Jeżeli rotacje pracowników w Twojej firmie są niepokojące, powinieneś rozpocząć zmiany od poznania przyczyny problemu. Musisz być wobec siebie krytyczny, a także  otwarty na uwagi innych. Może warto przeprowadzić anonimową ankietę, która pomoże Ci spojrzeć na warunki pracy w Twojej firmie oczami zespołu? Nie lekceważ niezadowolonych pracowników, którzy jeszcze wciąż z Tobą są. 

Pokaż im, że są dla Ciebie i Twojej firmy ważni, nie chcesz ich stracić i jesteś gotowy na zmiany. Jak wynika z poprzednich edycji "Monitora Rynku Pracy", projektu badawczego Randstad Polska, do dużego zadowolenia ze swojej pracy przyznało się 18% pracowników, a raczej zadowolonych jest 53% respondentów, w sumie aż 71% osób jest zadowolonych ze swojej pracy. To dobry wynik.

staffing - three people one in the front in various color combinations. Please use the background color as indicated in the file name.

7 wskazówek aby zatrzymać pracowników

pobierz

Z tego samego raportu wynika również, iż zmianę pracy w najbliższych 6 miesiącach planuje 24% badanych. Rotacja pracowników nie jest niczym nowym i zaskakującym, często nawet nie można uznać tego zjawiska za niepokojące. Ludzie odchodzą, zmieniają pracę, przechodzą na emeryturę, przychodzą nowi. Jest taki moment, kiedy należy zahamować machinę rotacji, która nabiera zawrotnego tempa. Jeśli rotacje w zespole wymykają Ci się spod kontroli, upewnij się, jaka jest tego przyczyna. Przeprowadź ankietę wśród swoich pracowników, poznaj źródło problemu.

Aby móc zapobiegać, trzeba poznać przyczynę. Według "Monitora Rynku Pracy" głównym powodem zmiany pracy podawanym najczęściej przez respondentów była chęć rozwoju. Oznacza to, że pracodawca nie zapewnia odpowiednich warunków do szkolenia i nabywania nowych doświadczeń. Badani zwrócili ponadto uwagę na wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy – konkurencja najprawdopodobniej zaproponowała lepsze warunki zatrudnienia. Trzecim istotnym powodem jest korzystniejsza forma zatrudnienia, pracownik coraz częściej wymaga zatrudnienie na umowę o pracę.

zapobiegaj rotacjom pracowników
zapobiegaj rotacjom pracowników

nikt nie chce stać w miejscu – zaaranżuj przestrzeń do rozwoju

Skoncentrujmy się zatem na pierwszym, najczęściej wymienianym przez badanych powodzie zmiany pracy. Według nowych modeli kształcenia koncepcja statycznej kariery zawodowej jest wyraźnie podważana. Przeciętnie każdy człowiek pracuje do 65-70 roku życia. Nikt nie chciałby przez tak długi czas stać w miejscu, mieć poczucie, że tak już będzie zawsze. Nawet najwięksi entuzjaści statycznej codzienności na pewnym etapie swojego życia zadadzą sobie pytanie – dlaczego wciąż jestem w tym samym miejscu, co 10 lat temu?

Zarówno Ty, jak też Twoi pracownicy mają swoje cele zawodowe, które chcecie w swoim życiu zrealizować. Nie stanie się to tu i teraz, a potrzebna jest ciężka praca, czas, doświadczenie i oczywiście możliwości rozwoju. Jako pracodawca nie tylko zatrudniasz, kontrolujesz i wypłacasz wynagrodzenie. Jesteś odpowiedzialny za naukę swojego zespołu. Musisz uświadomić sobie, iż inwestycja w szkolenia jest równocześnie inwestycją w Twoją firmę. Pracownicy nabywają nowe umiejętności, kompetencje, uczą się i kształcą, rozwijają się i tym samym napędzają rozwój Twojej firmy.

wynagrodzenie satysfakcjonujące dla pracownika

„Na początku najniższa krajowa, a po pół roku obiecujemy podwyżkę” – co obiecujesz kandydatom podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy dotrzymujesz słowa i spełniasz obietnice? Wiesz, że wynagrodzenie jest jednym z ważniejszych kryteriów, które pomagają podjąć poszukującym pracy decyzję o wysłaniu CV do konkretnej firmy. Nie jest inaczej także później, kiedy zostają przyjęci do firmy i pracuje rok, dwa lata, trzy…

