Firmy w swoich działaniach najczęściej skupiają się na tym, w jaki sposób skutecznie przyciągnąć kandydata, a następnie - już po jego zatrudnieniu - jak go utrzymać w organizacji, budując jego zaangażowanie i dbając o rozwój. Na drugim biegunie aktywności podejmowanych przez pracodawców wobec pracowników znajduje się jednak dużo mniej przyjemny aspekt - rozstanie z pracownikiem. Jest ono tym trudniejsze, im dłużej pracownik stanowił integralną część danej organizacji oraz swoim zaangażowaniem w wykonywaną pracę współtworzył dany zespół. W dalszym ciągu organizacje zdecydowanie zbyt rzadko podejmują odpowiednie kroki, by taka osoba, w tym trudnym dla siebie momencie, czuła wsparcie swojego wieloletniego pracodawcy. Tymczasem to, w jaki sposób rozstajemy się z pracownikami, jest elementem budowania marki pracodawcy. Rozstanie z wieloletnim specjalistą może negatywnie wpłynąć na pozostałych członków zespołu, obniżając ich efektywność i osłabiając jednocześnie wizerunek firmy. Możemy jednak tego uniknąć decydując się na objęcie zwalnianego pracownika programem outplacementowym. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą i dlaczego warto wdrożyć to rozwiązanie?

friends

jak ułatwić pracownikom i firmie przejście przez proces redukcji zatrudnienia i zmiany organizacyjne?

pobierz infografikę
czym jest outplacement
czym jest outplacement

co to jest outplacement?

Outplacement to system zwolnień monitorowanych. Program, mający na celu pomóc zwalnianym pracownikom wejść na rynek pracy. Outplacementem obejmowane są zarówno pojedyncze osoby (outplacementem indywidualnym), jak i grupy pracowników (wówczas mówimy o outplacemencie grupowym). Wypowiedzenie umowy o pracę, to zawsze trudna sytuacja, szczególnie dla osób, które spędziły w jednej organizacji wiele lat. U zwalnianych pracowników często można zaobserwować problemy z akceptacją zaistniałej sytuacji, co może powodować u nich poczucie niesprawiedliwości, złość, frustrację, przeradzającą się następnie w zniechęcenie i brak motywacji do podjęcia jakichkolwiek działań. Finalnie może to doprowadzić do tego, że zwalniana osoba nie potrafi się zmobilizować do podjęcia aktywności, które pomogą jej znaleźć nowe miejsce zatrudnienia, zarówno ze względu na brak wiedzy i umiejętności w tym zakresie, jak i brak wystarczających chęci i wsparcia ze strony innych. Dzięki outplacementowi zwalniany pracownik zyskuje pomoc w zaakceptowaniu zmiany, wsparcie w radzeniu sobie z emocjami oraz przygotowanie merytoryczne i praktyczne, dzięki któremu będzie odpowiednio przygotowany do poszukiwania nowego zatrudnienia na rynku pracy.

outplacement w praktyce — jakie daje korzyści?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że korzyści z programów outplacementowych dotyczą przede wszystkim pracowników nimi objętych. Jednak, tak jak wspomniałam wcześniej, outplacement może przynieść wymierne korzyści firmie, która daje swoim pracownikom możliwość skorzystania z programu.

lepsza motywacja pracownika do pracy 

Wręczając wypowiedzenie wieloletniemu pracownikowi, trzeba liczyć się z tym, że jego motywacja w ostatnich tygodniach pracy będzie bardzo niska, a zadania, które pozostały mu do dokończenia będą wykonywane dużo mniej efektywnie. Tymczasem dając mu wsparcie w poszukiwaniu nowego zatrudnienia - możesz utrzymać jego zaangażowanie na wyższym poziomie, co zaowocuje większą efektywnością. 

Outplacement pozwala zadbać nie tylko o efektywność tego konkretnego pracownika, lecz także pozostałych osób zatrudnionych w firmie. Długoletni specjalista może być przez wielu postrzegany jako autorytet, często kieruje pracą zespołu. Jak na zwolnienie swojego menedżera zareagują jego podwładni? Prawdopodobnie sami mogą zacząć się zastanawiać nad swoją przyszłością zawodową w tej organizacji. Ta sytuacja może również zachwiać ich poczuciem bezpieczeństwa, co może wpływać na obniżenie ich motywacji do pracy. Jeżeli natomiast widzą, że organizacja wspiera ich przełożonego w tej trudnej sytuacji pomagając w znalezieniu nowego miejsca zatrudnienia, to zmniejsza się ich poczucie niepewności. Osoby, które zostają w firmie wiedzą, że w przypadku kolejnych zwolnień mogą liczyć na pomoc i wsparcie pracodawcy, co będzie się przekładało na jakość wykonywanych przez nich zadań.

dobra atmosfera i marka pracodawcy

Bardzo istotną rolę w outplacemencie jest jego komunikowanie. Zadbajmy, by pracownicy mieli świadomość, że zwalniana osoba ma możliwość uczestniczenia w programie outplacementowym - jeżeli tylko wyrazi taką chęć. W ten sposób, nawet w tej trudnej sytuacji, budujemy morale zespołu i dbamy o atmosferę. Atmosferę, która zgodnie z badaniem Randstad Employer Brand Research jest jednym z trzech najbardziej pożądanych aspektów zatrudnienia. Atmosfera to nie tylko czas spędzony w firmie, ale także sposób, w jaki organizacja rozstaje się z pracownikami. 

dobre relacje z pracownikami 

Co więcej, nigdy nie wiesz, kiedy Twoje drogi z byłym pracownikiem mogą znowu się przeciąć. Być może niedługo po rozstaniu z Twoją firmą zwolniony pracownik dołączy do organizacji, która mogłaby zostać Twoim kontrahentem. Sposób, w jaki Wasze zawodowe drogi się rozeszły może zadecydować o tym, czy zarekomenduje Twoje przedsiębiorstwo jako partnera biznesowego w nowej firmie. Biorąc pod uwagę to, że outplacement dotyczy również stanowisk menedżerskich wyższego szczebla jego zdanie może okazać się kluczowe.

Outplacement to jeden z wielu elementów, który wpływa na wizerunek firmy jako pracodawcy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci stać się pracodawcą z wyboru, skontaktuj się z nami:

skontaktuj się z nami
o autorze
Magdalena Skowrońska
Magdalena Skowrońska

Magdalena Skowrońska

hr consultancy advisor w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się