kto to jest Java developer?

 

Sektor IT cały czas podlega prężnemu rozwojowi. Nowe technologie i zagadnienia informatyczne mają coraz większe znaczenie, dlatego trend ten utrzyma się również w przyszłości. Wybór zawodu takiego jak Java developer jest więc dobrym pomysłem. Nie tylko gwarantuje satysfakcjonujące pod względem finansowym zatrudnienie, lecz także stanowi przyszłościowe zajęcie pozwalające na stały rozwój. Jeżeli ma się predyspozycje techniczne i lubi się naukę nowych rzeczy, warto przemyśleć poczynienie kroków kierujących ku wykonywaniu tej profesji. Dobrze przy tym wcześniej dowiedzieć się, co właściwie robi Java developer i w jakich warunkach pracuje.

Java developer jest jednym z programistów. Zgodnie z nazwą tego stanowiska specjalizuje się w kodowaniu w języku Java. W swojej codziennej pracy odpowiada za szereg różnorodnych zagadnień związanych z programowaniem i rozwijaniem tworzonych stron internetowych lub aplikacji. Aby poprawnie i efektywnie wykonywać swoje zadania, musi oczywiście posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności twarde. Ze względu na te wymagania może potem liczyć na naprawdę satysfakcjonującą pensję oraz ciekawe wyzwania, przy których nie ma miejsca na nudę.

Java developer jest przy tym jednym z najpopularniejszych programistów w branży IT. Ze względu na ciągły niedobór specjalistów z tego sektora w połączeniu z szybko rozwijającymi się firmami cały czas może jednak liczyć na wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

Ze względu na charakter języka, z którym pracuje programista Java, najczęściej działa on w obszarze tzw. back-endu, a więc tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka po wejściu na stronę lub aplikację i co jest niedostępne dla zwykłych użytkowników. Aby lepiej zrozumieć charakter jego pracy, warto bliżej przyjrzeć się technologii, którą wykorzystuje specjalista.

Przeczytaj również: Kariera w IT, czyli jak zostać programistą?

sprawdź oferty pracy
1

czym charakteryzuje się język Java?

Język Java jest obiektowym językiem programowania. Powstał już w 1995 roku – od tamtej pory wyszło kilkanaście jego wersji. Technologia ta jest też dalej rozwijana. Cieszy się bardzo dużą popularnością i stanowi jeden z najczęściej stosowanych języków programowania. Wokół niej zgromadzona jest też ogromna społeczność programistów Java, którzy przykładają się do rozwijania do niej różnych dodatków.

Popularność i powszechność języka Java wynika z jego dużej uniwersalności. Technologię tę można wykorzystać do wielu rozmaitych zadań. Bez problemu uruchamia się też na różnorodnych urządzeniach. Najczęściej stosuję się ją w rozwiązaniach z zakresu back-endu, a więc tego, co znajduje się „pod spodem”. Dzięki językowi Java można stworzyć praktycznie każdą stronę, program, grę czy aplikację. Z tego względu używają go zarówno przedsiębiorstwa będące liderami na rynku IT, jak i osoby prywatne, które przygotowują aplikacje w ramach hobby i na własne potrzeby.

Aby zobaczyć, jak szerokie i uniwersalne zastosowanie ma język Java, warto wiedzieć, że wykorzystuje się go m.in. do tworzenia systemów bankowych i giełdowych oraz serwerów ubezpieczalni, które odpowiadają za przetwarzanie i wykonywanie różnorodnych operacji. Ponadto technologia ta stosowana jest w wielu aplikacjach mobilnych. W języku Java napisano także znane na całym świecie platformy VOD (np. Netflix), portale społecznościowe (np. LinkedIn) czy serwisy typu webmail (np. Gmail).

Warto przy tym pamiętać, że nie należy mylić ze sobą języka Java oraz JavaScript. Choć ich nazwy brzmią podobnie, znacząco się od siebie różnią. JavaScript stanowi bowiem język skryptowy. Jest on związany z obszarem front-endu. Innymi słowy, odpowiada za interaktywność aplikacji i stron oraz za to, co widzą użytkownicy (a nie za to, co jest „ukryte”, jak w przypadku języka Java).