Jak dużo wysiłku pracownik wkłada w pracę, abyście Ty i Twoja firma mogli osiągać tak dużo? Powinieneś wycenić nie tylko pracę zespołu, ale przede wszystkim jego zaangażowanie i efekt końcowy. Podobnie jak w przypadku rozwoju, nikt nie chce stać w miejscu, docenia się pracowników oddanych, lojalnych, którzy już dłuższy czas są z Tobą i pracują na Wasz wspólny sukces. W przeciwnym razie konkurencja „przechwyci” już doświadczonego pracownika. Nie zawsze jednak nagroda musi oznaczać podwyżkę. Istnieje wiele benefitów pozapłacowych, które mogą nawet ucieszyć bardziej. Możesz zaproponować pracownikom pracę zdalną, karnet na siłownię, imprezy firmowe czy wyjazdy integracyjne.

stabilność – każdy do niej dąży

O ile praca na umowę o dzieło na studiach jest doskonałym sposobem na zdobycie doświadczenia bez konieczności rezygnacji bądź zaniedbania studiów, o tyle kiedy już rozpoczynamy karierę zawodową, nie jest to opcja najlepsza i najkorzystniejsza z punktu widzenia pracownika. Powody, dla których umowa cywilnoprawna nie należy do mile widzianych w warunkach pracy, są Ci bardzo dobrze znane. Przede wszystkim nie zapewnia stabilności, pracownik nie ma pewności, że będzie pracował na tym konkretnym stanowisku i w tej firmie przez najbliższe kilka lat, jak również nie zawsze ma stałe wynagrodzenie. Oprócz tego jest pozbawiony wielu świadczeń, a także nie są od niego odprowadzane składki ZUS, za co oczywiście zapłaci w momencie przejścia na emeryturę. Ponadto nie przysługuje mu płatny urlop. Dla młodych kobiet ogromną wadą pracy na umowę cywilnoprawną jest brak zasiłku macierzyńskiego. Problemy nierzadko pojawiają się w przypadku choroby.

Takiej niestabilności, opiewającej w bardzo duże nieudogodnienia, pracownicy już nie chcą. Stawiają wymagania, które nie spełnione skutkują odejściem. Korzystniejsza forma zatrudnienia u innego pracodawcy to trzeci powód zmiany pracy. To jednak nie tylko umowa o pracę, ale też wspomniane wcześniej benefity, godziny pracy czy też inne udogodnienia np. raz w tygodniu możliwość pracy w domu.

bądź partnerem swoich pracowników

„Mój szef okazał się człowiekiem” – nierzadko słyszy się te słowa, kiedy w pracy wydarzyło się coś zaskakującego. Pozwoliłeś wcześniej wyjść z pracy? Zaprosiłeś na kawę? Przyznał kilka dni urlopu lub po prostu uśmiechnąłeś się serdecznie na dzień dobry? W każdej firmie jest pewnego rodzaju hierarchia, czasem bardziej, innym razem mniej dostrzegalna, ale ktoś zawsze pod kogoś innego podlega i z założenia musi się mu podporządkować. Ważne jest jednak, aby w wyścigu po sukces i pozycję nie zatracić ludzkich uczuć, pozostać człowiekiem, który rozumie, wspiera i akceptuje. Oczywiście jako pracodawca, szef czy kierownik musisz wymagać, ale jednocześnie zadbaj o przyjazną atmosferę w firmie. Twoi pracownicy potrzebują Twojego wsparcia, pomocy, niekiedy wskazania drogi rozwoju, a innym razem dużego „motywacyjnego kopa”, aby ruszyć z miejsca. Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy. Trzeba umieć wybaczać drobne potknięcia, akceptować niedoskonałości i rozumieć trudniejsze momenty. Ty zapewne też nie zawsze oddajesz projekt na czas, jesteś punktualnie na spotkaniu z klientem bądź też masz fantastyczny humor przez cały dzień. Rozumiesz już, co w rozumieniu pracownika oznacza „być człowiekiem”?

Reaguj na niepokojące zwiększające się rotacje pracowników! Poznaj ich przyczyny i wdrażaj zmiany. Zadbaj o swój zespół, który buduje fundamenty Twojej firmy.

staffing - three people one in the front in various color combinations. Please use the background color as indicated in the file name.

7 wskazówek aby zatrzymać pracowników

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się