Według globalnego badania Randstad Employer Brand Research w 2021 roku, branża IT jest drugą najbardziej atrakcyjną branżą w oczach pracowników. IT było również najbardziej atrakcyjnym sektorem w 2020 roku. Od tego czasu zmieniło się jednak postrzeganie przez respondentów tej branży.

W zeszłym roku ankietowani za najbardziej atrakcyjną uznali pracę z najnowszymi technologiami, którą oferuje ten sektor. W tym roku respondenci wskazywali na kondycję finansową, która wpływa na poczucie bezpieczeństwa pracowników, tym samym zwiększając atrakcyjność pracy w tej branży. Zmiany w naszym życiu i pracy napędzają rosnący popyt na technologię cyfrową i otaczające ją innowacje, dlatego atrakcyjność IT nadal będzie rosnąć.

Atrakcyjność sektora IT to dobra wiadomość dla rekrutacji w dłuższej perspektywie. Jest to branża, w której coraz więcej najlepszych absolwentów chce robić karierę. Ale na razie zapotrzebowanie na talenty nadal przewyższa podaż.

W skali globalnej inżynieria jest w pewnym stopniu za IT pod względem atrakcyjności, chociaż w Ameryce Północnej te dwa sektory są praktycznie na równi. Podobnie jak w przypadku IT, w inżynierii jest znacznie więcej wakatów niż dostępnych talentów, zwłaszcza tam, gdzie zacierają się granice między tymi dwoma sektorami, takimi jak robotyka i sztuczna inteligencja.

priorytety działania

Co zatem wyróżnia idealnego i najbardziej atrakcyjnego pracodawcę? Wynagrodzenie jest oczywiście kluczowe. Z ostatniego krajowego badania Randstad Employer Brand wynika, że oczekiwania finansowe Polaków nie słabną. Znaczenie tego czynnika z roku na rok rośnie i tym samym wciąż umacnia swoją pozycję w rankingu najbardziej pożądanych aspektów zatrudnienia. 

Jednak wynagrodzenie to nie jedyny czynnik, wpływający na wizerunek marki pracodawcy. Na podstawie wyników badań IT i inżynierii oraz naszej współpracy z firmami z tego sektora możemy wyróżnić cztery priorytety przyciągania i zatrzymywania talentów:

1. wzmocnij równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

Pandemia COVID-19 skłoniła pracowników do myślenia o tym, co naprawdę jest dla nich ważne. W rezultacie znacznie wzrosło znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Wśród menedżerów IT jest to główny powód wyboru pracodawcy. Dla informatyków i inżynierów równowaga między pracą a życiem prywatnym jest tuż za atrakcyjnym wynagrodzeniem i benefitami.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to coś więcej niż elastyczny czas pracy. Firmy, które to rozumieją, dają pracownikom większą autonomię w zakresie sposobu, w jaki osiągają swoje cele.

Randstad_Atlanta-Kloubert-04-17_104.jpg
Randstad_Atlanta-Kloubert-04-17_104.jpg

2. wspieraj dobre samopoczucie

Wyniki pokazują, w jakim stopniu lojalność wobec pracodawców zależy od tego, jak pracownicy czuli się wspierani podczas niepewnej sytuacji w latach 2020 i 2021. Wygląda na to, że większość organizacji IT i inżynieryjnych właściwie podeszło do sposobu komunikacji i działania w tym okresie – 70% pracowników w tych sektorach czują się bardziej lojalni wobec swoich pracodawców w wyniku wsparcia, jakie otrzymali podczas pandemii.

Obostrzenia i poczucie izolacji wynikające z konieczności pracy z domu przez wiele miesięcy wywarły silny wpływ na pracowników. Obecnie wiele osób zmaga się z przejściem na hybrydową pracę zdalną i powrotem do miejsc pracy. Podkreśla to znaczenie zaangażowania, wsparcia dla dobrostanu i gotowości do reagowania na obawy. Ten rodzaj opieki i wsparcia dowodzi Twoich wartości, kultury i umiejętności dbania o pracowników, co bezpośrednio wpłynie na Twoją markę pracodawcy.

3. pomóż swoim ludziom w dalszej karierze

Rozwój kariery jest bardzo ważny dla osób zajmujących się IT i inżynierią. Ciągła potrzeba aktualizowania umiejętności i poszukiwania nowych doświadczeń odzwierciedla tempo innowacji i zmian w sektorze IT i inżynierii. Firmy, które świadomie myślą o przyszłości budują te możliwości rozwoju zawodowego w atrakcyjną propozycję dla pracowników.

4. wzmocnij swój cel

Globalne badania sugerują, że osoby pracujące w IT i inżynierii koncentrują się głównie na aspektach swojej pracy, które wywierają na nich bezpośredni wpływ, takich jak wynagrodzenie lub równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Czynniki, takie jak różnorodność i integracja i zrównoważony rozwój, znajdują się niżej na liście priorytetów przy wyborze pracodawcy.

Ale to nie znaczy, że te ostatnie czynniki nie są ważne dla zarządzania talentami w perspektywie średnio- i długoterminowej. W oczywistym przypadku, przyciągnięcie większej liczby kobiet do IT i inżynierii ma kluczowe znaczenie dla poszerzenia puli talentów, rozwiązywania problemów z niedoborami umiejętności i wprowadzania świeżych pomysłów do sektora. Z kolei skupienie się na zrównoważonym rozwoju może wzmocnić Twoją markę pracodawcy, której atrakcyjność jest istotna dla pracowników IT i inżynierów.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, czego chcą talenty ITC i inżynierów oraz jak je przyciągnąć, pobierz globalny raport Randstad Employer Brand Research w zakresie IT i zawodów inżynierskich.

o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się