doradca lub opiekun klienta,
  • kasjer bankowy lub walutowy,
  • doradca inwestycyjny lub hipoteczny,
  • analityk kredytowy lub finansowy,
  • kontroler finansowy,
  • dyrektor sprzedaży.

przeczytaj też: kim jest księgowy, czym się zajmuje i jak nim zostać?

Widać wyraźnie, że praca w banku dotyczy nie tylko typowego obsługiwania klientów w okienku. W większości przypadków, obowiązki pracownika związane są jednak z różnego typu operacjami finansowymi. Ze względu na konkretne stanowisko, może to być m.in. pozyskiwanie środków pieniężnych, prowadzenie rachunków bankowych, doradztwo finansowe, realizacja opłat czy ocena opłacalności transakcji.

Praca w banku – wymagania do wykonywania zawodu

Praca w banku wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Aby je zdobyć, warto podjąć studia wyższe z takiego obszaru, jak finanse i rachunkowość, ekonomia czy matematyka. Mimo to, w przypadku niektórych stanowisk, takich jak np. zawód doradcy klienta, wielu pracodawców nie wymaga wykształcenia kierunkowego. Liczy się za to zaangażowanie, umiejętność pracy z ludźmi i dobra znajomość obsługi komputera (zwłaszcza programu Excel). Przydatne jest również wcześniejsze doświadczenie wyniesione z pracy w obsłudze klienta.

W pracy w banku istotny jest także szereg innych kompetencji. Należą do nich przede wszystkim umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, znajomość technik sprzedażowych, komunikatywność i zdolność rozwiązywania problemów oraz komunikatywny język angielski. Ważne są również takie cechy charakteru jak odpowiedzialność, sumienność i cierpliwość.

Czy możliwa jest praca w banku bez doświadczenia?

Choć wielu pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników doświadczenia, czasami znalezienie pracy w banku jest możliwe bez podejmowania wcześniejszego zatrudnienia w instytucjach finansowych. Niektóre placówki oferują bowiem szkolenia wstępne, których celem jest przygotowanie kandydata do pełnienia obowiązków zawodowych.

Chcąc znaleźć pracę w banku bez doświadczenia, należy więc uważnie czytać oferty zatrudnienia – można w nich znaleźć szczegółowe informacje dotyczące wymagań pracodawcy. Dodatkowo, aby zwiększyć swoje szanse, warto przygotować dobre CV, dokładnie podkreślając w nim swoje umiejętności. Można również napisać list motywacyjny do pracy w banku i uargumentować w nim chęć podjęcia zatrudnienia w takiej placówce.

Praca w banku – zarobki na wybranych stanowiskach

W przypadku pracy w banku, zarobki uzależnione są od wielu różnorodnych czynników. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma przede wszystkim rodzaj obejmowanego stanowiska, a także staż pracy i doświadczenie zawodowe. Oprócz tego istotna jest wielkość danej placówki oraz jej lokalizacja.

Mimo to warto znać wysokość średnich pensji, na które mogą liczyć pracownicy banku. Przykładowo, szeregowy kasjer zarabia około 3000 zł brutto, doradca klienta bankowości detalicznej 4000 zł brutto,  analityk kredytowy 9000 zł brutto, doradca klienta  korporacyjnego 14 000 zł brutto, natomiast dyrektor sprzedaży 20 000 zł brutto.