Dowiedz się: Kim jest front end developer i jak nim zostać?

956.jpg
956.jpg
2

jak wygląda praca jako Java developer?

Java developer zazwyczaj wykonuje swoje codzienne obowiązki w biurze. W przypadku większych firm jest najczęściej członkiem większego zespołu, który pracuje nad danym produktem. Musi wówczas współpracować z różnymi specjalistami, nie tylko tymi specjalizującymi się w języku Java. Należą do nich chociażby web developerzy, inżynierowie oprogramowania czy wreszcie project managerowie sprawujący pieczę nad projektami. To, z kim kontaktuje się programista Java w codziennej pracy, zależy jednak oczywiście od struktury organizacyjnej, którą przyjęło dane przedsiębiorstwo.

Wiele firm oferuje też Java developerom możliwość pracy hybrydowej lub w 100% zdalnej. To wygodne rozwiązanie, z którego korzysta duża liczba programistów. Daje ono sporą dozę elastyczności i niweluje wiele ograniczeń, np. pozwala bez przeszkód pracować dla firmy znajdującej się na drugim końcu kraju. Kontakt ze współpracownikami utrzymuje się wówczas dzięki narzędziom internetowym.

3

ile zarabia Java developer?

Zarobki w branży IT nigdy nie należą do niskich. Nie inaczej jest z programistą Java. Już na początku kariery może on liczyć na naprawdę atrakcyjne oferty pracy. Należy oczywiście pamiętać, że wysokość pensji pracownika na takim stanowisku związana jest m.in. z jego stażem pracy, wykształceniem, a także wielkością, profilem i lokalizacją przedsiębiorstwa, w którym pracuje. To, ile zarabia Java developer, zależy także od typu podpisanej przez niego umowy, a także poziomu stanowiska, które obejmuje. Dane pokazują, że rynkowa mediana wynagrodzeń utrzymuje się na następującym poziomie:

  • junior Java developer – 6250 zł brutto miesięcznie,
  • mid Java developer – 9650 zł brutto miesięcznie,
  • senior Java developer – 14510 zł brutto miesięcznie.

Oczywiście zarobki mogą być też o wiele wyższe. Najlepiej opłacani starsi specjaliści na stanowisku Java developera zarabiają 17 160 zł brutto i więcej. W ich przypadku nie są rzadkością pensje przekraczające 20 000 zł brutto.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

4

jak zostać junior Java developerem?

Istnieje wiele dróg do wykonywania zawodu Java developera. Oczywistym rozwiązaniem jest kształcenie się na uczelni wyższej na kierunku informatycznym. Studia pozwalają zdobyć szeroką wiedzę i umiejętności. Warto jednak pamiętać, że nauka w ich ramach skupia się na różnych zagadnieniach. Dlatego też myśląc o pracy jako Java developer, trzeba pogłębiać wiedzę na własną rękę, koncentrując się wówczas na kluczowych kompetencjach i informacjach związanych z tym zawodem. Już wtedy warto też tworzyć swoje portfolio. Dzięki niemu łatwiej zdobyć pracę jako junior Java developer bez doświadczenia.

Wielu pracodawców nie wymaga jednak posiadania dyplomu uczelni wyższej. Wśród programistów jest bowiem wielu samouków – najważniejsze są w końcu umiejętności praktyczne. Równie dobrze można zatem uczyć się samodzielnie, np. z książek oraz materiałów dostępnych w Internecie. Po zdobyciu najważniejszych umiejętności najlepiej od razu postarać się o staż w jakiejś firmie.

Popularnym pomysłem jest także odbycie płatnego kursu z języka Java lub wzięcie udziału w bootcampie. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno młode osoby, jak i starsi pracownicy, którzy chcą się przekwalifikować i zacząć przygodę z branżą IT. Dzięki tego typu szkoleniom można zdobyć kompleksową wiedzę i potrzebne kompetencje, jednak trzeba liczyć się z wydatkami rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.