Zatrudnienie w przemyśle wytwórczym to przyszłościowe zajęcie. Przykładowo, fachowcy z obszaru obróbki skrawania nie tylko mogą liczyć na stabilność pracy, lecz także na ciągły kontakt z nowymi technologiami, który zapewnia im stały rozwój. Atrakcyjnie prezentują się też wynagrodzenia w tej branży. Kwestia tego, ile zarabia operator CNC, jest często powodem, dla którego wiele osób myśli o wykonywaniu tego zawodu. Aby zostać specjalistą od maszyn CNC, należy mieć odpowiednie kwalifikacje.

Kim jest operator CNC?

Operator maszyn CNC to osoba specjalizująca się w obsłudze urządzeń wykorzystywanych w procesie obróbki metali i tworzyw sztucznych. Tego typu sprzęt to przede wszystkim sterowane numerycznie tokarki i frezarki. Zadaniem osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest nadzorowanie ich poprawnego funkcjonowania, kontrolowanie ich stanu technicznego, diagnozowanie pojawiających się problemów oraz przeprowadzanie bieżących prac konserwacyjnych i serwisowych, takich ja, np. sprawdzanie stanu i dolewanie oleju do konkretnych układów, w tym układu hydraulicznego i układu smarowania.

Oprócz tego operator CNC programuje sprzęt do obróbki oraz pracuje nad wyznaczeniem odpowiednich procedur i norm ich działania i wykorzystywania. Jego obowiązkiem jest także właściwa interpretacja specyfikacji i technicznej dokumentacji, co umożliwia mu prawidłowe kontrolowanie całego procesu obrabiania materiałów. Ponadto po jego stronie leży kontrolowanie wykonanych elementów i wprowadzanie ewentualnych korekt. Dodatkowo wśród jego codziennych zadań znajduje się dbałość o czystość i bezpieczeństwo miejsca pracy. Ze względu na tak szeroki zakres obowiązków na tym stanowisku zarobki operatora CNC mogą być naprawdę satysfakcjonujące.

Operator maszyn CNC – jak nim zostać?

Aby pracować jako operator CNC, należy spełnić szereg określonych warunków. Pracodawcy najchętniej zatrudniają na tym stanowisku osoby, które mogą pochwalić się dyplomem ukończenia uczelni wyższej o profilu technicznym. Najważniejsze są jednak konkretne umiejętności związane z obsługą, programowaniem i regulowaniem maszyn CNC. Kompetencje z tego zakresu można zdobyć na specjalnym kursie zawodowym.

Oprócz tego operator CNC powinien wyróżniać się bardzo dobrą obsługą komputera. Istotne są także takie kompetencje, jak: sprawność manualna, dokładność, precyzja oraz zdolność współpracy w zespole.

Ile zarabia operator CNC w Polsce?

Zastanawiając się, ile zarabia operator CNC, należy pamiętać, że wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników, m.in. od lokalizacji oraz wielkości przedsiębiorstwa, w którym zatrudniona jest dana osoba. Istotny jest także zakres obowiązków oraz umiejętności konkretnego pracownika. Należy pamiętać bowiem, że zarobki operatora CNC rosną wraz ze zdobywaniem przez niego doświadczenia i kolejnych kompetencji.

Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku mieści się w przedziale 4000–5000 zł brutto. Duża część pracowników może też liczyć na premie, dzięki którym zarobki operatora CNC rosną.

Ile zarabia operator CNC za granicą?

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia operator CNC w Niemczech lub w innych krajach europejskich. W przeliczeniu wynagrodzenie za granicą jest wyższe niż w Polsce, ponieważ wypłacane jest w euro. Osoby, które mogą pochwalić się międzynarodowym certyfikatem potwierdzającym umiejętność obsługi maszyn CNC, dostają średnio 2000 euro netto miesięcznie. Doświadczeni pracownicy mogą też liczyć na szybki awans, wraz z którym rosną ich zarobki.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy na stanowisku operatora CNC. Wyszukaj swoją nową pracę, pełną korzyści. 

Zobacz nowe oferty, które czekają właśnie na Ciebie: