kto to jest operator CNC?

 

Obróbka skrawaniem różnego typu materiałów przy zastosowaniu maszyn CNC zajmuje ważną pozycję w przemyśle produkcyjnym. Branża ta cały czas dynamicznie się rozwija i jest uważana za bardzo przyszłościową. W związku z tym na rynku pracy widoczne jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Operator CNC nie powinien więc mieć większych trudności ze znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. Musi jednak odznaczać się odpowiednimi kwalifikacjami oraz predyspozycjami. Przed rozpoczęciem drogi do wykonywania tego zawodu warto wiedzieć, jakie warunki pracy są związane z obsługą obrabiarek CNC.

Operator CNC to pracownik, który odpowiada za obsługę specjalnych maszyn (tzw. obrabiarek) służących do obróbki metali oraz różnego typu tworzyw sztucznych. Pracuje on ze sprzętem sterowanym numerycznie. Tego typu urządzeń używa się m.in. w produkcji przemysłowej. Mogą one być wykorzystywane, np. do szlifowania, frezowania, wiercenia, toczenia, wycinania itp. Pozwalają tym samym na tworzenie prototypów, części lub całych elementów oraz ułatwiają produkcję seryjną na masową skalę.

Obsługa maszyn CNC wymaga od pracownika odpowiedniej wiedzy i kompetencji. Niezbędne kwalifikacje można zdobyć podczas dedykowanych kursów i szkoleń zawodowych. Dzięki nim zyskuje się umiejętność obsługi nawet złożonych, elektronicznych robotów.

Czym charakteryzują się obrabiarki CNC?

 

Obrabiarki CNC (skrót od angielskiego Computerized Numerical Control) to maszyny, które, zgodnie ze swoją zagraniczną nazwą, są sterowane numerycznie. Należą do nich różnego typu frezarki, tokarki, wytaczarki, szlifierki, elektrodrążarki oraz inne elektroniczne narzędzia. Posiadają one specjalny system sterujący, który jest wyposażony w mikrokomputer pozwalający odpowiednio zaprogramować całą pracę.

Dzięki zaawansowanej technologii obrabiarki CNC pozwalają niezwykle precyzyjnie wycinać nawet drobne elementy z takich materiałów jak metal czy tworzywa sztuczne. Maszyny mają zamknięty układ zwrotny, który sprawia, że ich elementy po wykonaniu danej pracy wracają do swojego początkowego położenia. To właśnie taka zapętlona i automatyczna regulacja programowa umożliwia dokładne wycinanie oraz zachowanie powtarzalności podczas produkcji.

Maszyny CNC wyposażone są także w różnorodne czujniki. Dzięki nim można wyeliminować wiele błędów produkcyjnych. Pozytywnie wpływa to na tempo oraz efektywność pracy.

Mimo że obrabiarki CNC są sprzętem zautomatyzowanym, wciąż muszą być obsługiwane przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Konieczne jest przede wszystkim bieżące kontrolowanie działania sprzętu. Należy go też odpowiednio zaprogramować. Proces ten sprowadza się do wprowadzania informacji i poleceń związanych z zakresem wykonywanych zadań oraz ostatecznym wyglądem wycinanej części.

praca jako operator cnc
1

jaki zakres obowiązków ma operator maszyn CNC?

Operator CNC ma przed sobą wiele zróżnicowanych zadań. Ostateczny zakres jego obowiązków zależy oczywiście od przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. Najczęściej jednak odpowiada za takie kwestie jak m.in.:

 • kompleksowe obsługiwanie specjalistycznych obrabiarek CNC,
 • konfigurowanie i ustawianie parametrów obrabiarek CNC i dodatkowych akcesoriów stosowanych podczas pracy przy danym projekcie,
 • wprowadzanie korekt w ustawieniach,
 • dobieranie odpowiednich materiałów i tworzyw przeznaczonych do obróbki, a także narzędzi do przeprowadzania prac,
 • dbałość o wysoką jakość wytwarzanych elementów (w tym sprawdzanie, czy są zgodne z dokumentacją techniczną i specyfikacją),
 • ocenianie stopnia eksploatacji używanych maszyn,
 • monitorowanie poprawnego funkcjonowania sprzętu,
 • wykonywanie diagnostyki i badań technicznych oraz zgłaszanie ewentualnych nieprawidłowości i usterek,
 • przeprowadzanie prac konserwacyjnych,
 • wykonywanie drobnych prac serwisowych,
 • dbałość o czystość maszyn CNC oraz miejsca wykonywania obowiązków zawodowych,
 • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wynikających z przepisów BHP,
 • wypełnianie założonych norm produkcyjnych,
 • uczestnictwo w bieżących szkoleniach.

Jak widać, operator CNC zajmuje się całokształtem działań dotyczących obróbki metali i sztucznych materiałów. Powyższy zakres obowiązków stanowi najbardziej kompleksowe podejście do tego zawodu. W praktyce, w zależności od umiejętności i doświadczenia konkretnego pracownika, może być on jednak mniejszy i skupiać się przede wszystkim na codziennej obsłudze sprzętu. Z drugiej strony warto również pamiętać, że czasami operator maszyn CNC odpowiada także za ich programowanie. Często jednak tego typu zadanie jest przeznaczone dla pracownika wyższego szczebla, czyli programisty CNC.

sprawdź aktualne oferty
2

jak wygląda praca jako operator CNC?

Operator maszyny CNC wykonuje swoje codzienne obowiązki w warsztacie lub na hali zakładu produkcyjnego. Jest to praca fizyczna, która wymaga dobrej kondycji i odpowiedniej wytrzymałości. Wiąże się bowiem z koniecznością stania przez długi czas, a także podnoszenia i przenoszenia różnych przedmiotów. Ze względu na możliwość obciążenia fizycznego na taki zawód częściej decydują się mężczyźni. Kobiety również mogą jednak wybrać taką ścieżkę kariery. Dotyczy to zarówno zawodu frezera CNC, jak i tokarza CNC.

3

kto może zostać operatorem maszyny CNC?

Osoby, które zastanawiają się, jak zostać operatorem CNC, muszą pamiętać o kilku kwestiach. Na początek warto zwrócić uwagę na odpowiednie wykształcenie. Pracodawcy od kandydatów na to stanowisko wymagają legitymowania się przynajmniej dyplomem ukończenia szkoły branżowej lub średniej, najlepiej o profilu technicznym. W niektórych przypadkach mogą też wymagać odbycia studiów z zakresu automatyki i robotyki lub mechaniki i budowy maszyn. Najczęściej dotyczy to jednak stanowisk wyższego szczebla. Standardowy operator maszyn CNC nie musi więc zazwyczaj mieć wykształcenia wyższego.

Warto wiedzieć: Umiejętności w CV – co wpisać do życiorysu, by przykuć uwagę pracodawcy?

Pracodawcy doceniają również doświadczenie zawodowe z zakresu obsługi maszyn CNC. Ono również nie jest jednak warunkiem koniecznym do podjęcia pracy. Wiele firm jest gotowych przyjąć początkujące osoby i przeszkolić je pod kątem wykonywania konkretnych zadań. Wciąż jednak mile widziane jest jakiekolwiek doświadczenie związane, np. z pracą na produkcji.

W zawodzie operatora maszyn CNC najważniejsze są odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Aby je zdobyć, warto odbyć specjalny kurs przygotowujący do pracy na takim stanowisku.

aplikuj o pracę
4

ile zarabia operator CNC?

Kwestia tego, ile zarabia operator maszyn CNC, zależy od wielu rzeczy. Wpływ na to ma oczywiście rodzaj i wielkość przedsiębiorstwa, miejsce, w którym znajduje się firma oraz ogólna sytuacja na rynku pracy w danym regionie. Niemniej istotne są umiejętności i kwalifikacje danego pracownika oraz jego poprzednie doświadczenia zawodowe.

Według danych mediana wynagrodzeń operatorów CNC na stanowisku juniorskim wynosi 4340 zł brutto miesięcznie. W przypadku regularnych specjalistów widoczny jest lekki wzrost – utrzymuje się ona wówczas na poziomie 4840 zł brutto w skali miesiąca. Operatorzy CNC zajmujący posadę seniorską mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia. Ich rynkowa mediana to 5360 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że najlepsi pracownicy uznanych firm mają szansę zarobić o wiele więcej. W ich przypadku średnie pensje wynoszą 6360 zł brutto i więcej.

Zobacz także: Operator maszyn CNC – zarobki, wymagania, obowiązki

A ile zarabia operator CNC za granicą? W krajach zachodnich wynagrodzenia są odpowiednio wyższe. W skali miesiąca mogą osiągnąć poziom 2000 euro netto lub więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

Dodatkowe świadczenia dla pracowników

Poza satysfakcjonującą pensją operator frezarek CNC, tokarek lub innego sprzętu sterowanego numerycznie często otrzymuje też świadczenia w postaci benefitów pozapłacowych. Najczęściej pracodawcy oferują takie udogodnienia jak dodatkowa opieka zdrowotna (prywatna), ubezpieczenie na życie, bony żywnościowe, bogaty pakiet socjalny oraz karta sportowa. Wiele przedsiębiorstw jest także gotowych zainwestować w swoich pracowników, dlatego zapewnia im programy rozwojowe oraz możliwość odbycia darmowych szkoleń.

Zobacz także: Świadczenia pracownicze w pracy tymczasowej

thank you for subscribing to your personalised job alerts.