Rozmowy kwalifikacyjne zakończone. Pora podjąć decyzję, kogo chcesz zaprosić do swojego zespołu. Duża liczba kandydatów nie zawsze oznacza, że wybór będzie łatwiejszy, zwłaszcza jeżeli w profil kandydata wpisuje się kilka osób. Może się także okazać, że oczarowany konkretną cechą przyszłego pracownika nie dostrzeżesz innych, ważnych dla Ciebie umiejętności i kompetencji.

odrzuć intuicję

Wyniki badań wykazały, iż intuicja nie zapewnia żadnej wiarygodności w procesie rekrutacji, a często zniekształca prawdziwy obraz kandydata. Obiektywizm, który zachowałeś podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinien towarzyszyć Ci także podczas wyboru kandydata. Na początku całego procesu stworzyłeś profil kandydata, który teraz pomoże Ci dokonać wstępnej selekcji.

przeprowadź wstępną selekcję

Jeśli do wspomnianego profilu kompetencyjnie pasuje kilku kandydatów, oznacza to, że wraz ze swoim zespołem wykonaliście bardzo dobrą pracę i właśnie zaczynacie zbierać tego owoce. Wybieracie spośród kandydatów, którzy spełniają przyjęte przez Was kryteria. Dokonajcie wstępnej selekcji, koncentrując się w kolejnym etapie na kilku osobach. Mniejsza liczba kandydatów, to większa szansa na bardziej precyzyjną ocenę.

Wskazówki dotyczące rekrutacji IT
Wskazówki dotyczące rekrutacji IT

przeanalizuj profil kandydata

Porównaj wcześniej stworzony opis stanowiska i profil kandydata z obrazem osób, które wybrałeś we wstępnej selekcji. Odpowiedz sobie na pytanie, jakich umiejętności oraz kompetencji przede wszystkim wymagasz od swojego przyszłego pracownika, a które są jego dodatkowymi atutami. Oceń czego będzie potrzebować, aby poradzić sobie w codziennych obowiązkach, a czego będzie musiał się nauczyć. Dzięki temu łatwiej dostrzeżesz, który z kandydatów ma największy potencjał.

pozwól kandydatom się wykazać

Wciąż zastanawiasz się nad tym, którego kandydata wybrać? Daj im szansę się wykazać, poprzez powierzenie do wykonania konkretnego zadania, związanego z przyszłym stanowiskiem. Dzięki temu zweryfikujesz ich umiejętności. Przekonasz się również, który z kandydatów jest bardziej kreatywny, odpowiada Twoim oczekiwaniom pod względem metod i technik pracy, wykonuje zadania dokładniej, z większym zaangażowaniem, lepiej radzi sobie ze stresem i jest bardziej ambitny. Z kolei przeprowadzenie z kandydatami analizy wyników zadania sprawi, że poznasz ich sposób myślenia.

skorzystaj z pomocy osoby z zewnątrz

Pomoc osoby z zewnątrz może okazać się bardzo wartościowa. Przyjęcie przez nią innej perspektywy sprawia, że może ona dostrzec w kandydacie coś, co umknęło Twojej uwadze. Przydatne może być także wspólne stworzenie oraz przeprowadzenie testów pod względem konkretnych umiejętności i kompetencji. Wybór odpowiedniego kandydata nie jest prosty, za to niezwykle ważny, ponieważ to od niego zależą dalsze losy Twojej firmy. Jeśli nie jesteś przekonany, co do decyzji rozważ wydłużenie procesu rekrutacji. Raz jeszcze dokładnie przeanalizuj notatki z rozmów kwalifikacyjnych, wykonaj dodatkowe testy kompetencji, skorzystaj z pomocy osoby z zewnątrz, zyskaj pewność, że wybrałeś właściwą osobę na konkretne stanowisko.

Pobierz nasz poradnik i dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na skuteczną rekrutację

o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się