kim jest pracownik produkcji?

 

Pracownik produkcji to osoba, która bierze udział w procesie wytwarzania danego produktu na różnych etapach. Produkt ten może stanowić gotowy obiekt (na przykład kuchenkę mikrofalową) lub część (siedzenie samochodowe). Pracownik produkcyjny odpowiada za obsługę sprzętu w fabryce, wytwarzanie towarów oraz przygotowanie ich do dystrybucji. Ważne, aby wszystkie czynności wykonywać zgodnie z instrukcją, zachowaniem norm oraz zasad BHP.

rola pracownika produkcji

 

Pracownicy produkcji zazwyczaj wykonują swoje zadania w zespołach, składających się z kilku lub nawet kilkudziesięciu osób. To, czym dokładnie będziesz zajmował się jako pracownik produkcji, zależy od danej fabryki. Mogą to być artykuły spożywcze, sprzęty AGD, części samochodowe, zabawki, ubrania, kosmetyki i wiele innych dóbr. Pracownik produkcji odpowiedzialny jest za konkretny etap powstawania produktu, np. polerowanie artykułów szklanych, wykrawanie profili, scalanie ze sobą elementów. Osoba na tym stanowisku dba również o to, by spełniać standardy określone przez wytwórcę. W wytworzonym produkcie musi zgadzać się każdy detal! Często do zadań pracownika produkcji należy przeprowadzenie wstępnego testu działania urządzenia, czasami zajmują się tym osoby na oddzielnych stanowiskach.

sprawdź oferty pracy
1

średnie wynagrodzenie pracownika produkcji

Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana wynagrodzenia pracowników produkcji wynosi około 3430 złotych brutto (źródło: Wynagrodzenia.pl). To oczywiście kwota orientacyjna, zarobki różnicują się w zależności od rodzaju stanowiska, stopnia odpowiedzialności za proces produkcji, stażu pracy w zawodzie, przedsiębiorstwa oraz miejscowości.

benefity dla pracowników produkcji

Jako pracownik produkcji masz szansę na awans, premie, dodatkowo płatną pracę w godzinach nocnych oraz w święta. Duże przedsiębiorstwa oferują:

  • ciepłe posiłki w trakcie przerwy lub dofinansowanie na obiady, 
  • ciepłe i zimne napoje,
  • dofinansowanie dojazdów, 
  • ubrania robocze, sprzęt pomocniczy,
  • korzystne świadczenia socjalne, 
  • dofinansowanie zajęć sportowych, 
  • prywatną opiekę medyczną,
  • bony okolicznościowe. 

 jak zarabiać więcej jako pracownik produkcji?

Jeśli chcesz wykonywać zawód pracownika produkcji na stałe, wówczas lepiej poznasz daną firmę i zorientujesz się w możliwościach zwiększenia swojej wypłaty. Przede wszystkim możesz brać dodatkowe zmiany, postarać się o przeniesienie do innego działu, wykształcić nowe umiejętności zawodowe. Długoterminowi i zaangażowani pracownicy mogą również liczyć na awans.

oferty pracy na produkcji
2

typy pracowników produkcji

Pracownik produkcji to bardzo ogólna nazwa stanowiska. Dokładny zakres obowiązków zależy od danej firmy i dziedziny, którą się zajmuje, a ponadto rangi stanowiska (kadra zarządzająca, pracownicy fizyczni). Pracownik produkcji może być odpowiedzialny na przykład za manualne skręcanie różnych elementów albo dekorowanie wyrobów cukierniczych. Potencjalny zakres obowiązków jest więc bardzo szeroki i zdeterminowany branżą. Poszukując pracy w charakterze pracownika produkcji, możesz spotkać się z ofertami dla różnych fachowców, którymi są:

 

  • brygadzista w dziale produkcji - osoba kierująca innymi pracownikami, 
  • inżynier produkcji - jest odpowiedzialny za kreację oraz rozwój linii produkcyjnych i montażowych, do jego zadań należy usprawnianie procesów,
  • technik produkcji - zajmuje się sprawami technicznymi, prawidłowym działaniem urządzeń oraz testowaniem produktów, 
  • elektronik - specjalista, który instaluje, montuje, konserwuje oraz naprawia urządzenia elektroniczne,
  • operator - osoba na tym stanowisku zajmuje się ustawianiem i obsługą różnych maszyn; do tej grupy należą na przykład operator zautomatyzowanej linii produkcyjnej, ustawiacz maszyny, osoba zajmująca się obsługą urządzeń obróbki cieplnej, urządzeń dźwigowo-transportowych lub wiertarki, 
  • monter - zajmuje się montażem i naprawą maszyn, aparatów i instalacji, 
  • tokarz - w zakresie obowiązków tej osoby znajduje się obróbka metali, 
  • spawacz - zajmuje się trwałym łączeniem metali (ciekawostką jest, że to jeden z najbardziej poszukiwanych i cenionych zawodów w Polsce i za granicą!), 
  • zgrzewacz - jest spawaczem tworzyw sztucznych, 
  • lakiernik - pokrywa powierzchnie obiektów lakierem, 
  • tapicer - naprawia lub wymienia tapicerki,
  • stolarz - specjalizuje się w wytwarzaniu mebli, 
  • pakowacz - zajmuje się pakowaniem i zabezpieczaniem produktów.
Female operator reading from paper. Factory. Tech environment. Asian woman. Primary color red. Secondary colors blue and yellow.
Female operator reading from paper. Factory. Tech environment. Asian woman. Primary color red. Secondary colors blue and yellow.
3

praca jako pracownik produkcji

Pełne skupienie na wykonywanych obowiązkach, skrupulatność, przestrzeganie instrukcji producenta oraz zasad BHP - to bez wątpienia pożądane cechy pracownika produkcyjnego, które zapewnią ci sukces w tym zawodzie. Dokładna lista obowiązków zależy natomiast od stanowiska, kompetencji oraz stażu pracy. Im dłuższy staż, tym większe możliwości awansu, ale też bardziej odpowiedzialne zadania.

Umów się na rozmowę z przedstawicielem Randstad i przekonaj się, że w wybranej lokalizacji czeka na Ciebie wiele wolnych stanowisk!

skontaktuj się z nami
4

wykształcenie i umiejętności

Czy stanowisko pracownika produkcji wymaga specjalistycznego wykształcenia? Nie zawsze. Jeżeli zaczynasz od najniższego szczebla, na przykład pomocnika, wówczas na miejscu zdobędziesz potrzebne kwalifikacje. Zwykle wystarcza wykształcenie zawodowe lub średnie. Mile widziane są jednak wszelkie kursy, szkolenia i uprawnienia (na przykład na suwnice). Wszystko to zwiększają szansę na zdobycie lepiej płatnego stanowiska. Niektóre zawody wymagają umiejętności w określonym fachu, dotyczy to na przykład stolarza, spawacza, mechanika, elektryka. Istotna jest także wiedza z zakresu obsługi komputera, a także BHP, jednak zwykle firmy organizują własne szkolenia w tym zakresie.

znajdź pracę na produkcji
5

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy na produkcji. 

thank you for subscribing to your personalised job alerts.